Wiadomości z Bytomia

Kolejni mieszkańcy będą mogli wykupić mieszkania po upadłej Arradzie

  • Dodano: 2021-02-25 11:45

Już do 43 lokatorów posiadających umowy najmu na czas nieoznaczony wysłano oferty nabycia lokali po upadłej spółce Arrada.

Do tej pory umowy notarialne podpisało 13 mieszkańców, a w poniedziałek, 22 lutego Rada Miejska w Bytomiu podjęła kolejną uchwałę, zwiększając tym samym możliwość bonifikaty dla najemców już 70 lokali.

 

Zimowa nuda? Nie z TVS! Sprawdź nasze serialowe HITY!

Od stycznia mieszkańcy po upadłej spółce Arrada mogą korzystać z przyznanych bonifikat. Do tej pory podpisaliśmy już 13 umów z lokatorami – mówi prezydent Bytomia Mariusz Wołosz. Kolejne umowy są przygotowywane, jak również Wydział Obrotu Nieruchomościami w najbliższym czasie skieruje kolejne oferty do mieszkańców Bytomia, którzy będą mogli skorzystać z bonifikaty przy wykupie mieszkania – podkreśla prezydent Mariusz Wołosz.

Jakie działania podjęło miasto, aby wykupić lokale po upadłej Arradzie?

Przypomnijmy, że miasto przejęło w 2020 roku 101 mieszkań i 2 budynki po upadłej spółce Arrada /obecnie Ano Sp. z o.o. Orzeł Spółka Komandytowo-Akcyjna/. Mieszkania i budynki należały dawniej do zakładu Orzeł Biały. Po jej upadłości w 2015 roku lokalami zarządzał syndyk, który ogłosił przetarg na ich sprzedaż. Lokale mieszkalne i budynki kupiła osoba prywatna za 5 mln zł, jednak do 30 dni po podpisaniu przez nowego inwestora umowy gmina miała prawo ich pierwokupu. Z tej możliwości władze miasta skorzystały. Prezydent przychylił się tym samym do licznych wniosków osób zamieszkujących wykupione przez miasto nieruchomości oraz bytomskich radnych – m.in. Macieja Bartkowa i Grzegorza Nowaka, którzy zabiegali o rozwiązanie tej ważnej dla mieszkańców kwestii.

10 lutego 2020 roku zostało podpisane oświadczenie o wykonaniu prawa pierwokupu 2 budynków i 101 mieszkań po upadłej spółce Arrada. Tym samym za kwotę 5 mln zł gmina Bytom stała się właścicielem tych nieruchomości. Kilka miesięcy po tym, jak gmina nabyła ww. lokale Wydział Obrotu Nieruchomościami Urzędu Miejskiego w Bytomiu, dzięki podjętym przez Radę Miejską uchwałom, zaczął kierować oferty nabycia lokali do pierwszych najemców, posiadających umowy najmu na czas nieoznaczony. Lokatorzy decydując się na wykup mieszkania mogą skorzystać z bonifikaty, a oferty skierowane zostały już do mieszkańców zamieszkujących lokale przy ulicach: Siemianowickiej, Jana Cybisa, Gwareckiej, Strzelców Bytomskich, Józefa Chełmońskiego oraz Piotra Woźniaka.

Warto dodać, że od października 2020 roku radni Rady Miejskiej podjęli już pięć uchwał umożliwiające 70 lokatorom skorzystanie z bonifikaty przy zakupie mieszkań po upadłej spółce Arrada.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.