Zauważyłeś, że na jednej z szyb w Twoim samochodzie pojawiło się mikropęknięcie? A może jest ono dużo bardziej widoczne? Czasami wystarczy zakupić zestaw naprawczy, który skutecznie zapobiegnie dalszemu uszkadzaniu szyby. Niestety zdarza się, że naprawy musi dokonać specjalista. O jakich sytuacjach mowa? Kiedy pomoc eksperta będzie niezbędna?
Rodzaje szyb samochodowych
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów szyb samochodowych, które różnią się od siebie rodzajem szkła. Wyróżniamy między innymi:
-
Szyby ze szkła laminowanego – ich produkcja opiera się na połączeniu jednej lub kilku warstw folii PCV z warstwami szkła. Cechują się wytrzymałością i zapewniają ochronę przed promieniami UV.
-
Szyby ze szkła hartowanego – charakteryzują się dużą wytrzymałością i trwałością dzięki procesowi tworzenia, podczas którego materiał podgrzewa się do temperatury topnienia.
-
Szyby ze szkła solarnego – pokrywane są powłoką, która redukuje promieniowanie słoneczne. Chronią tapicerkę przed działaniem promieni słonecznych, umożliwiają także zmniejszenie zużycia klimatyzacji latem.
-
Szyby ze szkła hydrofobowego – przydatne podczas deszczu. Są pokryte powłoką przyciągającą cząsteczki wody, co ułatwia jej spływanie.
-
Szyby ze szkła pancernego – stosowane w samochodach luksusowych, którymi poruszają się ważne osobistości. Są odporne nie tylko na standardowe uszkodzenia, ale również na kule.
Uszkodzenia szyb samochodowych
Do uszkodzenia szyby w samochodzie może dojść zarówno podczas jazdy, jak i w sytuacji, gdy pojazd jest zaparkowany. Do najczęstszych z nich należą pęknięcia liniowe biegnące wzdłuż szyby, które spowodowane są uderzeniem kamienia podczas jazdy, bądź bardzo nagłą zmianą temperatury. Od uderzenia kamienia lub odłamka może powstać również mały odprysk, który z czasem może się powiększać. Do typowych uszkodzeń zaliczamy także tzw. pajączki, czyli pęknięcia w kształcie pajęczej sieci, powstające wskutek silniejszego uderzenia w powierzchnię szyby. Za szybie mogą pojawić się również rysy i zadrapania, które często spowodowane są zużytymi wycieraczkami.
Naprawa szyby u specjalisty
W przypadku niektórych uszkodzeń kierowca może próbować usuwać je na własną rękę. Na rynku dostępne są zestawy naprawcze, które umożliwiają pozbycie się mniejszych usterek. Nie zawsze jednak jest to możliwe i rekomendowane. Z pomocy specjalisty powinniśmy skorzystać, gdy na szybie pojawiło się pęknięcie liniowe, większy odprysk, czy uszkodzenie warstwy szyby laminowanej. Naprawa szyby samochodowej u specjalisty to gwarancja bezpieczeństwa, a także oszczędność czasu i pieniędzy. Ekspert szybko i sprawnie dokona naprawy, dzięki czemu znów będziesz mógł bezpiecznie korzystać ze swojego pojazdu.
Przebieg naprawy
Pierwszym krokiem, niezależnie od rodzaju uszkodzenia, jest jego dokładna ocena. Specjalista analizuje jego rodzaj i wielkość, aby zdecydować, czy naprawa jest możliwa. Gdy podejmie się usunięcia uszkodzenia, dokładnie oczyszcza obszar działania i zabezpiecza inne części samochodu przez szkodliwym działaniem środków chemicznych czy stosowanych narzędzi. Następnie przystępuje do wypełnienia uszkodzenia za pomocą żywicy, którą później utwardza za pomocą lampy UV. Po zaschnięciu żywicy usuwa jej nadmiar i wygładza powierzchnię szyby. Na koniec ocenia, czy szyba ma odpowiednią wytrzymałość.
Jak widać, proces naprawy szyby wymaga precyzji i wiedzy, dlatego najlepiej powierzyć ją specjalistom. Firma Auto Elawi ma wieloletnie doświadczenie w tym zakresie, co potwierdza grono zadowolonych klientów. Oddaj swój samochód w dobre ręce i ciesz się świetną widocznością podczas jazdy dzięki profesjonalnie naprawionej szybie!