Wiadomości z Bytomia

Ostatnia szansa na zwiedzanie schronu w Miechowicach! Tylko 11 listopada

  • Dodano: 2024-11-06 08:30, aktualizacja: 2024-11-06 08:53

Po raz ostatni w 2024 roku otwarty zostanie dla zwiedzających podziemny przeciwlotniczy schron w Bytomiu - Miechowicach przy ul. Kasztanowej. W dniu Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada od 14:00 do 18:00 zapraszamy do jego zwiedzania miłośników historii oraz militariów.

Izba Pamięci i nowa wystawa historyczna

W miechowickim schronie istnieje Izba Pamięci, która poświęcona jest wydarzeniom stycznia 1945 roku. Wówczas żołnierze Armii Czerwonej dopuścili się morderstw, rabunków i gwałtów na ludności Miechowic. Wśród zamordowanych był ksiądz Jan Frenzel, który został uprowadzony z jednego z domów przy obecnej ul. Styczyńskiego i po wielogodzinnych torturach zamordowany w sąsiednich Stolarzowicach. Oprócz wystawy poświęconej m.in.: Tragedii Miechowickiej, znajdują się tu ekspozycje dotyczące Tragedii Górnośląskiej, a także informacje o walkach o Górny Śląsk w 1945 roku. Wśród wystaw będzie można zobaczyć nowe ekspozycje, w sumie aż dwanaście, a ich autorami będą między innymi: Andrzej Habraszka, Maciej Bartków, Roland Skubała, Sebastian Markiel, Karol Januszewski, śp. Piotr Orzeł oraz Adam Pawełczyk. Podczas Dnia Otwartego Schronu w Miechowicach organizatorzy przygotowali również szereg innych atrakcji. 

Unikalne atrakcje i wystawy militariów

Warto dodać, że w ProFort Centrum podczas zwiedzania będzie można już zobaczyć szczątki dwóch samolotów Liberator, które zostały zestrzelone podczas nalotów nam Blechhammer Soutch (Azoty) w wyniku ostrzału armaty przeciwlotniczej FLAK. Ponadto miłośnicy militariów będą mogli zobaczyć makiety schronów Obszaru Warownego „Śląsk”, wystawę poświęconą II wojnie światowej oraz nową wystawę związaną z górnictwem.

Wstęp wolny!

Kilka słów o miechowickim schronie

Cały schron przeciwlotniczy liczy około 100 metrów długości, ma 2 metry wysokości i 1,5 metra szerokości. Na razie udało się odkopać i przywrócić do stanu używalności 45 metrów. Prawdopodobnie powstał on w latach II wojny światowej, między 1942 a 1944 roku i mógł pomieścić około 250 osób. Dość ciekawa jest jego budowa. Dolna część zbudowana jest z betonowych bloków oraz częściowo z cegły, zaś górna cześć z żelbetonowych bloków w kształcie łuku. Do dzisiaj zachowały się także oryginalne wywietrzniki, dzięki którym do wnętrza schronu dopływało świeże powietrze.

Prace nad jego remontem rozpoczęły się w 2015 roku. Odkryto wówczas wejście do schronu i korytarz zalany wodą. Po jego oczyszczeniu zamontowano trzy żelbetowe łuki, które przykryły wejście do obiektu, a następnie zainstalowano i podłączono do prądu instalację elektryczną. Żmudne prace doprowadziły do całkowitego odrestaurowania schronu.

Po ponad roku ciężkiej pracy otwarty został dla bytomian schron, w którym powstała Izba Pamięci. Miechowicki schron z każdym rokiem był unowocześniany przez członków Stowarzyszenia na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium”, którzy opiekują się zabytkiem.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również