Wiadomości z Bytomia

Park Tiele - Wincklerów? Jest petycja w sprawie zmiany nazwy Parku Ludowego

  • Dodano: 2023-09-19 12:30

Po latach zacierania śladów niemieckiej przeszłości miasta, bytomianie upominają się o Tiele-Wincklerów, jedną z najsłynniejszych rodzin arystokratycznych na Górnym Śląsku. Z inicjatywy działających w Miechowicach instytucji i radnych, trwa zbieranie głosów pod petycją o zmianę nazwy Parku Ludowego na Park Tiele-Wincklerów.

Pomysł mieszkańców, by upamiętnić założycieli parku, a zarazem magnacki ród, który miał ogromy wpływ na rozwój Miechowic, został podchwycony i wsparty przez Pałac w Miechowicach, Parafię Ewangelicko-Augsburską i radnych związanych z Miechowicami - Michała Staniszewskiego i Michała Napierałę.

O idei upamiętnienia Tiele-Wincklerów, można było posłuchać w sobotę, 16 września podczas Śląskiego Placu w Miechowicach, imprezy przybliżającej śląską historię i tradycje.

Strażnicy pamięci

W Miechowicach są miejsca będące strażnikami pamięci rodziny Tiele-Wincklerów. To m.in. Parafia Ewangelicko-Augsburska, Muzeum Domek Matki Ewy i od dwóch lat nowy lokator dawnej siedziby rodu, czyli Pałac w Miechowicach.

- Tiele-Wicklerowie wyprzedzali swoje czasy, kierując się w swoim życiu tolerancją, zaangażowaniem w życie lokalnej społeczności i otwartością. Nadanie parkowi ich imienia byłoby ukłonem w stronę wielokulturowej historii Bytomia - mówi popierający inicjatywę mieszkańców Michał Staniszewski, przewodniczący Rady Miejskiej w Bytomiu.

Volskpark, czyli Park Ludowy

Park ukształtowany został na początku XIX wieku jako park pałacowy dla rodu Tiele-Wincklerów. Z inicjatywy hrabiego przystąpiono do powiększania ogrodu. Na obszarze o powierzchni 29,4 ha, ukształtowano park w stylu angielskim. Neogotycka bryła pałacu została malowniczo wpisana w rozległe, krajobrazowe otoczenie.

W okresie największej świetności jego powierzchnia wynosiła ok. 29 ha. Po latach, z dawnego układu komunikacyjnego zachowała się jedynie owalna ścieżka, przebiegająca po stronie zewnętrznej. Teren parku został zdominowany przez wysokie drzewa, a zakładane dawniej ozdobne kompozycje roślinne nie przetrwały do naszych czasów.

Od 1 maja 1938 r. funkcjonował jako Miechowicki Park Ludowy (Mechtaler Volkspark), czyli w trakcie niechlubnych czasów III Rzeszy, kiedy nawet nazwa Miechowic była używana jako Mechtal, a nie Miechovitz. Władzom Polski Ludowej nazwa Park Ludowy przypadła do gustu i tak nazwa Park Ludowy obowiązuje do dziś.

W ostatnich latach park został poddany rewitalizacji, w ramach której przeprowadzone zostały zabiegi pielęgnacyjne roślinności i wprowadzono zmiany w obrębie alejek. Za sprawą prężnie działającego Pałacu w Miechowicach park ożył, chętnie odwiedzają go miechowiczanie, uczestnicy pałacowych imprez oraz turyści.

Petycję o zmianę nazwy Parku Ludowego na Park Tiele-Wincklerów można podpisywać w Pałacu w Miechowicach w godzinach otwarcia instytucji oraz podczas organizowanych tam imprez.

Park Tiele - Wincklerów? Jest petycja w sprawie zmiany nazwy Parku Ludowego / fot. UM Bytom

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również