Wiadomości z Bytomia

Jest rządowe wsparcie dla Bytomia

  • Dodano: 2020-09-10 16:45, aktualizacja: 2020-09-10 19:13

22 mln zł bezzwrotnej dotacji otrzymało nasze miasto w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Środki, o które ubiegało się miasto przeznaczone zostaną na zadania inwestycyjne związane m.in. z budową dróg, modernizację placówek oświatowych czy infrastrukturę sportową.


 
Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych to środki przeznaczone na dotacje dla gmin, powiatów i miast. Źródłem finansowania Funduszu Inwestycji Lokalnych jest Fundusz COVID-19. Gminy, które złożyły wniosek o wsparcie, będą mogły wykorzystać dotację m.in. na rozbudowę szkół i przedszkoli, inwestycje w wodociągi i kanalizację, budowę żłobków i przedszkoli, a także modernizację dróg i inne lokalnie działania. Bytom jest jednym z miast, które złożyły wniosek o udzielenie dotacji z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.
 

I tak w ramach puli przeznaczonej dla samorządów gminnych i powiatowych wyodrębniono środki w wysokości 6 mld zł. Podział tych środków został oparty o regułę uwzględniającą planowane tegoroczne wydatki majątkowe skorygowane o zamożność gminy. Do naszego miasta trafiło aż 22 mln zł, które chcemy przeznaczyć m.in. na modernizację dróg, budowę przedszkola w Miechowicach czy inwestycje w obiekty sportowe – mówi  prezydent Mariusz Wołosz.


 
Pieniądze, które otrzymało nasze miasto będą mogły trafić nie tylko na poczet nowych inwestycji, ale też będą mogły być przekazane na wkład własny do inwestycji finansowanych z udziałem innych środków publicznych. Co istotne z naszej perspektywy miasta realizującego szereg projektów unijnych, środki z RFIL mogą być przeznaczone na wkład własny do projektów unijnych - mówi prezydent.


 
Warto zaznaczyć, że środki z rezerwy budżetu przeznaczone na wydatki na zwalczanie i zapobieganie Covid-19 do końca sierpnia wyniosły  ponad 2,2 mln zł. Ubytek dochodów z tytułu udziału w podatku dochodowym od osób fizycznych za 7 miesięcy w porównaniu z wykonaniem za analogiczny okres lat poprzednich wyniósł ok. 8 mln 900 tys. zł, natomiast z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych - ok.  1 milion 978 tys. zł.

 Bytom będzie aplikować także o wsparcie z drugiej puli RFIL. Tym razem środki będą rozdzielane na konkretne projekty inwestycyjne.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również