Wiadomości z Bytomia

Jak wygląda kanalizacja od środka? Inspekcja i udrażnianie sieci kanalizacyjnej przez BPK

  • Dodano: 2023-01-26 07:00, aktualizacja: 2023-01-25 16:32

Rola sieci kanalizacyjnej, która znacznie ułatwia nam życie, zwykle bywa niedoceniana. O tym, jak bardzo wpływa na komfort życia przekonujemy się dopiero wtedy, gdy dojdzie do awarii. Aby mieszkańcy Bytomia takich sytuacji doświadczali jak najrzadziej, Bytomskie Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o.o. każdego dnia podejmuje wiele działań zapewniających prawidłową eksploatację kanału.

W Dziale Sieci Kanalizacyjnej BPK Sp. z o.o. funkcjonuje sekcja Inspekcji TV, którą tworzy zespół specjalistów, każdego dnia wyjeżdżających w teren, żeby - przy użyciu najnowocześniejszego sprzętu - monitorować sieć kanalizacji sanitarnej funkcjonującej na terenie Bytomia. Jest to możliwe dzięki zestawowi kamer samobieżnych, czyli specjalistycznych robotów, których czujne oko sięga tam, gdzie bez jego pomocy człowiek zajrzeć nie potrafi. Kamera, przy użyciu wysięgnika, jest opuszczana do studni kanalizacyjnej. Następnie dokonuje ona inspekcji - zarówno kanałów głównych, jak i przykanalików.

Jak działa monitoring sieci kanalizacyjnej?

Sprzęt inspekcyjny zamontowany jest w specjalistycznym samochodzie. Wyposażony jest on w część roboczą, gdzie przewozi się i obsługuje kamery oraz tzw. studio, gdzie finalnie trafia obraz przekazywany przez kamerę. Operator, który siedzi w studiu, na bieżąco śledzi sytuację rejestrowaną przez kamerę, z czego tworzony jest zapis w formie raportu. Obraz przekazywany przez kamerę jest bardzo precyzyjny.

Pozwala zlokalizować nawet nieznaczną nieszczelność. Posiadany przez BPK sprzęt jest wykorzystywany w codziennej pracy do identyfikowania przyczyn awarii kanalizacyjnych takich jak pęknięcia, zatory, ubytki na rurociągach czy do lokalizacji miejsc, w których kanał jest zniszczony przez wrastające korzenie, a także do wykrywania nielegalnych podłączeń do sieci kanalizacyjnej.

Jak BPK sprawdza sieć kanalizacyjną na co dzień?

Sprzęt, którym dysponuje BPK Sp. z o.o. potrafi jednak wiele więcej. Dzięki specjalistycznym samochodom RIONED, SCK 4Z, MORO, TWISTER i AQUA STAR pracownicy Spółki dbają o zapewnienie całodobowej i prawidłowej eksploatacji sieci kanalizacyjnych poprzez ich czyszczenie, udrażnianie i pompowanie. Najnowszym samochodem we flocie BPK Sp. z o.o. jest AQUA STAR. Pojazd ten jest zaawansowanym technologicznie autem służącym do czyszczenia kanalizacji. Model ten posiada system odzysku wody ROTOMAX i jest liderem w grupie pojazdów z recyklingiem o dużej wydajności. Dzięki dodatkowej, obrotowej ściance dzielącej w zbiorniku, mogą być w nim transportowane woda i odpad pochodzący z czyszczenia kanalizacji.

Usługi inspekcji TV, czyszczenia, udrażniania i pompowania kanalizacji realizowane są nie tylko do zapewnienia właściwego stanu infrastruktury BPK Sp. z o.o. Indywidualni klienci mogą zlecić Spółce ich wykonanie także na własnych sieciach. Wówczas zlecenia takie są realizowane na podstawie cennika usług dodatkowych dostępnego pod LINKIEM. Klienci mogą także korzystać z usług biura projektowego funkcjonującego w strukturach Spółki zlecając wykonanie projektów sieci i przyłączy kanalizacyjnych i wodociągowych oraz innych usług związanych z siecią wod.-kan., takich jak na przykład lokalizacja nieszczelności rurociągów.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również