Wiadomości z Bytomia

Miasto organizuje pomoc dla sprzedawców kwiatów

  • Dodano: 2020-11-06 06:30, aktualizacja: 2020-11-05 20:17

To miał być dla nich czas dobrego utargu, pozwalający przetrwać zimę i przygotować się do następnych świąt.

Mimo że cmentarze znów są otwarte, handlarze kwiatami i zniczami wiedzą, że ten rok poszedł na straty. By zrekompensować im część strat, z pomocą ruszyło miasto. Pierwsi sprzedawcy złożyli już wnioski o wsparcie.

Zgodnie z decyzją prezydenta, Miejski Zarząd Dróg i Mostów odkupi od bytomskich handlarzy, chryzantemy, które następnie trafią na mogiły, którymi opiekuje się miejska jednostka oraz do miejskich parków, gdzie zostaną ponownie nasadzone.

Spośród ok. 150 podmiotów handlowych, którym MZDiM wydał decyzję na zajęcie pasa drogowego, około 60 jest z Bytomia. To właśnie one będą mogły starać się o wsparcie w postaci uchylenia decyzji na zajęcie pasa drogowego, dzięki czemu nie poniosą kosztów z tym związanych, a także będą mogły sprzedać miastu cześć swojego towaru.

- Obecnie gromadzimy od przedsiębiorców informacje na temat form pomocy, z których chcieliby skorzystać. Mamy już pierwsze wnioski od firm zainteresowanych odsprzedaniem nam swoich chryzantem – mówi Anna Bulanda, zastępca dyrektora ds. zieleni MZDiM.

Producenci i sprzedawcy chryzantem doniczkowych mogą ubiegać się także o wsparcie rządowe

Pomoc finansową z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będą mogły otrzymać mikroprzedsiębiorstwa, małe albo średnie przedsiębiorstwa, które w związku z zamknięciem cmentarzy poniosły straty.

Na podstawie projektowanych przepisów Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie udzielała pomocy posiadaczom co najmniej 50 chryzantem doniczkowych, które są w fazie pełnej dojrzałości i które zostały przeznaczone do sprzedaży na dzień zgłoszenia. Aby skorzystać z takiego wsparcia przedsiębiorca musi wypełnić wniosek, w którym poda m.in. liczbę niesprzedanych chryzantem oraz miejsce ich przechowywania. Dokument taki należy złożyć do 6 listopada do kierownika biura powiatowego właściwego ze względu na miejsce przechowywania zgłoszonych chryzantem. Więcej informacji na: https://www.arimr.gov.pl/.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również