Wiadomości z Bytomia

Pierwsi lokatorzy będą mogli wykupić mieszkania po Arradzie z bonifikatą

  • Dodano: 2020-10-26 14:00

Po tym jak miasto sfinalizowało i przejęło lokale oraz budynki po upadłej spółce Arrada, pierwsi najemcy mieszkań będą mogli skorzystać z bonifikaty przy zakupie lokali – mówi prezydent Bytomia Mariusz Wołosz. Podjęta dzisiaj uchwała była konieczna, aby miasto mogło rozpocząć procedurę bezprzetargowego zbycia lokali zainteresowanym mieszkańcom – dodaje prezydent Wołosz.

Dla kogo przeznaczona będzie bonifikata?

Z bonifikaty, jaką oferuje miasto będzie mogło skorzystać w pierwszej kolejności 35 lokatorów, którzy są najemcami i posiadają umowy najmu na czas nieoznaczony. Są to mieszkańcy lokali przy ul. Siemianowickiej, Jana Cybisa, Gwareckiej oraz Strzelców Bytomskich, do których zostaną skierowane oferty wykupu mieszkań z bonifikatą, a jej wysokość procentowa została określona dla każdego lokalu oddzielnie. Warto podkreślić, że ogólna wartość bonifikaty, jaką miasto zaplanowało w przypadku sprzedaży wszystkich 35 mieszkań to kwota ponad 1,5 mln zł.

Zgodnie z naszymi wcześniejszymi zapowiedziami, gmina Bytom najpierw skorzystała z prawa pierwokupu nieruchomości po spółce Arrada, a teraz oferuje mieszkańcom sprzedaż lokali z bonifikatą, czyli po cenie zbliżonej do tej, jaką miasto zapłaciło syndykowi za nieruchomości – mówi Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia. W pierwszej kolejności skierujemy ofertę do 35 lokatorów. Następne będziemy kierować w zależności od uregulowania kwestii umów najmu – dodaje Michał Bieda.

Przypomnijmy, że 10 lutego br., zostało podpisane oświadczenie o wykonaniu prawa pierwokupu 2 budynków i 101 mieszkań po upadłej spółce Arrada. Tym samym za kwotę 5 mln zł gmina Bytom stała się właścicielem tych nieruchomości. Teraz Wydział Obrotu Nieruchomościami Urzędu Miejskiego w Bytomiu dzięki podjętej uchwale będzie proponował każdemu z najemców wskazanych w niej zakup mieszkań, zaś te lokale, które nie zostaną wykupione staną się własnością ZBM-TBS Sp. z o.o. w Bytomiu.

Podjęta dzisiaj uchwała umożliwi nam skierowanie ofert nabycia lokali do pierwszych najemców. Ofertę mieszkańcy powinni otrzymać w drugiej połowie grudnia – mówi Włodzimierz Drogoś, Naczelnik Wydziału Obrotu Nieruchomościami Urzędu Miejskiego w Bytomiu. Warto podkreślić, że cały czas Bytomskie Mieszkania pracują nad uregulowaniem kwestii umów kolejnych lokali, tak aby następni mieszkańcy mogli już w 2021 roku skorzystać z bonifikaty – dodaje Włodzimierz Drogoś.

Miasto przejęło w 2020 roku 101 mieszkań i 2 budynki po upadłej spółce Arrada /obecnie Ano Sp. z o.o. Orzeł Spółka Komandytowo-Akcyjna/. Mieszkania i budynki należały dawniej do zakładu Orzeł Biały. Po jej upadłości w 2015 roku lokalami zarządzał syndyk, który ogłosił przetarg na ich sprzedaż. Lokale mieszkalne i budynki kupiła osoba prywatna za 5 mln zł, jednak do 30 dni po podpisaniu przez nowego inwestora umowy gmina miała prawo ich pierwokupu. Z tej możliwości władze miasta skorzystały. Prezydent przychylił się tym samym do licznych wniosków osób zamieszkujących wykupione przez miasto nieruchomości oraz bytomskich radnych – m.in. Macieja Bartkowa i Grzegorza Nowaka, którzy zabiegali o rozwiązanie tej ważnej dla mieszkańców kwestii.

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.