Wiadomości z Bytomia

Koleje Śląskie w takcie EKO

  • Dodano: 2018-03-21 07:45, aktualizacja: 2018-03-21 07:30

Rusza nowa akcja Kolei Śląskich „Zielone Środy”. Ma zachęcić kierowców do korzystania z transportu kolejowego.

Termin akcji pod nazwą „Zielone Środy” nie jest przypadkowy – premiera bezpłatnych przejazdów w tej formie przypadnie akurat w pierwszy dzień wiosny. Dotychczas zmotoryzowani mieli taką możliwość w dni, gdy stężenie smogu znacznie przekraczało dopuszczalne normy. Wówczas w ciągu ośmiu „dni smogowych” z oferty przewoźnika skorzystało ponad 15,5 tys. osób. Bezpłatne przejazdy w ramach akcji Zielone Środy będą obowiązywać na takich samych zasadach w każdą trzecią środę miesiąca – podczas kontroli wystarczy zamiast biletu pokazać ważny dowód rejestracyjny. Każdy kierowca może zabrać w podróż jedną osobę towarzyszącą.

Chcemy pokazać, że nie traktujemy naszego zaangażowania w walkę o środowisko w sposób doraźny, tylko myślimy o ekologii przez cały rok. Stąd też staramy się, by rok 2018 przebiegał w Kolejach Śląskich pod znakiem eko. Trudno o lepszy moment na tego typu kampanię, jeśli weźmiemy pod uwagę, że w tym roku to Katowice są gospodarzem szczytu klimatycznego COP 24 - tłumaczy Wojciech Dinges, prezes Kolei Śląskich.

Transport kolejowy jest kilka razy bardziej ekologiczny niż samochodowy, o czym świadczą tzw. ślady CO2 generowane przez pojedynczego pasażera w różnych środkach transportu. Chcemy to podkreślać nie tylko z myślą o ochronie środowiska, ale także by zachęcić ludzi do korzystania z transportu publicznego, zwłaszcza kolejowego i tym samym odkorkowania miast – dodaje Dinges.

Drugą inicjatywą w ramach Eko Roku w Kolejach Śląskich są bezpłatne przejazdy dla rodziców, którzy wybiorą się w podróż z dziećmi w każdą pierwszą niehandlową niedzielę w miesiącu. Przewoźnik chce w ten sposób zachęcać do aktywnego i zdrowego spędzania czasu, ale również promować kolej wśród najmłodszych. Z pierwszej Rodzinnej Niedzieli, która przypadła 11 marca, skorzystało ponad 4,4 tys. osób.

Kierowcy podróżujący koleją w trakcie smogu wspominali o tym, że miewają kłopoty z zakupem biletu, dotarciem na odpowiedni peron dworca, czy korzystaniem z rozkładów jazdy. Widać, że dawno nie korzystali z tego środka lokomocji. To jedna z przyczyn, które powstrzymują kierowców przed podróżą coraz bardziej nowoczesnym transportem kolejowym w regionie. Działania związane z Eko Rokiem mają to zmienić. Równocześnie koleje zachęcają pasażerów do częstszego obcowania z ofertą turystyczną regionu. Stąd m.in. promocje dla rodziców z dziećmi”, mówi marszałek Wojciech Saługa. Oprócz tych działań Koleje Śląskie będą też edukować.

Informacje na temat ekologicznych rozwiązań, o których warto pamiętać w życiu codziennym, będą pojawiać się na ekranach znajdujących się w pociągach. Zagadnienie troski o środowisko będzie poruszane również podczas spotkań z przedszkolakami i uczniami szkół podstawowych. Latem przewoźnik planuje wyjść naprzeciw osobom szukającym w naszym regionie bliższego kontaktu z przyrodą. Została przygotowana także specjalna, ekologiczna wersja logo spółki.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.