Wiadomości z Bytomia

Inscenizacja w Miechowicach

  • Dodano: 2022-01-31 09:00

77 lat temu na terenie Miechowic doszło do trzydniowych walk idącej ze wschodu Armii Czerwonej i Wermachtu.

W tym czasie radzieccy żołnierze dopuścili się wielu zbrodni na miejscowej ludności. Szacuje się, że zginało prawie 400 mieszkańców tej niewielkiej wtedy gminy.

Inscenizacja

W rocznicę tych tragicznych wydarzeń odbyła się, już po raz szósty, rekonstrukcja zdobycia Mechtalu (niemiecka nazwa Miechowic). Podobnie jak w latach poprzednich jej miejscem był teren ProFort Centrum mieszącego się w dawnym Gimnazjum nr 13.

Zgromadzona na miejscu publiczność, mogła zobaczyć 230 rekonstruktorów, ubranych i uzbrojonych na wzór tamtych czasów. Były też historyczne pojazdy, w tym, sowiecki czołg T-34. Nie zabrakło, przygotowanych przez profesjonalnych pirotechników, efektownych wybuchów i strzałów, których dźwięk niósł się po całej dzielnicy.

Prawie dwugodzinne widowisko historyczne, było połączeniem prezentacji multimedialnej z pokazem walk o Miechowice na żywo. Wśród rekonstruktorów był również aktor Lech Dyblik. Wydarzenie rozpoczęło się filmem poświęconym m.in. tajemnicom, jakie kryje wciąż Bytom. Film kręcono w lutym zeszłego roku. Zdjęcia kręcono w Parku Ludowym i przy Pałacu Tiele-Wincklerów w Miechowicach oraz na terenie Muzeum Techniki Wojskowej w Zabrzu. Na terenie Centralnej pompowni „Bolko”, przy ul. Kruszcowej autorzy odtworzyli jedną z możliwych hipotez związanych z tajemnicą Szybu Południowego byłej KWK „Miechowice”.

Organizatorem VI Edycji Widowiska Historycznego "Walki o Miechowice” było Stowarzyszenie Na Rzecz Zabytków Fortyfikacji "Pro Fortalicium”., Gmina Bytom, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego oraz Muzeum Górnośląskie w Bytomiu.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również