Wiadomości z Bytomia

Matura 2020 w cieniu koronawirusa

  • Dodano: 2020-06-09 07:45, aktualizacja: 2020-06-09 07:56

Choć jednym z niezbędnych akcesoriów, w które musieli wyposażyć się tegoroczni maturzyści są maseczki ochronne, i tak odetchnęli oni z ulgą stając do odroczonego z powodu epidemii egzaminu dojrzałości.

W Bytomiu do egzaminu dojrzałości przystąpiło 8 czerwca 1025 uczniów

Wśród zdających maturę znalazło się: 496 absolwentów liceów ogólnokształcących, 468 absolwentów szkół technicznych oraz 61 osób z Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych CKU. Przypomnijmy, w ubiegłym roku w bytomskich szkołach do matury przystąpiło 892 uczniów.

Do 29 czerwca maturzyści zmagać się będą z egzaminami pisemnymi z wybranych przedmiotów, takich jak geografia, biologia, fizyka i astronomia czy wiedza o społeczeństwie. Pisać będą też rozszerzone sprawdziany z języka angielskiego, a także podstawowe i rozszerzone z innych języków.

By zapewnić maksimum bezpieczeństwa w tym roku maturzyści nie będą zdawać egzaminu ustnego. Nie dotyczy to jednak absolwentów, którzy starają się o przyjęcie na zagraniczne uczelnie. Na wyniki egzaminów maturzyści będą musieli poczekać do 11 sierpnia - mówi Barbara Freier - Pniok, Naczelnik Wydziału Edukacji  UM.

Brak ustnej matury to nie jedyne zmiany, jakie wprowadzono do bytomskich szkół zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Edukacji Narodowej, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Wśród nich najważniejsze są kwestie dotyczące zachowania społecznego dystansu oraz dezynfekcji, w tym konieczność zakrywania ust i nosa przez zdających, do momentu zajęcia miejsca w sali egzaminacyjnej, oraz obowiązek ustawienia ławek w sali egzaminacyjnej tak, aby pomiędzy zdającymi zachowany był co najmniej 1,5-metrowy odstęp w każdym kierunku.

Obligatoryjna będzie także dezynfekcja ławek i krzeseł w sali egzaminacyjnej Przed i po każdym egzaminie ławki, krzesła  oraz materiały, z których korzysta więcej niż jeden zdający będą dezynfekowane. Najistotniejsze jest  skuteczne wdrożenie tych rozwiązań, które pozwolą uniknąć tworzenia się grup zdających przed szkołą oraz przed salą egzaminacyjną przed rozpoczęciem egzaminu oraz po jego zakończeniu.

Takie same obostrzenia dotyczyć będą  organizacji egzaminu ósmoklasisty, do którego 16 czerwca przystąpi 1237 bytomskich uczniów.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również