Wiadomości z Bytomia

Papetura - gra autorstwa bytomianina - już na konsolach

  • Dodano: 2023-03-16 06:45, aktualizacja: 2023-03-21 10:47

Papetura - niezwykła gra komputerowa wykonana w całości z papieru przez bytomianina Tomasza Ostafina, jest już dostępna na konsolach Playstation oraz Xbox.

Tomasz Ostafin, ubiegłoroczny laureat Paszportu Polityki w dziedzinie kultury cyfrowej, stworzył grę, która w wyścigu po nagrody z powodzeniem rywalizuje z produkcjami znacznie większych firm w branży. To sukces, za którym stoi jego wysiłek twórczy i wiele lat pracy. Teraz po grę, która przenosi nas w nierealny świat Pape i Tury, mogą sięgnąć fani gier przygodowych korzystający z konsol PS5 i PS4 oraz Xbox (Xbox Series X/S i Xbox One).

Ożywiony świat z papieru

Na Steam, popularnej platformie PC, Papetura dostępna jest od maja 2021 roku. Od tego czasu zakupiło ją około 25 tysięcy osób z rożnych stron świata. Na wyjątkowość tej gry składa się jej nastrój, który wciąga od pierwszej chwili.

Świat, w którym poruszają się bohaterowie Pape i Tura, to przeogromne bogactwo form, setki niepowtarzalnych elementów. Każdy kolejny poziom to unikalna przestrzeń, a wszystkie one wydają się być częścią jednego organizmu.

Muzyka to kolejny po warstwie wizualnej atut Papetury. Jej wykonanie Ostafin zlecił Tomasowi Dvorakowi, znanemu ze ścieżek dźwiękowych dla studia Amanita Design („Samorost „2 i 3 czy „Machinarium”). Historia opowiedziana jest jedynie za pomocą animacji i dźwięków, bez linii dialogowych.

Papetura - gra autorstwa bytomianina - już na konsolach

Tomasz Ostafin urodził się i mieszka w Bytomiu. Jest absolwentem Wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Doświadczenie zdobywał, tworząc małe gry flashowe: „Mosquito&Cow” oraz „Paperway”. W 2015 r. założył firmę Petums, zajmującą się wizualizacjami architektonicznymi 3D, m.in. domów, osiedli.

Grę „Papetura” tworzył aż sześć lat, a na jego warsztat składały się głównie papier, ołówek, nożyczki i klej, pomocne w łączeniu drobnych elementów pęseta i spinacze, maleńkie świecące diody i łączące je druciki. Wyjątkowa, emanująca pięknem i harmonią praca bytomskiego twórcy była nagradzana także za granicą.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również