Wiadomości z Bytomia

Jak uniknąć przewalutowania przy przelewach zagranicznych? Praktyczny poradnik

  • Dodano: 2025-02-25 13:15

Przelewy zagraniczne wiążą się z koniecznością przewalutowania środków, które są przekazywane w obcej walucie. W jaki sposób uniknąć wysokich kosztów jego wysokich kosztów? W jaki sposób robić tanie przelewy do Polski? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Jak uniknąć wysokich kosztów przewalutowania przy przelewach zagranicznych?

Przelewy międzynarodowe to wygodna forma przekazywania pieniędzy z jednego kraju do drugiego. W efekcie są one bardzo popularne i wykorzystywane w wielu różnych sytuacjach. Oczywiście dokonywane są za opłatą, której wysokość może być uzależniona zarówno od tego, do w jakim kraju znajduje się odbiorca przelewu zagranicznego, jak i jego wysokości. Dodatkowym obciążeniem mogą być w tym przypadku koszty przewalutowania, które wynikają z kursów walut oferowanych przez poszczególne instytucje realizujące przelewy międzynarodowe. W efekcie koszty przewalutowania mogą być różne, a ich wysokość bezpośrednio wpływa na całkowity koszt przelewu zagranicznego, w sytuacji, gdy jego odbiorca ma uzyskać określoną kwotę już po przewalutowaniu. Jak zatem uniknąć wysokich kosztów przewalutowania? Istotne jest w tym przypadku dokonanie przelewu przez firmę, która oferuje najkorzystniejsze warunki przewalutowania.

Tanie przelewy do Polski - gdzie ich szukać?

Mieszkając lub pracując za granicą i chcąc robić przelewy do Polski warto znaleźć sposób, dzięki któremu będą one możliwie najtańsze. W związku z tym warto wiedzieć, że przelewy zagraniczne można realizować nie tylko w banku, ale również przez pośredników. W tym drugim przypadku zaletą mogą być nie tylko atrakcyjne warunki przewalutowania czy niższe prowizje, ale również elastyczność, dzięki której środki przelewane z zagranicy mogą trafić zarówno na konto odbiorcy, jak i czekać na odbiór w placówce pocztowej. Co więcej, przelewy zagraniczne dokonywane przez pośrednika mogą być realizowane nawet w ciągu 24 godzin, czyli w tym samym czasie, w którym dokonywane są przelewy krajowe przelewy międzybankowe.

O czym pamiętać robiąc przelewy międzynarodowe?

Chcąc zrobić przelew międzynarodowy, niezależnie od tego, czy będzie to przelew z Polski, czy do naszego kraju, należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Istotne w tym przypadku jest przede wszystkim to, czy jest to przelew w ramach Unii Europejskiej. Do przekazania środków na konto w jednym z państw wspólnoty wystarczy bowiem wyłącznie jego numer oraz IBAN. Jeżeli jednak przelew będzie realizowany poza UE lub z kraju, który nie należy do wspólnoty (np. Wielka Brytania) to konieczne będzie również podanie kodu SWIFT. Skąd go wziąć? Odpowiedź na to pytanie można znaleźć pod hasłem: SWIFT co to. O czym jeszcze pamiętać? Przede wszystkim o tym, by w przypadku przelewów zagranicznych do odbioru w placówce sprawdzić najpierw to, gdzie odbiorca może udać się po przekazywane pieniądze.

Podsumowując należy stwierdzić, że chcąc uniknąć wysokich kosztów przewalutowania przy przelewach zagranicznych warto dokonywać ich korzystając z usług pośrednika. Będzie to znacznie tańsze niż przelew realizowany w banku lub u agenta.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.