Wiadomości z Bytomia

Nocny pożar przy ul. Huty Julia. Częściowo zawalił się dach budynku! [ZDJĘCIA]

  • Dodano: 2023-06-05 11:30

W nocy z soboty na niedzielę w Bytomiu przy ul. Huty Julia wybuchł pożar. Część budynku uległa zawaleniu. Po wielogodzinnej akcji strażaków ogień udało się ugasić. Na szczęście, w środku nikogo nie było i nikt nie został poszkodowany.

Pożar pustostanu w Bytomiu

W niedzielę 4 czerwca po północy do bytomskich służb dotarła informacja o pożarze dwupiętrowego budynku przy ulicy Stalowej, natomiast po przybyciu strażaków na miejsce stwierdzono rozwinięty pożar dachu pustostanu przy ul. Huty Julia. Część dachu uległa zawaleniu do środka budynku. 

– Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i podaniu jednego prądu wody na palący się dach z drabiny mechanicznej SCD 37 oraz podano drugi prąd wody w natarciu z zewnątrz budynku.  Zbudowano stanowisko RIT oraz zarządzania powietrzem, na miejsce zadysponowano dodatkowe zastępy. Ze względu na zły stan obiektu KDR podjął decyzję o prowadzeniu we wstępnej fazie działań gaśniczych z zewnątrz budynku. Przybyłe na miejsce Pogotowie Energetyczne nie stwierdziło występowania napięcia elektrycznego w przewodach doprowadzonych do budynku – informuje Komendna Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Bytomiu.

Następnie strażacy podali kolejny prąd wody z drabiny mechanicznej oraz umożliwili wejście do budynku, dzięki czemu możliwe było rozpoczęcie gaszenia pożaru od wewnątrz. O godzinie 2.34 ograniczono rozprzestrzenianie się ognia. Część dachu została rozebrana, a budynek częściowo przeszukano. Z uwagi na naruszoną konstrukcję ścian nośnych zawalona część pustostanu została przeszukana wizualnie i przy użyciu kamery termowizyjnej. Nie stwierdzono obecności żadnych osób w budynku.

Przed południem z budynku wycofano wszystkich strażaków ze względu na brak stabilności stropów. Dalsze działania prowadzono od zewnątrz. Po godzinie 17.00 na miejsce zdarzenia przybyła Specjalistyczna Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza z Jastrzębia-Zdroju, która rozstawiła aparaturę do kontroli stabilności budynku. Budynek sprawdzono z psami. Ponownie nie stwierdzono przebywania w budynku żadnych osób żywych. Sytuacja została opanowana ok. godziny 20.00. 

Podczas pierwszych dwunastu godzin działań na miejscu interweniowało 18 zastępów straży pożarnej, w tym 62 strażaków. Na miejscu pozostał zastęp gaśniczy, który nadal dozoruje pogorzelisko. Przyczynę wybuchu pożaru będą wyjaśniać policyjni biegli.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również