Wiadomości z Bytomia

Kiedy można wypowiedzieć umowę OC zawartą na 12 miesięcy?

  • Dodano: 2020-09-07 12:15

Masz wykupione ubezpieczenie OC i zastanawiasz się, czy i na jakich warunkach możesz ją wypowiedzieć? Przepisy dopuszczają taką możliwość, jednak nie dotyczy to wszystkich przypadków i każdego kierowcy. Muszą zaistnieć konkretne przesłanki, w ramach których właściciel pojazdu może złożyć wypowiedzenie umowy OC – jednak pod pewnymi warunkami.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, umowa dotycząca obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego zawierana jest na 12 miesięcy. Prawo dopuszcza jednak możliwość złożenia wypowiedzenia – także przed upływem tego okresu, jednak dotyczy to wąskiego grona ubezpieczających.

Wypowiedzenie umowy OC – kiedy może dokonać tego każdy kierowca?

W obowiązujących przepisach funkcjonuje zapis, który informuje o opcji automatycznego przedłużeniu ważności polisy – o ile ubezpieczający nie wypowie umowy w wyznaczonym terminie. Oznacza to, że wypowiedzenie umowy OC może złożyć każdy kierowca, który:

· nie chce korzystać z usług z tego samego ubezpieczyciela w kolejnym okresie ubezpieczeniowym

· chce uniknąć automatycznego przedłużenia umowy o kolejnych 12 miesięcy.

Wypowiedzenie kończącej się umowy OC można złożyć nie później niż 1 dzień przed datą wygasania umowy. Trzeba bardzo dokładnie pilnować terminów, ponieważ już jeden dzień spóźnienia może skutkować automatycznym przedłużeniem polisy i w efekcie podwójnym oskładkowaniem.

Jeżeli decydujesz się wypowiedzieć umowę przed końcem jej ważności, nie czekaj na ostatnią chwilę – szczególnie, jeśli nie zamierzasz korzystać z usług Poczty Polskiej. Tylko w jej przypadku liczy się data stempla pocztowego, a w pozostałych przypadkach – data dostarczenia dokumentów do ubezpieczyciela.

Wypowiedzenie umowy OC w dowolnym momencie – tylko w konkretnych przypadkach

Przepisy uwzględniają kilka przypadków, w których istnieje możliwość wypowiedzenia umowy OC w dowolnym momencie. Taka opcja jest dostępna wyłącznie dla kierowców, którzy:

· chcą zrezygnować z polisy otrzymanej przy zakupie używanego auta

· chcą zrezygnować z ubezpieczenia przedłużonego automatycznie

· chcą zrezygnować z umowy zawartej na odległość, np. telefonicznie, przez internet.

Szczegółowe informacje na temat tych konkretnych przypadków znajdziesz w artykule dostępnym pod adresem: https://rankomat.pl/samochod/wypowiedzenie-umowy-oc. Zapoznaj się z nim, aby rozwiać wszelkie wątpliwości związane z wypowiedzeniem umowy OC w trakcie jej trwania i przed upływem 12 miesięcy.

Wypowiadasz umowę OC? Musisz mieć ważne ubezpieczenie

Jeżeli decydujesz się na wypowiedzenie umowy OC, musisz mieć wykupione nowe ubezpieczenie komunikacyjne. W przeciwnym razie narażasz się na przerwanie ochrony ubezpieczeniowej, co będzie skutkować nałożeniem kary finansowej przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny – nawet do 5200 zł w przypadku pojazdów osobowych.

Zależy Ci na wyborze dobrego i taniego ubezpieczenia OC? Nie warto decydować się na przypadkową ofertę. Podstawą jest porównanie dostępnych polis i wybór tej z najniższą składką. Aby otrzymać przykładowe kalkulacje, wcale nie musisz odwiedzać osobiście poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych czy umawiać się na wizytę w multiagencji. Z pomocą przychodzi kalkulator ubezpieczenia samochodu rankomat.pl. Jest to proste w obsłudze narzędzie – wystarczy wypełnić formularz, wpisując swoje dane i informacje o pojeździe. W odpowiedzi zwrotnej otrzymasz kalkulacje przygotowane przez poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe. Potem trzeba tylko porównać konkretne propozycje i wybrać najtańsze ubezpieczenie. Wszelkie formalności dopełnisz przez internet – bez wychodzenia z domu.

Jak wypowiedzieć aktualną umowę OC?

Wypowiedzenie umowy OC musi trafić do siedziby towarzystwa ubezpieczeniowego. Dokumentów nie musisz składać osobiście, ale także za pośrednictwem operatora pocztowego.

Pamiętaj! Wypowiedzenie musi mieć formę pisemną. Chociaż nie istnieje gotowy wzór, pismo powinno składać się z konkretnych elementów, np. danych ubezpieczającego, danych pojazdu, numeru polisy. Warto także zamieścić informację o podstawie prawnej.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.