Wiadomości z Bytomia

Kolejni mieszkańcy będą mogli wykupić mieszkania po upadłej Arradzie

  • Dodano: 2021-02-25 11:45

Już do 43 lokatorów posiadających umowy najmu na czas nieoznaczony wysłano oferty nabycia lokali po upadłej spółce Arrada.

Do tej pory umowy notarialne podpisało 13 mieszkańców, a w poniedziałek, 22 lutego Rada Miejska w Bytomiu podjęła kolejną uchwałę, zwiększając tym samym możliwość bonifikaty dla najemców już 70 lokali.

 

Zimowa nuda? Nie z TVS! Sprawdź nasze serialowe HITY!

Od stycznia mieszkańcy po upadłej spółce Arrada mogą korzystać z przyznanych bonifikat. Do tej pory podpisaliśmy już 13 umów z lokatorami – mówi prezydent Bytomia Mariusz Wołosz. Kolejne umowy są przygotowywane, jak również Wydział Obrotu Nieruchomościami w najbliższym czasie skieruje kolejne oferty do mieszkańców Bytomia, którzy będą mogli skorzystać z bonifikaty przy wykupie mieszkania – podkreśla prezydent Mariusz Wołosz.

Jakie działania podjęło miasto, aby wykupić lokale po upadłej Arradzie?

Przypomnijmy, że miasto przejęło w 2020 roku 101 mieszkań i 2 budynki po upadłej spółce Arrada /obecnie Ano Sp. z o.o. Orzeł Spółka Komandytowo-Akcyjna/. Mieszkania i budynki należały dawniej do zakładu Orzeł Biały. Po jej upadłości w 2015 roku lokalami zarządzał syndyk, który ogłosił przetarg na ich sprzedaż. Lokale mieszkalne i budynki kupiła osoba prywatna za 5 mln zł, jednak do 30 dni po podpisaniu przez nowego inwestora umowy gmina miała prawo ich pierwokupu. Z tej możliwości władze miasta skorzystały. Prezydent przychylił się tym samym do licznych wniosków osób zamieszkujących wykupione przez miasto nieruchomości oraz bytomskich radnych – m.in. Macieja Bartkowa i Grzegorza Nowaka, którzy zabiegali o rozwiązanie tej ważnej dla mieszkańców kwestii.

10 lutego 2020 roku zostało podpisane oświadczenie o wykonaniu prawa pierwokupu 2 budynków i 101 mieszkań po upadłej spółce Arrada. Tym samym za kwotę 5 mln zł gmina Bytom stała się właścicielem tych nieruchomości. Kilka miesięcy po tym, jak gmina nabyła ww. lokale Wydział Obrotu Nieruchomościami Urzędu Miejskiego w Bytomiu, dzięki podjętym przez Radę Miejską uchwałom, zaczął kierować oferty nabycia lokali do pierwszych najemców, posiadających umowy najmu na czas nieoznaczony. Lokatorzy decydując się na wykup mieszkania mogą skorzystać z bonifikaty, a oferty skierowane zostały już do mieszkańców zamieszkujących lokale przy ulicach: Siemianowickiej, Jana Cybisa, Gwareckiej, Strzelców Bytomskich, Józefa Chełmońskiego oraz Piotra Woźniaka.

Warto dodać, że od października 2020 roku radni Rady Miejskiej podjęli już pięć uchwał umożliwiające 70 lokatorom skorzystanie z bonifikaty przy zakupie mieszkań po upadłej spółce Arrada.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.