Wiadomości z Bytomia

Już w poniedziałek rusza XVI Bytomska Jesień Literacka. Bohaterem tej edycji Bruno Schulz

  • Dodano: 2022-11-17 11:00

Tegoroczna odsłona festiwalu odbędzie się w dniach 21-27 listopada i nawiązuje do postaci Brunona Schulza, pisarza, prozaika pochodzącego z Drohobycza. Dla miłośników oraz twórców poezji organizatorzy przygotowali m.in. spektakle teatralne, warsztaty krytyki literackiej oraz wyjątkowe widowisko poetycko-muzyczne „Słup ze słów”.

Pałac w Miechowicach zaprasza w poniedziałek, 21 listopada o godz. 18:00 na spotkanie z prof. Stanisławem Sławomirem Nicieją, który opowie o Drohobyczu i jego powiązaniach z postacią pisarza.

We wtorek, 22 listopada o godz. 16:00 w Młodzieżowym Domu Kultury nr 1 w Bytomiu odbędzie finał konkursu XL Bytomskiej Sceny Recytatora. Do udziału w tym tematycznym konkursie organizatorzy zapraszają recytatorów oraz wykonawców poezji śpiewanej i etiud teatralnych.

W środę, 23 listopada o godz. 17:30 w Bytomskim Centrum Kultury gościnnie wystąpi Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” im. Stefana Karskiego z Kielc ze spektaklem „Sklepy cynamonowe”. Ta niezwykła inscenizacja na podstawie prozy Brunona Schulza, to połączenie gry żywego aktora z teatrem cieni. Będzie to próba uchwycenia tego, co nieuchwytne w dziele pisarza za pomocą eksperymentalnych rozwiązań scenicznych.

W czwartek, 24 listopada o godz. 18:00 na scenie Bytomskiego Centrum Kultury pojawią się młodzi, zdolni bytomianie związani z Teatrem Erato oraz zespołem tanecznym „Hallucinations”, który działa w bytomskim Młodzieżowym Domu Kultury nr 1. Artyści zaprezentują efekt warsztatów teatralnych w postaci uwspółcześnionej wersji „Sanatorium pod Klepsydrą” na podstawie opowiadania Brunona Schulza o tym samym tytule.

W piątek, 25 listopada o godz. 17:00 w miechowickim Pałacu odbędą się warsztaty krytyki literackiej z udziałem znakomitych gości: dr hab. Zbigniewa Kadłubka - dyrektora Biblioteki Śląskiej oraz dr Jana Barona połączone z podsumowaniem XXVI Turnieju Jednego Wiersza im. Stanisława Horaka.

W niedzielę, 27 listopada o godz.17:00 w Bytomskim Centrum Kultury odbędzie się finał Bytomskiej Jesieni Literackiej. Z widowiskiem poetycko-muzycznym zatytułowanym „Słup ze słów” wystąpią: Jacek Podsiadło (poeta, prozaik), Nasta Niakrasava (etnomuzykolożka, śpiewaczka) oraz Jacek Kleyff (wolny twórca piosenek i obrazów). Na program koncertu składają się wschodnie pieśni ludowe w wykonaniu Niakrasavej, poezja Podsiadły oraz autorskie piosenki Kleyffa.

Jesienny spacer „Ulicą marzeń”

W tym roku, w ramach Bytomskiej Jesieni Literackiej, po raz pierwszy przygotowano alternatywę dla nieco bardziej aktywnych miłośników literatury pięknej. W sobotę, 26 listopada o godz. 14:00 i 16:30 wraz z artystami teatru „Lufcik na Korbkę” będzie można wziąć udział w jesiennym spacerze „Ulica marzeń” - posłuchamy opowieści inspirowanych działami Brunona Schulza, dotyczących miejskości, historii i architektury miasta. Wydarzenie odbędzie się w ramach projektu „Uliczne spacery. Między Bytomiem a Drohobyczem”, dofinansowanego z budżetu Gminy Bytom.

Organizatorami XVI Bytomskiej Jesieni Literackiej jest Bytomskie Centrum Kultury oraz Gmina Bytom. Partnerami Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Bytomiu, Biblioteka Śląska, Fundacja w to mi graj, Lufcik na Korbkę, Młodzieżowy Dom Kultury nr 1 w Bytomiu.

Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Szczegółowy plan oraz bilety na jesienne, poetyckie wieczory na stronie - BECEK.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również