Wiadomości z Bytomia

Masz powyżej 80 lat? Możesz się już zarejestrować na szczepienie przeciw Covid-19

  • Dodano: 2021-01-18 07:00, aktualizacja: 2021-01-17 16:59

Ponad 7100 mieszkańców Bytomia powyżej 80. roku życia uprawnionych jest do szczepień przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 jako jedna z pierwszych grup.

15 stycznia uruchomiona została dla nich rejestracja, w trakcie której mogą umówić się na szczepienie w wybranej Placówce Opieki Zdrowotnej

Przypomnijmy, że 15 stycznia ruszyły zapisy, w ramach rozpoczynającego się Narodowego Programu Szczepień Ochronnych, na szczepienia dla seniorów powyżej 80. roku życia. Z kolei dla osób powyżej 70. roku życia rejestracja ruszy już 22 stycznia. Pierwsze szczepienia dla osób, które ukończyły 80. lat rozpoczną się już 25 stycznia w Placówkach Opieki Zdrowotnej. Łącznie w grupie osób, które ukończyły 70. i 80. lat jest prawie 20 tys. 400 bytomian, z czego osób powyżej 80. roku życia - 7169 osób, zaś między 70. a 80. rokiem życiem - 13 tys. 229 osób. Listę placówek, w których realizowane będą szczepienia przygotowaliśmy na mapie miasta - Zobacz Mapę Placówek Opieki Zdrowotnej Świadczących Szczepienia Przeciwko Covid-19

Warto podkreślić, że osoby posiadające aktualne orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym o kodzie R lub N oraz odpowiednio pierwszą grupę z wyżej wymienionymi schorzeniami oraz osoby powyżej 70. roku życia, mające obiektywne i niemożliwe do przezwyciężenia we własnym zakresie trudności w samodzielnym dotarciu do najbliższego miejsca zamieszkania punktu szczepień, będą mogły skorzystać z transportu do placówki, w której realizowane będzie szczepienie. W tym celu gmina uruchomiła specjalną infolinię.

Aby skorzystać z takiej możliwości, osoby wymagające transportu do Placówki Opieki Zdrowotnej będą musiały skontaktować się z miejską infolinią pod numerem telefonu: 32 428 38 88. Pod tym numerem koordynator udzieli niezbędnych informacji dotyczących terminu i organizacji transportu oraz o szczepieniach przeciwko wirusowi SARS-CoV-2.

Uwaga! Osoby powyżej 70. roku życia, mające obiektywne i niemożliwe do przezwyciężenia we własnym zakresie trudności w samodzielnym dotarciu do najbliższego miejsca zamieszkania punktu szczepień, aby skorzystać z możliwości transportu muszą przy rejestracji wybrać Placówkę Opieki Zdrowotnej znajdująca się najbliżej swojego miejsca zamieszkania.

Prosi się, aby kontaktować się z infolinią celem umówienia transportu do punktu szczepień co najmniej 48 godzin przed terminem szczepienia

Infolinia będzie czynna od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 16.00. /Uwaga! Na miejskiej infolinii nie dokonasz rejestracji na szczepienie/

Jak zarejestrować się na szczepienie przeciwko Covid-19

Jeżeli jest już Twój etap rejestracji (od 15 stycznia - osoby powyżej 80. roku życia, od 22 stycznia - osoby powyżej 70. roku życia), masz 3 możliwości zapisu na szczepienie:

1. Zadzwoń na całodobową i bezpłatną infolinię - 989

Możesz to zrobić sam lub może Cię zapisać ktoś bliski z rodziny. Do zapisu wystarczy numer PESEL oraz numer telefonu komórkowego. Na podany numer otrzymasz SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie. W ten sposób możesz zarejestrować swoich dziadków lub rodziców. Wystarczy, że rozpocznie się etap szczepień i będziesz miał numer PESEL bliskiej osoby.

Podczas rejestracji wybierzesz dokładny termin oraz miejsce szczepienia. Następnie otrzymasz SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie.

2. Skontaktuj się z wybranym punktem szczepień

W wybranym przez Ciebie punkcie szczepień nie znalazłeś dogodnego terminu? Zadzwoń na infolinię NFZ pod numer 989. Konsultanci pomogą Ci znaleźć inny punkt szczepień niedaleko Ciebie z terminem, który Ci pasuje.

3. Zarejestruj się elektronicznie poprzez e-Rejestrację dostępną na pacjent.gov.pl

System zaproponuje Ci pięć dostępnych terminów w punktach szczepień, które znajdują się blisko Twojego adresu. Jeśli żaden z proponowanych terminów nie będzie Ci pasował albo będziesz chciał zaszczepić się w innym punkcie, w innym mieście - będzie taka możliwość. Wystarczy, że skorzystasz z dostępnej wyszukiwarki i wskażesz dogodną dla Ciebie datę i lokalizację.

Zaraz po dokonaniu rezerwacji, otrzymasz powiadomienie SMS, a następnie ponownie przypomnimy Ci o szczepieniu dzień przed planowanym terminem. Jeśli chcesz skorzystać z tego sposobu rejestracji, musisz posiadać Profil Zaufany. Jeżeli go nie masz, skontaktuj się z infolinią NFZ pod numerem: 989, bezpośrednio z wybranym punktem szczepień lub skorzystaj ze wsparcia swojej przychodni.

Więcej informacji na stronie Ministerstwa Zdrowia - SZCZEPIMYSIE

Zobacz Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 14 stycznia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.