Wiadomości z Bytomia

Jak otworzyć kolej na mieszkańców? W Bytomiu dyskutowali o tym przedstawiciele GZM

  • Dodano: 2023-03-17 11:15, aktualizacja: 2023-03-21 10:45

W czwartek, 16 marca na Lodowisku im. Braci Nikodemowiczów odbyło się spotkanie informacyjne dotyczące projektu „Jak otworzyć kolej na mieszkańców?”. Przedstawiciele miast Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, w tym zastępca prezydenta Bytomia Michał Bieda, mówili m.in. o centrach przesiadkowych przy stacjach kolei metropolitalnej.

Podczas spotkania Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia, mówił min. o współpracy gmin w ramach Metropolii w kontekście punktów przesiadkowych.

- Liczymy na współpracę z Metropolią w zakresie przystanków węzłowych, które są ujęte w projekcie Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej. Bytom ma szansę na modelowe rozwiązanie połączenia kolei metropolitalnej przy nowych i remontowanych przystankach budowanych aktualnie przez PKP z komunikacją tramwajową i autobusową - zaznaczał Michał Bieda.

Zakończyła się przebudowa linii kolejowej 132 do Gliwic. Pasażerowie mogą już korzystać z przejazdów na trasie Bytom - Gliwice. Niedługo wrócą połączenia linii 131. Ta przebudowa umożliwia zrewolucjonizowanie komunikacji publicznej w Bytomiu.

- Budowa dworca przesiadkowego wraz z budową przystanków węzłowych Stroszek i Karb znacząco poprawi skomunikowanie największych dzielnic miasta i usprawni mieszkańcom dojazd do Katowic, Gliwic i lotniska w Pyrzowicach. Wspólnie z Metropolią pozyskaliśmy dotacje na budowę kilku nowych odcinków, z Bytomia do Rudy Śląskiej-Orzegowa. W ramach programu ”Kolej plus” staramy się pozyskać środki na nowe przystanki kolejowe w Bytomiu - dodał zastępca prezydenta Bytomia.

Jak otworzyć kolej na mieszkańców? Dyskutowali o tym przedstawiciele GZM

Podczas panelu uczestnicy dyskutowali również m.in. o partycypacji społecznej i jej roli w procesach inwestycyjnych; projektach transportu miejskiego w ramach programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko; Unijnym kontekście strategicznym Planów Zrównoważonej Mobilności Miejskiej oraz dostępności infrastruktury transportowej. W panelu wzięli udział Grzegorz Kwitek - członek Zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, Małgorzata Kubiszewska - naczelniczka w Departamencie Programów Infrastrukturalnych Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Małgorzata Perkuszewska - pełnomocniczka Ministra Infrastruktury ds. planów zrównoważonej mobilności miejskiej, Krzysztof Rodziewicz - dyrektor Departamentu Analiz Transportowych Centrum Unijnych Projektów Transportowych, Bartosz Stępień - prezes Spółdzielni Socjalnej FADO, Wojciech Dinges - pełnomocnik zarządu GZM do spraw transportu szynowego, Marcin Domański - zastępca dyrektora Departamentu Komunikacji i Transportu GZM, Magdalena Jochemczyk - koordynatorka projektu oraz Mauricio Mejia Galvan - przedstawiciel Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również