Wiadomości z Bytomia

Pierwsi lokatorzy będą mogli wykupić mieszkania po Arradzie z bonifikatą

  • Dodano: 2020-10-26 14:00

Po tym jak miasto sfinalizowało i przejęło lokale oraz budynki po upadłej spółce Arrada, pierwsi najemcy mieszkań będą mogli skorzystać z bonifikaty przy zakupie lokali – mówi prezydent Bytomia Mariusz Wołosz. Podjęta dzisiaj uchwała była konieczna, aby miasto mogło rozpocząć procedurę bezprzetargowego zbycia lokali zainteresowanym mieszkańcom – dodaje prezydent Wołosz.

Dla kogo przeznaczona będzie bonifikata?

Z bonifikaty, jaką oferuje miasto będzie mogło skorzystać w pierwszej kolejności 35 lokatorów, którzy są najemcami i posiadają umowy najmu na czas nieoznaczony. Są to mieszkańcy lokali przy ul. Siemianowickiej, Jana Cybisa, Gwareckiej oraz Strzelców Bytomskich, do których zostaną skierowane oferty wykupu mieszkań z bonifikatą, a jej wysokość procentowa została określona dla każdego lokalu oddzielnie. Warto podkreślić, że ogólna wartość bonifikaty, jaką miasto zaplanowało w przypadku sprzedaży wszystkich 35 mieszkań to kwota ponad 1,5 mln zł.

Zgodnie z naszymi wcześniejszymi zapowiedziami, gmina Bytom najpierw skorzystała z prawa pierwokupu nieruchomości po spółce Arrada, a teraz oferuje mieszkańcom sprzedaż lokali z bonifikatą, czyli po cenie zbliżonej do tej, jaką miasto zapłaciło syndykowi za nieruchomości – mówi Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia. W pierwszej kolejności skierujemy ofertę do 35 lokatorów. Następne będziemy kierować w zależności od uregulowania kwestii umów najmu – dodaje Michał Bieda.

Przypomnijmy, że 10 lutego br., zostało podpisane oświadczenie o wykonaniu prawa pierwokupu 2 budynków i 101 mieszkań po upadłej spółce Arrada. Tym samym za kwotę 5 mln zł gmina Bytom stała się właścicielem tych nieruchomości. Teraz Wydział Obrotu Nieruchomościami Urzędu Miejskiego w Bytomiu dzięki podjętej uchwale będzie proponował każdemu z najemców wskazanych w niej zakup mieszkań, zaś te lokale, które nie zostaną wykupione staną się własnością ZBM-TBS Sp. z o.o. w Bytomiu.

Podjęta dzisiaj uchwała umożliwi nam skierowanie ofert nabycia lokali do pierwszych najemców. Ofertę mieszkańcy powinni otrzymać w drugiej połowie grudnia – mówi Włodzimierz Drogoś, Naczelnik Wydziału Obrotu Nieruchomościami Urzędu Miejskiego w Bytomiu. Warto podkreślić, że cały czas Bytomskie Mieszkania pracują nad uregulowaniem kwestii umów kolejnych lokali, tak aby następni mieszkańcy mogli już w 2021 roku skorzystać z bonifikaty – dodaje Włodzimierz Drogoś.

Miasto przejęło w 2020 roku 101 mieszkań i 2 budynki po upadłej spółce Arrada /obecnie Ano Sp. z o.o. Orzeł Spółka Komandytowo-Akcyjna/. Mieszkania i budynki należały dawniej do zakładu Orzeł Biały. Po jej upadłości w 2015 roku lokalami zarządzał syndyk, który ogłosił przetarg na ich sprzedaż. Lokale mieszkalne i budynki kupiła osoba prywatna za 5 mln zł, jednak do 30 dni po podpisaniu przez nowego inwestora umowy gmina miała prawo ich pierwokupu. Z tej możliwości władze miasta skorzystały. Prezydent przychylił się tym samym do licznych wniosków osób zamieszkujących wykupione przez miasto nieruchomości oraz bytomskich radnych – m.in. Macieja Bartkowa i Grzegorza Nowaka, którzy zabiegali o rozwiązanie tej ważnej dla mieszkańców kwestii.

Zobacz także

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.