Wiadomości z Bytomia

Nie żyje Piotr Mankiewicz, założyciel Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek w Radzionkowie

  • Dodano: 2023-08-21 10:00

W sobotę 19 sierpnia, w wieku 82 lat zmarł Piotr Mankiewicz, założyciel Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek, wielki miłośnik Rozbarku i strażnik pamięci o jego kulturze i tradycji.

Zmarł Piotr Mankiewicz

Dzięki jego inicjatywie i zaangażowaniu od 2012 roku w Wielką Sobotę, w kościele św. Jacka na Rozbarku, wierni święcą pokarmy w tradycyjnych strojach rozbarskich, a księża prowadzą nabożeństwa w gwarze śląskiej.

Życiowym dziełem Piotra Mankwicza była popularyzacja kultury chleba. Realizując swoje marzenia, otworzył pierwsze w Polsce prywatne Muzeum Chleba. Muzeum działa prężnie od 2000 roku i odwiedza je wielu gości z kraju i zagranicy. Muzeum nawiązuje do tradycji rozbarskich. Pracownicy muzeum oprowadzają gości ubrani w tradycyjne rozbarskie stroje. W samym muzeum można zobaczyć kilkanaście tysięcy eksponatów, które Pan Piotr Mankiewicz kupował przez wiele lat m.in. na bytomskim targu staroci. Był też wydawcą i współautorem publikacji poświęconych regionowi m.in. „Nasz Śląski” i „Czarny Chleb”.

W 2016 roku Piotr Mankiewicz został doceniony przez władze samorządowe Bytomia i otrzymał Medal Miasta Bytomia. W 2019 roku odebrał, przyznawaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, odznakę honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również