Malownicza kładka nad stawem od zawsze była ulubionym miejscem spacerowiczów przemierzających niespiesznym korkiem Park Miejski.
W ramach napraw gwarancyjnych będący jedną z wizytówek parku drewniany mostek został odnowiony
Gdyby przejrzeć albumy ze zdjęciami bytomian, zapewne w wielu znalazłyby się zdjęcia wykonane właśnie nad Stawem Południowym, na mostku, który jest nieodłącznym atrybutem naszego parku.
Obecna konstrukcja kładki to jednoprzęsłowa konstrukcja oparta na przyczółkach zlokalizowanych po obu stronach brzegu, która została zaprojektowana i wybudowana w 2015 roku w ramach unijnego projektu Przebudowy stawu południowego. Od tego czasu mostek ulegał degradacji w związku z niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych na drewno.
Bezpieczniej i estetyczniej
- W ramach napraw gwarancyjnych zmieniono konstrukcję pomostu kładąc deski w nieco inny sposób - z niewielkim odstępem, co ułatwi spływ wody deszczowej bezpośrednio do stawu - tłumaczy Iwona Borecka - Banz, inspektor nadzoru budowlanego Wydziału Realizacji Inwestycji i Remontów UM.
Zdemontowano oraz naprawiano uszkodzone elementy balustrady po obu stronach kładki, dzięki czemu jest teraz ładniej i bezpieczniej. Balustrada została zaimpregnowana specjalnymi środkami, by drewniana konstrukcja mogła przez następne lata ozdabiać bytomski park.
Historia bytomskiego stawu
Staw południowy w Parku im. F. Kachla w Bytomiu, zwany Stawem Łabędzim, służył mieszkańcom jako teren rekreacyjny, wędkowania, a niegdyś nawet do przejażdżek łódką. Na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX w. wybudowano na nim groblę.
Ponieważ zbiornik nie miał naturalnych odpływów, z biegiem lat został zanieczyszczony, a dzieła zniszczenia dokonały szkody górnicze powodujące nieszczelność zbiornika. W ramach projektu przebudowy stawu przywrócono mu walory przyrodnicze i krajobrazowe.