Wiadomości z Bytomia

Nowe włazy samopoziomujące na bytomskich drogach

  • Dodano: 2022-09-16 07:15, aktualizacja: 2022-09-15 18:10

Włazy „pływające” to standard przy realizacji inwestycji drogowych w Bytomiu. Miejski Zarząd Dróg i Mostów w Bytomiu wspólnie z Bytomskim Przedsiębiorstwem Komunalnym oraz Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej prowadzą wymianę nasad studni kanalizacji deszczowej oraz wpustów kanalizacyjnych w technologii samopoziomującej czyli tzw. „pływającej”.

- Wymiana nasad i wpustów studni kanalizacyjnych prowadzona jest przede wszystkim na głównych drogach w naszym mieście, takich jak: Wrocławska, Kwietniewskiego Chorzowska czy Strzelców Bytomskich - mówi Paweł Wittich, zastępca dyrektora ds. Technicznych MZDiM. - Podczas prowadzonych prac stosujemy nowoczesną technologię montażu włazów, dzięki czemu możemy uniknąć sytuacji, w której nawierzchnia przy tradycyjnych włazach żeliwnych w wyniku odkształceń drogi czy dużego nacisku, zwłaszcza samochodów ciężarowych, zapadała się - podkreśla wicedyrektor.

Samopoziomujące włazy poprawiają bezpieczeństwo i zwiększają komfort jazdy

Nowo montowane włazy są zbudowane w innej technologii niż tradycyjne - ich korpus jest wykonany z dwóch elementów ruchomych względem siebie, podczas gdy dotychczasowe stanowią jeden odlew żeliwny. Ponadto charakterystyczne dla technologii „samopoziomującej” jest to, że właz nie jest osadzony bezpośrednio na studni lub pierścieniu odciążającym, dzięki czemu nie przenosi obciążeń na te elementy, które zachowują dłuższą żywotność. Z kolei tradycyjne włazy umocowane do studni pozostawały w miejscu - w przypadku zmiennych warunków atmosferycznych /opady deszczu, a następnie mróz/ wysadzana była zwykle sama nawierzchnia, tworząc w miejscu nieruchomego włazu „dziurę” o średnicy nawet 60 cm.

W ostatnim czasie w naszym mieście wymieniono nasady studni kanalizacji deszczowej nas skrzyżowaniu ul. Wrocławskiej i Kolejowej, zaś remonty zaniżonych studni kanalizacyjnych oraz wpustów kanalizacyjnych przeprowadzono na ulicach: Chorzowskiej, Kwietniewskiego oraz Strzelców Bytomskich.

Wymiana wpustów deszczowych i studni kanalizacyjnych w technologii samopoziomującej ma bardzo duży wpływ na komfort jazdy kierowców, bowiem znajdujące się w drodze włazy w znacznie mniejszym stopniu niż te tradycyjne - żeliwne podlegają zmianom wynikającym z odkształceń drogi. Kierowcy z pewnością zauważyli to poruszając się ulicami naszego miasta, ponieważ już w poprzednich latach żeliwne włazy zostały zastąpione „samopoziomującymi” w ulicach: Strzelców Bytomskich, Chorzowskiej, Wrocławskiej, Krzyżowej, Łokietka czy Suchogórskiej.

Miejski Zarząd Dróg i Mostów w Bytomiu sukcesywnie będzie realizował wspólnie z BPK Sp. z o.o. i PEC Sp. z o.o. wymianę wpustów ulicznych oraz studni kanalizacji deszczowej na „samopoziomującymi” w ulicach naszego miasta.

Komentarze (2)    dodaj »

  • Praktykant Teoretyk

    Tak, te włazy się nie zapadają. Za to po przekroczeniu przeciążeń po prostu pękają. Więc zamiast zapadliny będziecie mieć dziurę w jezdni. Autem nie wlecisz, ale osoba z mordą w smartfonie już może wlecieć do studni.

  • hoek

    No, to przydałoby się takie coś na Zabrzańskiej bo od skrzyżowania przy Kopalnia Szombierki w kierunku Centrum są właśnie takie guliko-dziury i człowiek zygzakiem musi jechać, bawiąc się w slalom pomiędzy włazami.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również