Znamy już wyniki 6. edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. Z propozycji, które będą realizowane w Bytomiu, najwięcej głosów zebrał eko projekt Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 4 oraz projekt społeczny Górnośląskich Kolei Wąskotorowych – Potęga pary – jak parowóz zmienił świat.
Bytomskie projekty wybrane do realizacji w Marszałkowskim Budżecie Obywatelskim
W tegorocznej edycji marszałkowskiego budżetu obywatelskiego mieszkańcy województwa oddali ponad 75 tys. głosów, z czego większość w formie papierowej. Listę zadań do realizacji zatwierdził Zarząd Województwa Śląskiego.
W puli EKO znalazł się projekt „Łącząc naturę i leczenie: Rewitalizacja parku szpitalnego na terenie Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 4 w Bytomiu” wraz z budową infrastruktury towarzyszącej.
Kojąca siła zieleni
Projekt zgłoszony przez bytomski szpital, zakłada kompleksową modernizację zielonej strefy w bezpośrednim sąsiedztwie placówki przy al. Legionów 10. I tak w ramach prac, cały teren zostanie wyrównany i pojawią się tam nowe rośliny i ławeczki. Zaplanowana została także wymiana chodników oraz oświetlenie alejek lampami solarnymi. Nie zabranie też ścieżki spacerowej i elementów ogrodu sensorycznego wraz z altaną.
Budowa infrastruktury towarzyszącej również obejmować będzie stosowne oznakowania wraz ze ekosłupkiem monitorującym poziom zanieczyszczenie powietrza. Celem rewitalizacji jest stworzenie harmonijnej przestrzeni, która sprzyja rekonwalescencji pacjentów, poprawie ich samopoczucia oraz integracji z naturą.
Na odnowienie szpitalnego parku placówka otrzyma 1 mln zł. Projekt zostanie zrealizowany w przyszłym roku.
Żywe lekcje historii z SGKW
W puli Regio do realizacji wybranych zostało 15 zadań w poszczególnych podregionach, w tym projekt „Potęga pary – jak parowóz zmienił świat” realizowany przez Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych.
Będą to przejazdy wąskotorówką na trasie Bytom – Tarnowskie Góry połączone z lekcją żywej historii adresowane do dzieci i młodzieży z powiatów gliwickiego, tarnogórskiego, lublinieckiego oraz Bytomia i Gliwic. Pociągi będzie prowadził Ryszard (zabytkowy parowóz typu "Ryś"). Na realizację projektu wnioskodawcy otrzymają 50 tys. zł.