Wiadomości z Bytomia

Jak stosować uchwałę reklamową? Zapoznaj się z poradnikiem

  • Dodano: 2023-08-07 07:00, aktualizacja: 2023-08-09 10:14

Pas reklamowy, szyld, a może tablica reklamowa na budynku? Dokonałeś już wyboru, a teraz zastanawiasz się jak powinna wyglądać twoja reklama, aby była zgodna z obowiązującą w Bytomiu uchwałą reklamową? Na te i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedź w Poradniku - Jak stosować uchwałę reklamową, który przygotowali dla przedsiębiorców pracownicy Wydziału Architektury Urzędu Miejskiego w Bytomiu.

- Uchwała reklamowa obowiązuje w naszym mieście od 30 stycznia br. Uchwała ma pomóc wprowadzić ład przestrzenny w mieście i umożliwić przedsiębiorcom dotarcie z informacją do klientów - mówi Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia. - Prosimy przedsiębiorców, aby przed montażem nowych szyldów i innych reklam skorzystali z przystępnego poradnika, który przygotował Wydział Architektury. Wszelkie wątpliwości rozwieją też pracownicy Wydziału Architektury oraz biura Miejskiego Konserwatora Zabytków - podkreśla wiceprezydent Michał Bieda.

Skorzystaj z poradnika i znajdź najlepsze rozwiązanie reklamowania się

Przygotowany przez pracowników Wydziału Architektury Urzędu Miejskiego w Bytomiu poradnik zawiera najważniejsze informacje dotyczące stosowania zapisów uchwały reklamowej, która weszła w życie w styczniu 2023 roku.

W poradniku znajdziemy informacje m.in. o wielkości elementów reklamy, miejsca jej usytuowania, rodzaju materiałów z jakich mogą być wykonane oraz zachowania odpowiednich proporcji dla obiektów i urządzeń reklamowych, ale również jakie nośniki reklamy zostały dopuszczone w strefie wrażliwej, przyrodniczej i komercyjnej.

PORADNIK - JAK STOSOWAĆ UCHWAŁĘ REKLAMOWĄ

- Mamy świadomość, jak ważne jest dotarcie z informacją do mieszkańców, a zwłaszcza przedsiębiorców, którzy posiadają już reklamy lub planują ich umieszczenie na budynkach czy innych obiektach - mówi Bartosz Malczyk, naczelnik Wydziału Architektury Urzędu Miejskiego w Bytomiu. - Przygotowany poradnik to zestaw najważniejszych informacji, w których dodatkowo umieściliśmy wizualizacje wprowadzonych regulacji - podkreśla naczelnik Bartosz Malczyk.

Poradnik, który dostępny jest na bytom.pl w zakładce Uchwała reklamowa i ma na celu przede wszystkim ułatwić przedsiębiorcom zastosowanie w praktyce nowych wytycznych i zasad, jakie reguluje uchwała Rady Miejskiej z 30 stycznia 2023 roku. W razie wątpliwości lub dodatkowych pytań można nawiązać kontakt z pracownikami Wydziału Architektury pod nr telefonu: 32 786 83 04 lub mailowo: aa@um.bytom.pl.

Jakie zmiany wprowadza uchwała reklamowa?

Uchwalenie uchwały reklamowej ma przeciwdziałać powstawaniu chaosu reklamowego w naszym mieście. O wprowadzenie regulacji i zmian w przestrzeni miejskiej upominali się mieszkańcy Bytomia podczas spotkań w dzielnicach i konsultacji społecznych.

W podjętej 30 stycznia 2023 roku uchwale reklamowej miasto zostało podzielone na trzy strefy: wrażliwą (Śródmieście oraz najbardziej cenne zabytkowo obszary miasta), przyrodniczą (tereny zielony w Bytomiu) oraz komercyjną (pozostałe rejony miasta). Zapisy uchwały różnią się w zależności od usytuowania poszczególnych nośników reklamowych w każdej z trzech stref.

Najważniejsze zmiany, jakie wprowadza uchwała reklamowa dotyczą szyldów i reklam. W tym przypadku uchwała wyraźnie rozgranicza możliwości stosowania reklam w strefie wrażliwej i przyrodniczej oraz komercyjnej. Tym samym w strefie wrażliwej i przyrodniczej przepisy określają dopuszczalne liczby i wymiary szyldów na budynkach i ograniczają lokalizację szyldów do kondygnacji parteru, witryn oraz strefy wejściowej do budynku. Istotną i ważną kwestią, jaką zapisano w uchwale jest dopuszczenie możliwości zachowania szyldów historycznych w pierwotnych lokalizacjach.

Zmiany nie od razu. Są okresy dostosowawcze

Przedstawione w uchwale reklamowej regulacje dotyczą wszystkich nowo instalowanych nośników reklamowych. W przypadku istniejących reklam - przedsiębiorcy mają czas na dostosowanie ich do nowych przepisów.

W przypadku siatek i banerów reklamowych czas na dostosowanie się do nowych zapisów uchwały wynosi 12 miesięcy, szyldów - 2 lata. W przypadku pozostałych tablic reklamowych i urządzeń - w strefie wrażliwej 5 lat, a w strefach komercyjnej i przyrodniczej - 8 od daty wejścia w życie uchwały reklamowej.

Więcej informacji o zmianach wprowadzonych w uchwale reklamowej znajdziecie w odpowiedniej zakładce na stronie internetowej UM Bytom - Uchwała reklamowa - jakie zmiany wprowadza w mieście.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również