Wiadomości z Bytomia

Nowe wystawy w CSW Kronika

  • Dodano: 2023-06-23 09:30

„Dziel i łącz" Tytusa Szabelskiego-Różniaka oraz "Owoc granatu" Barbary Gryki i Agaty Konarskiej, to najnowsze propozycje CSW Kronika. Wernisaż odbędzie się w najbliższą sobotę, 24 czerwca o 19.00. Towarzyszyć mu będzie DJ-set krakowskiej didżejki Pastwy.

„Dziel i łącz" Tytusa Szabelskiego-Różniaka

Wystawa Tytusa Szabelskiego-Różniaka składa się z fotografii, filmów i minimalistycznej instalacji wyznaczającej linie wyklejone na podłodze galerii. Fotografie ukazują m.in. przejścia dla zwierząt nad autostradami i drogami szybkiego ruchu, w szczególności trasami międzynarodowymi przebiegającymi przez Polskę.

Na ekspozycję artysty złoży się zestaw różnych przykładów infrastruktury, która służy do przemieszczania - ludzi, zwierząt, surowców, towarów czy informacji. Każdy z nich nie tylko ułatwia komunikację, ale też utrudnia ją na innymi poziomie lub generuje dodatkowe, wątpliwe w swoim charakterze, skutki.

Tytus Szabelski-Różniak jest fotografem i artysta wizualnym.Jego prace są częścią kolekcji Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu oraz kolekcji sztuki hotelu Raffles Europejski w Warszawie. Zawodowo związany jest z Laboratorium Narracji Wizualnych przy PWSFTviT w Łodzi. Kuratorem wystawy jest Piotr Lisowski historyk sztuki, autor wystaw, tekstów, wykładowca akademicki i dyrektor artystyczny 66P Subiektywnej Instytucji Kultury we Wrocławiu.

Owoc granatu Barbary Gryki i Agaty Konarskiej

W projekcie „Owoc granatu” Barbara Gryka współpracuje z twórczynią wirtualnych doświadczeń Agatą Konarską. Wspólne działanie rozpoczynają od postawienia pytania, czy da się zbudować szczęście, nawiązując do wizji idealnego miasta autorstwa renesansowego filozofa Tomasza Campanelli.

Celem jego utopijnej wizji, określonej jako Miasto Słońca, było opisanie ustroju, w którym życie ludzkie będzie w największym możliwym stopniu bliskie stanowi natury. Pytanie o idealne miejsce do życia artystki zadają również dzieciom, które w wyniku wojny w Ukrainie musiały opuścić swój kraj.

Na wystawie możemy przeżyć wirtualne doświadczenie, polegające na eksploracji przestrzeni miejskiej, na którą składają się skany 3D zbombardowanych ukraińskich budynków pokryte teksturami dziecięcych domów powstałych podczas warsztatów.

Artystki uważają, że naszym aktualnym zadaniem jest wpływać na kształt przyszłości, której towarzyszyć będą katastroficzne nuty kryzysów militarnych, energetycznych, migracyjnych i klimatycznych. Przyjmując odpowiedzialność za przyszłe pokolenia, oddają pole dzieciom. Ich abstrakcyjne wyobrażenia o miejscu, w którym wszyscy razem możemy czuć się dobrze przekształcają w prace artystyczne. Wspólne aktywności są inspiracją dla nowej architektury, opierającej się na takich cechach jak intuicyjność.

Kuratorkami wystawy są Agata Cukierska i Katarzyna Kalina. Wystawy będą dostępne do 4 sierpnia.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również