Wiadomości z Bytomia

Jaka kara za ujawnienie tajemnicy bankowej?

  • Dodano: 2022-10-07 08:15, aktualizacja: 2022-10-10 06:33

Zagwarantowanie przez banki swoim (choćby potencjalnym) kontrahentom ochrony prywatności na należytym poziomie, jest obowiązkiem banku. Dopełnienie tej powinności owocuje większym zaufaniem ze strony klientów. Patrząc zaś szerzej – pozytywny odbiór jednego podmiotu (konkretnego banku) przez zindywidualizowanego klienta, przekłada się także na jego stosunek do całego systemu bankowego. Instytucja tajemnicy bankowej ma więc na celu ochronę zarówno indywidualnego interesu klientów, a także ochronę interesu publicznego, w którego gestii leży prawidłowe funkcjonowanie gospodarki, w tym m. in. instytucji bankowych.

Przestępstwo bankowe związane z ujawnieniem informacji poufnych – z powodów zarysowanych wyżej – zagrożone jest dotkliwą dla sprawcy sankcją karną. Z naszego artykułu dowiedzą się Państwo w szczególności na kim spoczywa obowiązek zachowania tajemnicy bankowej, w jakich sytuacjach bank uprawniony jest do ujawnienia tajemnicy bankowej oraz jakie kary grożą za bezprawne ujawnienie tajemnicy bankowej. 

Podmioty zobowiązane do zachowania w poufności tajemnicy bankowej

Zgodnie z art. 104 ust. 1 Prawa bankowego do kręgu podmiotów obowiązanych do zachowania tajemnicy bankowej należą 1) bank, 2) osoby zatrudnione w bankach oraz 3) osoby, za których pośrednictwem bank wykonuje czynności bankowe.

Pod pojęciem banku rozumie się osoby wchodzące w skład organów banku. Zobowiązanym do zachowania w poufności informacji stanowiących tajemnicę bankową spoczywa zatem na członkach zarządu, walnego zgromadzenia oraz rady nadzorczej. Do kręgu osób zatrudnionych w banku należy zaliczyć wszystkie osoby świadczące pracę na rzecz banku, niezależnie od tytułu prawnego na podstawie, którego praca ta jest wykonywania. Z kolei za pośrednika należy uznać osobę wykonującą czynność bankową w imieniu i na rzecz banku bądź osobę działającą w imieniu własnym, lecz na rachunek banku.

Zakres tajemnicy bankowej

Tajemnica bankowa obejmuje wszelkie informacje dot. czynności bankowej, uzyskane przez bank 1) w czasie negocjacji, 2) w trakcie zawierania umowy oraz 3) w trakcie realizacji umowy.

Obowiązek zachowania w poufności tajemnicy bankowej nie jest ograniczony w czasie. Oznacza to m.in., że także były już pracownik konkretnego banku jest obowiązany do zachowania w poufności wszelkich informacji stanowiących tajemnicę bankową (tj. także w sytuacji, gdy nie jest związany z bankiem żadnym tytułem prawnym). 

Ustawowe upoważnienie do ujawnienia tajemnicy bankowej 

Obecnie obowiązujące przepisy zawierają szereg wyjątków od obowiązku zachowania tajemnicy bankowej. Wszystkie one opisane zostały w art. 105 Prawa bankowego. M.in. ustawodawca nałożył na bank obowiązek udostępnienia informacji poufnych na żądanie uprawnionego organu państwowego bądź samorządowego. Istnieją również sytuacje, gdy bank może ujawnić bądź wykorzystać informacje stanowiącą tajemnicę bankową w celu realizacji czynności bankowych, do której jest zobowiązany. 

Dla przykładu bank obowiązany jest ujawnić informacje objęte tajemnicą bankową na żądanie sądu lub prokuratora w związku z toczącym się postępowaniem o przestępstwo lub przestępstwo skarbowe przeciwko osobie fizycznej będącej stroną umowy zawartej z bankiem, w zakresie informacji dotyczących tej osoby fizycznej. 

Na czym polega przestępstwo ujawnienia tajemnicy bankowej 

Zgodnie z art. 171 ust. 5 Prawa bankowego – „Kto, będąc obowiązany do zachowania tajemnicy bankowej, ujawnia lub wykorzystuje informacje stanowiące tajemnicę bankową, niezgodnie z upoważnieniem określonym w ustawie, podlega grzywnie do 1 000 000 złotych i karze pozbawienia wolności do lat 3”. 

Podobne artykuły:

Jakie sankcje karne grożą za ujawnienie tajemnicy bankowej? 

Zgodnie z obecnie obowiązującym stanem prawnym, bezprawne ujawnienie tajemnicy bankowej stanowi występek i jest zagrożone tzw. sankcją kumulatywno – obligatoryjną, jako kara grzywny wraz z karą pozbawienia wolności. Oznacza to, że w razie skazania sąd wymierza sprawcy jednocześnie karę grzywny oraz karę pozbawienia wolności. 

Kara grzywny może zostać wymierzona sprawcy w wysokości od 100 zł do 1.000.000 zł. Z kolei wymiar kary pozbawienia wolności kształtuje się od jednego miesiąca do lat trzech. Sprawcy grozi również środek karny w postaci zakazu zajmowania określonego stanowiska albo wykonywania określonego zawodu, orzekany na okres od roku do lat 15. 

Ściganie przestępstwa ujawnienia tajemnicy bankowej 

Przestępstwo z art. 171 ust. 5 Prawa Bankowego jest przestępstwem publicznoskargowym, czyli inaczej mówiąc ściganym z urzędu. Osoba, która ma wiedzę o tym, że doszło do popełnienia tego czynu, bądź też podejrzewa jego popełnienie, może zgłosić ten fakt na policję lub do prokuratury. Następnie organy te podejmą odpowiednie czynności zmierzające do wyjaśnienia sprawy i ukarania sprawcy, jeżeli będzie on rzeczywiście winny. Oczywiście ostateczne rozstrzygnięcie zawsze wydaje sąd, który bada wszystkie okoliczności popełnienia zarzucanego czynu. Jeżeli nie będzie odpowiednich dowodów, wówczas sąd uniewinni oskarżonego.


Artykuł powstał we współpracy z kancelarią Mateusz Szurman Kancelaria Adwokacka. Jeśli szukają Państwo pomocy prawnej w tej kategorii spraw to zapraszamy do bezpośredniego kontaktu telefonicznego bądź mailowego z kancelarią. 
 

Mateusz Szurman Kancelaria Adwokacka
ul. Rynek Dębnicki 6/3 
30-319 Kraków 
Telefon: 604 503 070

Szurman.pl
kancelaria@szurman.pl

 

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.