Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej zarządzające Zabytkową Kopalnią Srebra i Sztolnią Czarnego Pstrąga przez najbliższe 3 weekendy listopada (11-12, 18-19 oraz 25-26) zaoferuje zniżkę 33% na zwiedzanie obiektów UNESCO. To nowa listopadowe akcja promocyjna skierowana nie tylko da mieszkańców Tarnowskich Gór, Bytomia, Zbrosławic, ale również pozostałych miast Metropolii.
Warto dodać, ze każdy zakupiony bilet upoważnia do rabatów w najlepszych restauracjach, kawiarniach, hotelach i atrakcjach turystycznych w Tarnowskich Górach, Bytomiu i Zbrosławicach.
Bytom w Lokalnej Organizacji Turystycznej
Powstanie Lokalnej Organizacji Turystycznej Miasta Gwarków to wspólna inicjatywa samorządów Tarnowskich Gór, Bytomia, Zbrosławic, a także Powiatu Tarnogórskiego i Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, zarządzającego jedynymi obiektami wpisanymi na listę UNESCO w województwie śląskim oraz Muzeum w Tarnowskich Górach, Stowarzyszenia Górnośląskie Koleje Wąskotorowe, Stowarzyszenia Gliwicka 66 i Stowarzyszenia Dziedzictwo. Głównym celem organizacji jest utworzenie i zarządzanie produktem turystycznym „Miasta Gwarków. Szlak Srebra i Wody w Tarnowskich Górach, Bytomiu i Zbrosławicach”.
Warto dodać, że Rezerwat Segiet i Srebrna Góra, które mieszczą się na pograniczu Bytomia i Tarnowskich Gór, są pierwszymi obiektami w historii Górnego Śląska, znajdującymi się w ewidencji Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na te prestiżową listę zostały one wpisane jako część wniosku „Kopalnie ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach”.
Wpis UNESCO obejmuje pozostałości po dawnych kopalniach ‒ wyrobiska i szyby górnicze, wyjątkowy w skali świata system odwadniania i wykorzystania wody pogórniczej oraz elementy krajobrazu kulturowego. To nie tylko Zabytkowa Kopalnia Srebra i Sztolnia Czarnego Pstrąga, ale też 26 innych obiektów usytuowanych w Tarnowskich Górach, Bytomiu i Zbrosławicach, w tym krajobraz pogórniczy Srebrnej Góry. Wpis jest dowodem uznania dla geniuszu inżynierskiego gwarków, ich niebywałego wkładu w rozwój technologii wydobycia kruszców, jak również walorów dzieła architektoniczno-krajobrazowego będącego efektem ich pracy. To miejsce, które na przestrzeni wieków było świadkiem wydarzeń mających wpływ na rozwój ludzkości.