Wiadomości z Bytomia

Kolędnicy z Żytomierza w Bytomiu

  • Dodano: 2023-01-18 11:45

Tradycją okresu noworocznego stały się styczniowe koncerty artystów z Żytomierza w śląskich miastach. Artyści z Ukrainy koncertowali już w Pilicy, Koszęcinie i Rusinowicach, zaś w poniedziałek 16 stycznia wykonali najpiękniejsze kolędy i pastorałki w kościele pw. św. Jacka w Bytomiu - Rozbarku.

XII edycja „Kolędnicy z Żytomierza” jak co roku została zorganizowana przez Żytomierski Obwodowy Związek Polaków na Ukrainie oraz Województwo Śląskie. Partnerami wydarzenia są m.in.: Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im St. Hadyny oraz Gmina Bytom, zaś patronat honorowym objął marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski.

W repertuarze poniedziałkowego koncertu znalazły się oczywiście polskie i ukraińskie kolędy, pastorałki oraz pieśni ludowe, a wśród wykonawców byli zwycięzcy eliminacji Festiwalu Polskiej Kolędy na Żytomierszczyźnie duet Włada i Jasosław Muraweć, Zespół Wokalny „Soul” oraz solistki Ludmyla Klymenko i Katarzyna Kłosowska, prowadząca Wiktoria Laskowska. Warto dodać, że koncertom odbywającym się w różnych miastach towarzyszy wystawa „Pamięć i odpowiedzialność: „Operacja Polska” NKWD na Żytomierszczyźnie w latach 1937-1938”.

Kolędnicy z Żytomierza w Bytomiu

Artyści z Żytomierza, którzy odwiedzili nasze miasto oprócz koncertu i zwiedzania naszego miasta zobaczyli również wystawy w Muzeum Górnośląskim. Wśród odwiedzających nasze miasto po raz pierwszy były dzieci ze Szkoły Muzycznej „Harmonia” w Żytomierzu, które również wystąpiły w koncercie.

Przypomnijmy, że Żytomierz, z którym w 2016 roku Bytom podpisał umowę partnerską, jest największym ośrodkiem skupiającym Polaków na Ukrainie. Pomimo, iż od ponad dwustu lat miasto nie należy do Polski, nasi rodacy w Żytomierzu stanowią bardzo liczną społeczność, która stale podejmuje inicjatywy na rzecz ochrony polskiej pamięci, kultury i tożsamości.

Koncert w kościele św. Jacka odbył się w ramach współpracy województwa śląskiego z obwodem żytomierskim oraz umowy partnerskiej Bytomia z Żytomierzem.

kolędnicy żytomierz

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również