Wiadomości z Bytomia

Odsłoniła się elewacja wyremontowanej kamienicy z XIX wieku

  • Dodano: 2023-01-23 11:30

Trwają prace związane z termomodernizacją wpisanego do Gminnej Ewidencji Zabytków Miasta Bytomia budynku przy placu Michała Wolskiego 7. Wykonawca zakończył już prace związane z dociepleniem ścian zewnętrznych, a tym samym odsłonięta została już elewacja XIX-wiecznej kamienicy.

Warto dodać, że inwestycja przewiduje nie tylko docieplenie ścian zewnętrznych, ale również stropodachu, modernizację systemu ogrzewania i montaż kotłów gazowych dwufunkcyjnych w lokalach mieszkalnych.

Odsłoniła się elewacja wyremontowanej kamienicy z XIX wieku

- Dzięki tej inwestycji nie tylko odnowiliśmy kolejną elewację w historycznej kamienicy w Śródmieściu, ale przede wszystkim poprawimy efektywność energetyczną budynku, co przełoży się na oszczędności mieszkańców związane z zużyciem ciepła. Warto dodać, że realizacja tej inwestycji była możliwa dzięki pozyskaniu przez miasto dofinansowania z funduszy unijnych - mówi Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia.

Remont kamienicy z końca XIX wieku

Modernistyczna kamienica na rogu pl. Wolskiego 7 i ul. Jagiellońskiej z elementami historyzmu pochodzi z końca XIX wieku. W okresie dwudziestolecia międzywojennego budynek został przebudowany, jednak ze względu na swoją wartość historyczną został wpisany w 2018 roku do Gminnej Ewidencji Zabytków Miasta Bytomia.

Teraz kamienica przechodzi termomodernizację wraz z robotami towarzyszącymi, a do tej pory wykonano już: docieplenie ścian zewnętrznych wraz z wyprawą z tynku cienkowarstwowego, remont konstrukcji drewnianej dachu wraz z wymianą pokrycia na styropapę. Ponadto wykonano również nowe obróbki blacharskie, rynny i rury spustowe, dobudowę przewodów kominowych na potrzeby instalacji kotłów gazowych dwufunkcyjnych, naprawę i wzmocnienie konstrukcji stropów, nadproży drzwiowych w poziomie piwnic, wymianę stolarki okiennej, instalacji wodnej oraz instalacji oświetleniowej na klatce schodowej i w piwnicy.

Wykonawcy pozostały jeszcze roboty związane z demontażem pieców na paliwo stałe, wykonaniem instalacji c.o. i c.w.u. w lokalach mieszkalnych i użytkowym, wymianą zewnętrznej stolarki drzwiowej, a także remont schodów do piwnicy z montażem barierki.

Zgodnie z podpisaną umową, wszystkie roboty w budynku powinny zakończyć się w pierwszym kwartale 2023 roku.

Trwa termomodernizacja kolejnych budynków w Śródmieściu

Modernizacja energetyczna budynku przy pl. Wolskiego 7 jest częścią większego projektu obejmującego pięć budynków mieszkalnych w Śródmieściu i Karbiu. Poza termomodernizacją budynku przy pl. Wolskiego 7, ocieplone zostały już budynki przy ul. Konstytucji 118 w Karbiu, Murarskiej 17 i Rostka 12 w Śródmieściu. W tych budynkach prace związane z kompleksową termomodernizacją wraz z wymianą źródeł ciepła zostały już zakończone. Warto dodać, że w ramach projektu rozpoczęła się także termomodernizacja budynku przy ul. Piekarskiej 40, który jest ostatnim remontowanym budynkiem w ramach projektu.

Wartość całego projektu to ponad 4,4 mln zł, z czego 2 mln zł stanowi dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, zaś 2,4 mln zł to środki pochodzące z budżetu naszego miasta.

Projekt realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, a środki na jego realizację Miasto Bytom pozyskało z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

kamienica wolskiego bytom

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również