Wiadomości z Bytomia

Nowy właściciel szybu "Krystyna" rozpoczął zabezpieczanie zabytku w Bytomiu

  • Dodano: 2023-08-25 06:30, aktualizacja: 2023-08-24 22:22

Firma Multi Polymers z Lędzin - nowy właściciel szybu „Krystyna”- rozpoczęła zabezpieczanie dachu zabytkowej wieży szybu, zgodnie z nakazem Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

Zabezpieczanie zabytkowej wieży w Bytomiu

Przygotowuje się także do zabezpieczenia okien obiektu. Podczas wizji lokalnej 22 sierpnia, przedstawiciel Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach poinformował właściciela szybu „Krystyna” o obowiązkach wynikających z wpisu zabytku do Rejestru Zabytków Województwa Śląskiego.

Wizja lokalna odbyła się ze względu na nabycie w lipcu 2023 roku szybu „Krystyna” i terenów przyległych przez nowego właściciela. W wizji lokalnej wzięli udział przedstawiciele firmy Multi Polymers z Lędzin, Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz Armada Development SA w upadłości. W spotkaniu uczestniczyli także zastępca prezydenta Bytomia Michał Bieda oraz Miejski Konserwator Zabytków Dominika Kściuczyk.

Podczas spotkania omówiono kwestię pilnego zabezpieczenia dachu i okien wieży szybu „Krystyna”. Biorący udział w wizji wiceprezydent Bytomia Michał Bieda po raz kolejny zaoferował wsparcie miasta w staraniach nowego właściciela o pozyskanie środków zewnętrznych na rewitalizację postindustrialnego zabytku.

Miasto oferuje wsparcie inwestorowi w pozyskaniu dofinansowania

- Szyb „Krystyna” to jeden z najważniejszych postindustrialnych zabytków przemysłowych w regionie. Miastu zależy na tym, aby obiekt ten został uratowany, dlatego jesteśmy gotowi do współpracy - włącznie ze wsparciem miasta dla składanych przez inwestora wniosków o dofinansowanie, jak to ma miejsce w przypadku rewitalizacji terenu dawnej KWK „Rozbark” czy EC Szombierki - mówi Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również