Wiadomości z Bytomia

Międzynarodowy Dzień Archeologii w Muzeum Górnośląskim

  • Dodano: 2021-10-14 09:00

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu zaprasza na obchody Międzynarodowego Dnia Archeologii.

Co to takiego fibule i patynki, jak ubierano się w starożytnym Rzymie i Egipcie, ile kilogramów „żelastwa” musiał włożyć na siebie rycerz, szykując się na bitwę w okresie średniowiecza, jaką bieliznę zakładały białogłowy – odpowiedzi na te pytania przyniosą prelegenci podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Archeologii, które odbędą się w sobotę 16 października. Tego dnia od 12.30 do 16.00 w Muzeum Górnośląskim zaplanowano szereg wykładów, pokazów i zajęć dla dzieci. Motywem przewodnim tegorocznych obchodów jest hasło „Przez wieki po świecie z ubraniem na grzbiecie”. Słowem: tematyka bliska wszystkim jak koszula ciału.
 
W planach tegorocznego wydarzenia popularyzującego archeologię znalazły się adresowane do dorosłych prelekcje poświęcone historii ubioru i wybranych ozdób, pokazy grup rekonstrukcyjnych odtwarzających średniowieczne stroje i oręż oraz zajęcia dla dzieci. W trakcie warsztatów dla najmłodszych dzieci będą mogły wykonać samodzielnie biżuterię, a następnie włożyć ją do zrobionej własnoręcznie sakiewki.

Dla kogo wykłady?

Wykłady adresowane do osób dorosłych wprowadzą uczestników w temat przewodni obchodów Międzynarodowego Dnia Archeologii. Jego motto brzmi: „Przez wieki po świecie z ubraniem na grzbiecie”. W sobotnie popołudnie od godziny 12.30 do 13.30 prelegenci podczas swoich wystąpień opowiedzą m.in. o tym, jak i kiedy to się stało, że nasi bardzo odlegli przodkowie zaczęli się ubierać, czy są na to jakieś archeologiczne dowody, jak wyglądała moda w starożytności, jakie wyróżniamy rodzaje obuwia oraz czym były np. fibule. 

Impreza ma popularyzować dziedzictwo archeologiczne i pokazywać, czym się zajmują archeologowie, oczywiście poza kopaniem w ziemi. W ramach zaplanowanych wykładów zaprezentujemy historię stroju, począwszy od czasów najdawniejszych, czyli od starszej epoki kamienia. Nie zabraknie starożytności i antyku. Togi, peplosy, stroje ze starożytnego Egiptu i Mezopotamii Miłośniczkom licznych par obuwia pewnie przypadnie do gustu prelekcja poświęcona dawnym butom. Opowiemy o ciżmach, trzewikach i patynkach. Trochę czasu poświęcimy też ozdobom naszych praprapraprzodków sprzed niemal 2 tysięcy lat, czyli fibulom – dawnym agrafkom, służącym do spinania ubrań – mówi Beata Badura, kierownik Działu Archeologii Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, wiceprezes Oddziału Górnośląskiego Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich. 

Pokazy „Średniowieczny szyk” w wykonaniu grup rekonstrukcyjnych będą świetną okazją do tego, by spotkać się oko w oko z rycerzem i jego damą oraz wczesnośredniowiecznymi wojami i białogłowami. To zawsze cieszy się wielkim powodzeniem, zarówno wśród dorosłych, jak i dzieci – mówi Beata Badura.

Podczas Międzynarodowego Dnia Archeologii wojowie i białogłowy z Golęszyckiej Drużyny Dąb zaprezentują stroje wczesnośredniowieczne i będą opowiadać o ich poszczególnych elementach. Będzie też trochę o kolorystyce i wykorzystywanych wówczas barwnikach. Pokaz nosi nazwę „I do boju, i do znoju”.

Z kolei w trakcie pokazu „Rycerz i dama” w wykonaniu Chorągwi Ziemi Górnośląskiej zaprezentowane zostaną ubiory związane z późnym średniowieczem. Pojawi się rycerz w stroju dworskim i bojowym, czyli zbroi. Płeć piękna też znajdzie coś dla siebie. Wystąpi bowiem dama w różnych nakryciach głowy i sukniach. Kto wie, może też zostaną zaprezentowane elementy bielizny, które są rzadziej eksponowane – zapowiada Beata Badura.
Dla dzieci przygotowano warsztaty wytwarzania ozdób i sakiewek. Zapisy na te zajęcia prowadzi Dział Edukacji: 32 281 82 94 w. 127. 

Idea świętowania Międzynarodowego Dnia Archeologii wzięła się stąd, że kiedyś na stronie internetowej Amerykańskiego Instytutu Archeologii natknęłam się na informację, że w październiku obchodzony jest dzień popularyzujący archeologię. W Stanach Zjednoczonych impreza cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, podobnie w niektórych krajach europejskich, np. w Niemczech czy Czechach. Należy podkreślić, że jedyną instytucją w Polsce, która od kilku lat aktywnie włącza się w obchody tego archeologicznego święta, jest Muzeum Górnośląskie. To impreza od początku współorganizowana przez Oddział Górnośląski Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich – mówi Beata Badura.

Międzynarodowy Dzień Archeologii w Muzeum Górnośląskim / fot. Muzeum Górnośląskie

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również