Wiadomości z Bytomia

Laureaci Oscara w Bytomiu

  • Dodano: 2018-05-14 09:15

Dorota Kobiela, pochodząca z Bytomia reżyserka, malarka, scenarzystka i producentka filmów animowanych opowiadała w sobotę w Biurze Promocji Bytomia o pracy nad nominowanym do Oscara filmie „Twój Vincent”.

Dzień później, w Muzeum Górnośląskim otworzyła wystawę, na której możemy prześledzić proces powstawania tego filmu.

Film „Twój Vincent” rozpoczyna się obrazem „Gwieździste niebo” Vincenta van Gogha. Trudno sobie wyobrazić, że aby powstała ta kilkusekundowa scena trzeba było namalować 5000 obrazów. Jeden z malarzy zatrudnionych do tej produkcji malował je przez 18 miesięcy - mówiła podczas spotkania w BPB Dorota Kobiela.

Licznie zgromadzona na spotkaniu publiczność miała wiele pytań do reżyserki, zarówno o dzieciństwo w Bytomiu, zajęcia z plastyki w szkole podstawowej i o obecnych mentorów. Padły również pytania dotyczące wielkiego świata: przyjęcia w Hollywood, spotkań ze znanymi z ekranów telewizorów reżyserami i aktorami oraz o Galę Oscarową. Podczas sobotniego spotkania nie zabrakło również wspomnień osobistych, ponieważ wśród publiczności była osoba, która pamietała znaną obecnie reżyserkę z dzieciństwa.

Sean Bobbitt, producent filmu, opowiadał o kasowym i frekwencyjnym sukcesie filmu na całym świecie. W jednym z miasteczek w USA w trakcie aż 60 seansów kino wypełnione było po brzegi - mówił producent.

Na zakończenie spotkania prowadzący rozmowę Krzysztof Korzeniecki probował podpytać Dorotę Kobielę o plany na przyszłość. Zdradziła ona, że ma pomysł na film dotyczący polskiej tematyki, a tymczasem czeka na otwarcie wystawy w Muzeum Górnośląskim.

Wystawa, której otwarcie nastąpiło w niedzielę /13 maja/ została zaprojektowana i przygotowana przez reżyserów i scenarzystów filmu - Dorotę Kobielę i Hugh Welchmana, kierownika animacji malarskiej Piotra Dominiaka, i kierownika produkcji Tomasza Wochniaka. Do jej powstania przyczynili się także malarze i animatorzy filmu: Dominika Hofman i Krzysztof Nowicki.

Ekspozycję uroczyście otworzyli Dorota Kobiela, reżyserka i scenarzystka filmu, Leszek Jodliński, Dyrektor Muzeum Górnośląskiego i Damian Bartyla, Prezydent Miasta Bytomia, partner projektu. Na otwarciu ekspozycji gościli również współtwórcy filmu i wystawy: Piotr Dominiak, kierownik animacji malarskiej i Tomasz Wochniak, kierownik produkcji.

Wystawę można oglądać w Muzeum Górnośląskim do 30 czerwca. Cena biletu to 16 (bilet normalny) lub 10 złotych (bilet ulgowy). Potem wystawa wyrusza do Chin i Korei.

Przypomnijmy, że film „Twój Vincent” to pierwszy na świecie pełnometrażowy film stworzony z obrazów malarskich. Twórcy przełożyli na język filmu 94 obrazy Vincenta van Gogha, które zostały namalowane w prawie 70 000 wersjach, aby mogla z nich powstać filmowa całość. Każdy z nich namalowany był techniką olejną i wzorowany na sposobie malowania holenderskiego artysty.

FIlm został uhonorowany m.in. Europejską Nagrodą Filmową i dwiema nagrodami Polskiej Akademii Filmowej, był nominowany do Oscarów, Złotych Globów, brytyjskiej nagrody BAFTA i polskich Złotych Lwów.

Partnerem ekspozycji jest gmina Bytom.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również