Wiadomości z Bytomia

Oszuści nie biorą urlopu. Nie daj się nabrać! Policja z cyklem spotkań "Bezpieczny Senior"

  • Dodano: 2022-11-08 11:00, aktualizacja: 2022-11-08 13:18

Oszuści działający metodą na tak zwanego policjanta, czy pracownika banku znowu dali o sobie znać na terenie miast Bytomia, Piekar Śląskich oraz miast ościennych. Dlatego przypominamy, że policjanci nigdy nie żądają od ludzi wypłacania i przekazywania pieniędzy.

Policjanci organizują cykl spotkań w ramach kampanii „Bezpieczny Senior”, na których wyjaśnią, jak działają oszuści i jak nie paść ich ofiarą.

Policjanci ostrzegają seniorów przed oszustami. Rusza cykl spotkań "Bezpieczny Senior"

Oszuści doskonale wiedzą, że coraz więcej osób ma świadomość, w jaki sposób działają. Dlatego często modyfikują swoje postępowanie. Wymyślają nowe sposoby i okoliczności, które przedstawiają swoim ofiarom. Często jednak wykorzystują metodę oszustwa „na policjanta”, czy pracownika banku.

Schemat działania sprawców jest podobny. Oszuści zawsze zaczynają od rozmowy telefonicznej, w której podają się za policjanta, pracownika banku, prokuratora, czy funkcjonariusza CBŚP. Dodatkowo wywierają na ofiarach również presję czasu, celowo nie dają chwili na zastanowienie się, czy sprawdzenie informacji. Przekonują starsze osoby, że ich pieniądze pomogą w schwytaniu przestępców albo, że gotówka przechowywana na koncie nie jest bezpieczna, a oszust ma do nich łatwy dostęp - wyjaśniają funkcjonariusze KMP Bytom.

Niestety tuż po przekazaniu pieniędzy kontakt się urywa, a przestępcy znikają ze wszystkimi oszczędnościami ofiary.

Dlatego, jeśli zadzwoni telefon i w słuchawce usłyszymy osobę, która podaje się za policjanta, zakończmy rozmowę telefoniczną. Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem.

Policjanci nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach, czy akcjach telefonicznie i w żadnym przypadku nie żądają od ludzi pieniędzy! Nigdy policjanci nie każą wypłacać, czy też przelewać gotówki na podane przez telefon konto bankowe!

W żadnym wypadku nie wyrzucajmy pieniędzy przez okno, nie zostawiajmy we wskazanych miejscach i nie przekazujmy nieznanym nam osobom. To nie są policjanci, tak działają oszuści!

Cykl spotkań przygotowanych przez policjantów w ramach kampanii „Bezpieczny Senior” odbędą się w listopadzie w Bytomiu.

Pierwsze spotkanie odbędzie się już 9 listopada o godzinie 9.00 w domu parafialnym przy parafii pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ulicy Pułaskiego 9.

Następne spotkanie planowane jest na 10 listopada na godzinę 12.00 w domu parafialnym przy parafii św. Michała Archanioła przy ulicy Jaskółki 1 w dzielnicy Stroszek.

Kolejne spotkanie odbędzie się w dniu 21 listopada o godzinie 16.00, zapraszamy na spotkanie w dzielnicy Karb w Szkole Podstawowej numer 21 przy ulicy Worpie 14.

Natomiast w dniu 29 listopada odbędzie się spotkanie o godzinie 17.00 na Stroszku w domu parafialnym parafii św. Józefa przy ulicy Strzelców Bytomskich 187.

Ostatnie ze spotkań planowane jest 30 listopada o godzinie 9.00 w Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Dworcowej 7.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również