Wiadomości z Bytomia

Pociągiem z Bytomia do Rudy Śląskiej. PKP PLK zamówiły dokumentację połączenia kolejowego

  • Dodano: 2023-08-07 09:30

Spółka PKP PLK podpisała 4 sierpnia umowę na opracowanie dokumentacji odtworzenia pasażerskiego połączenia kolejowego z Bytomia do Rudy Śląskiej Chebzie. Wykonawcą wartej prawie 9,9 mln zł umowy będzie konsorcjum firm Mosty Katowice i Arcadis.

Odtworzenie połączenia kolejowego z Bytomia do Rudy Chebzie to jeden z sześciu realizowanych w programie Kolej Plus projektów, na które dofinansowanie pozyskała Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.

Co zyska Bytom dzięki nowemu połączeniu kolejowemu z Rudą Śląską?

Projekt „Prace na liniach kolejowych nr 189 i 132 oraz budowa nowych łącznic Kuźnica - Bytom Bobrek Wschodni” zakłada nie tylko odtworzenie połączenia kolejowego z Bytomia do Rudy Śląskiej Chebzie, ale również budowę potrzebnych łącznic oraz dwóch przystanków kolejowych: Bytom ul. Zabrzańska w rejonie Bobrka oraz Ruda Śląska Orzegów.

Realizacja tej inwestycji nie tylko usprawni sieć istniejących połączeń kolejowych. Mieszkańcy Bytomia zyskają także dodatkowe bezpośrednie połączenie pociągiem do Rudy Śląskiej, Zabrza i Gliwic.

- Bytom stanie się ważną stacją Kolei Metropolitalnej. Modernizacja istniejących torowisk kolejowych oraz budowa nowych, m.in. do Rudy Śląskiej czy do Pyrzowic z pewnością poprawi ofertę komunikacji publicznej w naszym regionie - mówi Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia. - Mieszkańcy oczekują szybkich i bezkolizyjnych połączeń kolejowych między miastami. W Bytomiu planujemy w najbliższych latach także budowę trzech centrów przesiadkowych - podkreśla wiceprezydent Michał Bieda.

Odtworzenie linii kolejowej z Bytomia do Rudy Śląskiej Chebzie zakłada budowę 5 km torów i modernizację 4-kilometrowego odcinka torowiska, a także niezbędnej infrastruktury kolejowej, dwóch łącznic i przystanków kolejowych.

Linia kolejowa 132 już zmodernizowana. Trwa przebudowa linii kolejowej 131

Linia kolejowa nr 131 i 132 to dwa najważniejsze połączenia kolejowe w naszym mieście. W 2021 roku zakończyły się prace torowe na linii kolejowej nr 132 na odcinku Bytom - Zabrze Biskupice oraz linii nr 147 na odcinku Zabrze Biskupice - Maciejów Północny, które znajdują się na trasie z Bytomia do Gliwic. To oznacza, że pociągi towarowe mogą tam jeździć z prędkością do 100 km/h, a więc trzy razy szybciej niż dotychczas. Na modernizacji skorzystali również pasażerowie, bowiem od grudnia 2021 roku wróciło na tę trasę połączenie kolejowe Bytomia z Gliwicami, a czas podróży skrócił się do około 16-17 minut.

Z kolei linia kolejowa 131 czyli popularna Magistrala Węglowa przebiegająca przez Bytom jest obecnie przebudowywana. W ramach trwających robót przebudowane zostaną perony, odnowiona historyczna hala peronowa, wyremontowane wiadukty kolejowe, przystanki kolejowe Bytom - Karb oraz Bytom - Stroszek, który zostanie przesunięty o około 500 metrów na północ kierunku ul. Strzelców Bytomskich, tak by pasażerowie mieli łatwiejszy dostęp do komunikacji miejskiej w dzielnicy Stroszek. Na peronach pojawią się nowe wiaty, ławki, stojaki na rowery, a także tablice informacyjne. W sumie zostanie przebudowanych ok. 28 km torów, a także sieć trakcyjna i urządzenia sterowania ruchem kolejowym, zaś przy ul. Składowej powstanie Lokalne Centrum Sterowania Bytom, z którego dyżurni będą dbali o bezpieczne prowadzenie pociągów na odcinku od Chorzowa Batorego przez Bytom do Radzionkowa.

Wartość tej inwestycji to 1,2 mld zł netto, a zakończenie prac budowlanych na linii nr 131 planowane jest w 2024 rok.

Warto dodać, że linie kolejowe nr 131 i 132, jak również mająca powstać w najbliższych latach linia kolejowa do Rudy Śląskiej Chebzie będą częścią planowanej Kolei Metropolitalnej, która połączy nie tylko miasta Metropolii leżące na trasie tych linii kolejowych, ale również z Pyrzowicami, gdzie budowane jest połączenie kolejowe Tarnowskie Góry - Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice w Pyrzowicach.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również