Wiadomości z Bytomia

Nauczycielka z Bytomia finalistką Nagrody im. Ireny Sendlerowej

  • Dodano: 2022-11-16 06:30, aktualizacja: 2022-11-16 06:50

Joanna Klimczak - nauczycielka przedmiotów zawodowych w zakresie fotografii i multimediów w Technikum nr 4, znalazła się w zaszczytnym gronie dziesięciu pedagogów z całego kraju nominowanych do Nagrody im. Ireny Sendlerowej “Za naprawianie świata”.

Choć tegoroczna nagroda trafiła do Jakuba Tylmana, nauczyciela ze Śremu, podczas uroczystej gali w Poznaniu doceniono także finalistów, wśród których znalazła się nauczycielka z Bytomia.  

Nagroda im. Ireny Sendlerowej to wyróżnienie dla pedagogów, którzy uczą i inspirują do działania w duchu dialogu i tolerancji. Nagrodzeni nauczyciele w swojej pracy z młodzieżą starają się nie tylko przekazywać wiedzę, ale też kształtować postawy otwartości, szacunku dla innych, solidarności, a także aktywnego zaangażowania w życie lokalnej społeczności.

Nauczycielka z Bytomia z nominacją do Nagrody im. Ireny Sendlerowej

Taką postawę wykazuje się dr Joanna Klimczak - od 10 lat związana z bytomską szkołą, gdzie łączy swoje dwie największe pasje - fotografię i nauczanie.

Już od dziecka chciałam uczyć i ten plan na życie udało się zrealizować. A ponieważ uczę o czymś, co jest moją pasją, praca ta daje mi ogromną radość - mówi dr Joanna Klimczak, nauczycielka przedmiotów zawodowych w zakresie fotografii i multimediów w Technikum nr 4.

Oskar wśród nagród dla nauczycieli

Joanna Klimczak jest autorką programu innowacji pedagogicznej „Film i nowe media”, którą bytomska szkoła realizuje od roku 2016 roku. Innowacja zdobyła w status „Dobrej praktyki” w ogólnopolskim konkursie „Szkoła zawodowa najwyższej jakości”. Ponadto współpracuje z wieloma instytucjami międzynarodowymi oraz krajowymi, realizując wraz z uczniami działania rozwijające ich kreatywność.

Nominacja do tej nagrody jest dla mnie dużą nobilitacją, ale też szansą podzielenia się ze światem tym, co robię. W swojej codziennej pracy staram się pokazać, że szkoła tworzona przez ludzi z pasją, przestaje być dla młodzieży traumą, a staje się miejscem bezpiecznym, w którym mogą rozwijać swoje talenty, nawiązywać przyjaźnie i czuć się bezpiecznie. I zdobyć dobry zawód - mówi Joanna Klimczak.

Praktyka i samodzielne myślenie

Jak mówi Joanna Klimczak, podczas zajęć stara się przekazać uczniom nie tylko niezbędną wiedzę teoretyczną, ale też kładzie nacisk na praktykę.

Cudowną cechą młodych ludzi jest to, że są ciekawi świata, otwarci na niego. Moim celem jest z uśmiechem pomagać im rozwijać umiejętność poszukiwania wiedzy - mówi Joanna Klimczak.

W ramach realizowanej w szkole innowacji pedagogicznej, uczniowie biorą udział w projektach filmowych, multimedialnych poznając miasto, lokalne środowiska twórcze czy organizacje pozarządowe.

Zgłoszenie do Nagrody im. Ireny Sendlerowej oprócz innych materiałów, zawierało także recenzje uczniów. Kiedy nauczyciel, usłyszy do uczniów, że nie wyobrażają sobie szkoły bez niego - nie ma większej nagrody - uśmiecha się Joanna Klimczak.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również