Wiadomości z Bytomia

Najlepsi młodzi judocy powalczą w VIII Memoriale Józefa Wiśniewskiego

  • Dodano: 2022-11-02 11:30

Ta jedna z największych imprez sportowych w Polsce przyciąga najlepszych młodych judoków z Polski. 5 listopada w Bytomiu już po raz VIII odbędzie się Memoriał Józefa Wiśniewskiego, będący jednocześnie Pucharem Polski Juniorów i Juniorek Młodszych w Judo.

Warto dodać, że turniej upamiętnia jednego z najwybitniejszych trenerów i działaczy judo w Polsce - Józefa Wiśniewskiego.

Zawody ze względu na swój prestiż ściągają do naszego miasta najlepsze polskie zespoły judo, w ramach których nie tylko rywalizują indywidualnie judocy i judoczki, ale także drużyny. W zaplanowanych na 5 listopada zawodach judoczki z całej Polski będą walczyć w ośmiu kategoriach wagowych od 40 do 70 kg, zaś judocy aż w dziewięciu kategoriach wagowych od 46 do 90 kg. W imprezie swoje umiejętności zaprezentują judocy z rocznika 2005 - 2006 oraz młodzicy z rocznika 2007.

Przyjdź i zobacz zmagania młodych judoków

W sobotę, 5 listopada zapraszamy do Hali na Skarpie, gdzie o 9:45 rozpocznie się oficjalne otwarcie zawodów oraz złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą Józefa Wiśniewskiego. Pół godziny później, o 10:15 na matę wyjdą pierwsi judocy, którzy będą walczyć o medale pod VIII Memoriału Józefa Wiśniewskiego.

Impreza poświęcona pamięci wybitnego działacza i trenera Czarnych Bytom

W przeszłości turniej nosił nazwę „Liberty Cup” i był imprezą cieszącą się dużym powodzeniem i dobrą renomą. Po śmierci Józefa Wiśniewskiego, wybitnego działacza sportowego w roku 2014 turniej ten przekształcił się w memoriał Jego imienia.

Dla wielu młodych adeptów judo bytomski turniej jest ostatnią tegoroczną imprezą rangi Otwartego Pucharu Polski, a więc również ostatnią szansą na zdobycie punktów i poprawę swojego miejsca w klasyfikacji generalnej Pucharu Polski. Otwarty Puchar Polski to impreza upamiętniająca jednego z najwybitniejszych trenerów i działaczy judo w Polsce - Józefa Wiśniewskiego. To właśnie Wiśniewski jest ojcem bytomskiego judo, w którym największe sukcesy święcił Waldemar Legień - złoty medalista Igrzysk Olimpijskich w Seulu w 1988 roku i w Barcelonie w 1992 roku. Nawet po zakończeniu kariery trenerskiej, Józef Wiśniewski pozostał wierny judo oraz Czarnym Bytom. W 1994 roku został Prezesem Polskiego Związku Judo, przyczyniając się do dalszego rozwoju tej dyscypliny w Polsce.

Józef Wiśniewski zmarł 14 stycznia 2014 roku. W dowód jego zasług dla bytomskiego sportu, bytomscy radni podjęli decyzję o nadaniu Hali na Skarpie w Bytomiu - Szombierkach imienia Józefa Wiśniewskiego.

Organizatorami turnieju są: klub GKS Czarni Bytom oraz Polski Związek Judo, zaś partnerami wydarzenia: Urząd Miejski w Bytomiu, Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Urząd Marszałkowski w Katowicach.

Turniej został dofinansowany ze środków Gminy Bytom oraz Samorządu Województwa Śląskiego.

memorial jozefa wisniewskiego

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również