Międzynarodowe Targi Entomologiczne w Muzeum Górnośląskim przyciągnęły ekspertów i miłośników przyrody. Unikalne kolekcje, żywe owady i nauka obywatelska w jednym miejscu.
Owady z całego świata w jednym miejscu
Muzeum Górnośląskie w Bytomiu po raz kolejny stało się centrum nauki i pasji, przyciągając entomologów, kolekcjonerów oraz miłośników przyrody na I Międzynarodowy Dzień Wymiany Owadów i Targi Entomologiczne. Wydarzenie zgromadziło zarówno ekspertów, jak i osoby, które dopiero odkrywają fascynujący świat owadów.
Goście mieli okazję podziwiać unikalne okazy motyli, chrząszczy i innych egzotycznych owadów, a także zobaczyć żywe gatunki, poznając ich zwyczaje i naturalne środowisko. Na odwiedzających czekały także specjalistyczne książki, atlasy oraz profesjonalny sprzęt entomologiczny.
Spotkania kolekcjonerów i nauka
W ramach wydarzenia kolekcjonerzy mogli wymieniać się okazami oraz zdobywać nowe materiały hodowlane. Była to również okazja do rozmów z ekspertami oraz wymiany doświadczeń na temat metod preparacji i badań nad owadami.
Targi wpisują się w działania Muzeum Górnośląskiego w zakresie nauki obywatelskiej (citizen science) – inicjatywy, która angażuje amatorów w badania naukowe. Muzeum Górnośląskie od zawsze było miejscem, które skupiało towarzystwa, organizacje i pasjonatów przyrody. To tu w 1992 roku powstało Śląskie Towarzystwo Entomologiczne. Dział Przyrody bytomskiego muzeum liczy ponad pół miliona okazów zoologicznych, botanicznych i geologicznych, a największe i najcenniejsze są właśnie m.in. kolekcje entomologiczne.
Bezcenne kolekcje entomologiczne
Do jednych z najciekawszych należą unikalne kolekcje autorskie. Są to na przykład entomologiczne zbiory Franza Kirscha, Hansa Nowotnego, Paula Hermanna Raebela, Sergiusza Tolla, Wojciecha Mączyńskiego (najstarsza kolekcja owadów z Mazowsza) czy zbiór około 6 tysięcy ważek, powstały na bazie historycznej kolekcji Maksymiliana i Wiktora Żaków oraz Leona Sawkiewicza. Bardzo cenna jest także licząca ponad 20 tysięcy obiektów kolekcja żądłówek (Hymenoptera: Aculeata) Jane Van der Smissen. Zbiór tych owadów jest systematycznie poszerzany o okazy pochodzące z polskich badań naukowych i z wypraw badawczych prowadzonych w regionie śródziemnomorskim oraz w Nowej Kaledonii.