Wiadomości z Bytomia

Młody bytomianin wyróżniony w konkursie Elektronika!

  • Dodano: 2024-04-29 14:15

Elektryczny bolid, zaprojektowany, a następne skonstruowany przez Aleksandra Halczoka, ucznia czwartej klasy mechatronicznej w Zespole Szkół Technicznych,  został wyróżniony w konkursie Elektronika – by żyło się łatwiej, zorganizowanym na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej.

Od małego w miłości do samochodów

Najpierw była dziecięca fascynacja samochodami, potem proste instalacje wykonywane pod okiem dziadka i wreszcie marzenia o swoich własnych konstrukcjach.  Z ich realizacją nie czekał zbyt długo. Na swoim koncie ma już elektrycznego gokarta i spalinowego buggy (połączenie terenówki i quada). Pracę nad bolidem rozpoczął w drugiej klasie.

– W naszej szkole realizujemy ideę projektów rocznych, w ramach których uczniowie mają za zadanie zbudować coś praktycznego. Z pomysłem stworzenia pojazdu Alek przyszedł w drugiej klasie. Cały projekt – począwszy od rysunków, modeli 3D, a następnie konstrukcji wykonał sam. Moim zadaniem było wsparcie merytoryczne i motywacja do pracy – mówi dr Witold Krieser, nauczyciel mechatroniki w ZST.

Od pomysłu do realizacji

Zanim na podwórku jego rodzinnego domu, stanęła maszyna, minęły dwa lata. – Realizacja projektu zajęła mi łącznie 1300 godzin pracy. Najpierw szukałem w Internecie, pierwsze szkice robiłem na kartkach, potem w programie Fusion 360. Koledzy długo nie dowierzali, że uda mi się skonstruować pełnowymiarowy pojazd, myśleli, że to będzie zabawka, coś małego – opowiada Aleksander Halczok, uczeń ZST, twórca elektrycznego bolida.

Bolid wyposażony jest w panele fotowoltaiczne na nadwoziu z włókna szklanego, dzięki czemu w słoneczne dni można go zasilać energią odnawialną.

– Estetyka była bardzo ważna, ale ponieważ trochę gonił mnie czas i był to pierwszy projekt takiego szczebla, będą jeszcze poprawki – uśmiecha się Alek.

Pojazd nie ma homologacji i nie zobaczymy go na ulicy – Alek testuje jego możliwości na zamkniętych, nieuczęszczanych drogach. Bolid waży 127 kilogramów i podczas dotychczasowych testów rozpędził się do 75 km/h. Młody konstruktor ma w planach testować maszynę na torze Silesia Ring.

W konkursie "Elektronika – by żyło się łatwiej" organizowanym przez Politechnikę Śląskiej. Znalazł się w finałowej 10 i zdobył wyróżnienie.

Myśli o przyszłości

Bytomianin nie spoczywa na laurach. W przyszłym roku razem z Jakubem Kaliciakiem – także uczniem ZST, chcą stworzyć projekt bolida autonomicznego. Po drodze będzie jeszcze matura i wybór dalszej ścieżki kształcenia.

– Chciałbym być twórcą, móc tworzyć i nie wylądować za biurkiem na etacie. Jest kilka uczelni zagranicznych, o których myślę, że dałyby mi szansę na rozwój. Ale to ważna sprawa i muszę to dobrze przemyśleć – mówi Alek.

Młodzi stawiają na technika

Z perspektywy lat wyraźnie widać, że zainteresowanie szkołami technicznymi wśród uczniów jest coraz większe.

– Jeszcze 10 lat temu ponad połowę absolwentów ówczesnych gimnazjów zgarniały  trzy bytomskie licea ogólnokształcące. Teraz te relacje się mocno odwracają na naszą korzyść. Już od co najmniej 3-4 lat, najwięcej chętnych w naborze do szkół średnich jest do naszej szkoły – mówi Artur Lubos, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych.

Zespół Szkół Technicznych kształci na kierunkach z grupy nowoczesnych technologii, takich jak cieszących się niesłabnącą popularnością mechatronika i informatyka. Szkoła rozwija także kierunki: technik ekonomista, technik geodeta oraz technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej.  

Młody bytomianin wyróżniony w konkursie Elektronika!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również