Wiadomości z Bytomia

Industriada 2020 w Bytomiu. Sprawdź program!

  • Dodano: 2020-09-23 15:00, aktualizacja: 2020-09-23 17:08

Święto Szlaku Zabytków Techniki na stałe wpisało się w kalendarium wydarzeń województwa śląskiego. Industriada to wydarzenie, które już od ponad 10 lat łączy miłośników historii i kultury w obiektach postindustrialnych. Tegoroczna edycja będzie z pewnością inna niż wszystkie poprzednie, ale industrialne serce Śląska zabije ponownie 26 września!

Industriada - program imprezy

Podczas XI edycji organizatorzy zapraszają do 36 obiektów, w tym dwóch zaprzyjaźnionych: Stacji Biblioteka w Rudzie Śląskiej oraz Przystani Marina Gliwice. W programie fani industrialnych zabytków znajdą atrakcje takie jak: wystawy, gry miejskie, happening, artystyczne instalacje, wykłady i warsztaty – wszystko związane z wyjątkowym motywem przewodnim, który dla pasjonatów techniki może być sporym zaskoczeniem.

Tradycyjny rozruch i wielki finał w tym roku się nie odbędą. Wynika to z podjętych przez organizatorów działań, mających zapewnić uczestnikom najwyższy poziom bezpieczeństwa podczas wydarzenia.

- Nie oznacza to jednak, że na otwarcie i zamknięcie tegorocznej Industriady nie planujemy czegoś specjalnego! - mówią organizatorzy.


Huk, para i kolorowy dym! Tak rozpocznie się XI święto Szlaku Zabytków Techniki. W Zabrzu, w Sztolni Królowa Luiza, zostanie uruchomiona zabytkowa parowa maszyna wyciągowa, jedna z najstarszych w całej Europie.

- W ten symboliczny sposób wprawimy w ruch cały festiwal - oprócz tego, odwiedzający Sztolnię Królowa Luiza zobaczą również spektakl plenerowy "Od rośliny do maszyny". Tegorocznym motywem przewodnim jest bowiem natura w przemyśle. Obiekty Szlaku przybliżą uczestnikom związek pomiędzy tymi dwoma światami, który sięga początków przemysłowej działalności człowieka - mówią organizatorzy.

Święto Szlaku Zabytków Techniki zakończy się w tyskim Browarze Obywatelskim. Odbędzie się tam koncert Marcina Wyrostka & AUKSO oraz multimedialny pokaz mappingu. Podczas XI edycji, w Tychach nastąpi również oficjalna inauguracja Galerii Stara Warzelnia.

Co jeszcze znajdziecie w programie? 20 specjalnie przygotowanych na święto tras zwiedzania fabularyzowanego, 56 atrakcji dla rodzin z dziećmi oraz 43 atrakcje dla pasjonatów techniki. A to nie wszystko - bo łącznie przygotowano dla odwiedzających 301 różnych wydarzeń!

Bezpłatne przejazdy komunikacją miejską

Jak co roku, bezpłatne przejazdy komunikacją miejską zapewni Zarząd Transportu Metropolitalnego, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia oraz Koleje Śląskie. 26 września, dzięki specjalnym kuponom (w przypadku ZTM) oraz puli darmowych biletów (Koleje Śląskie), fani Industriady będą mogli z łatwością dotrzeć do zabytkowych obiektów Szlaku. Szczegółowe informacje na temat transportu można znaleźć na stronie industriada.pl, w zakładce “Transport”.

- Zapraszamy na wyjątkową, bo jesienną edycję święta Szlaku Zabytków Techniki. Być może podczas tegorocznej edycji nie uda nam się spotkać w tak dużym gronie, jak to bywało w poprzednich latach, ale jedno jest pewne - industrialne serce Śląska bije naturalnym rytmem! - mówią organizatorzy.

Jakie atrakcje czekają na nas w Bytomiu? 

Nasze miasto zaprasza wszystkich miłośników techniki i tych, którzy po prostu chcą doświadczyć czegoś nowego do skorzystania z atrakcji zorganizowanych wokół tematyki kolei wąskotorowych.

Program Industriady w Bytomiu

26 września 

9:00-18:50 INDUexpress Bytom Karb - Kopalnia Srebra - Bytom Karb
9:00-19:00 INDUexpress Bytom Karb - Bytom Wąskotorowy - Bytom Karb
9:00-19:30 Nastawnia Dysponująca - zwiedzanie z przewodnikiem 
9:00-20:00 Wystawa taboru oraz plener fotograficzny
9:00-20:00 Kolej i natura (wystawa fotograficzna)
9:15-19:30 Izba Tradycji GKW (wystawa)
9:30-19:30 Przejazd drezyna ręczną
9:30-19:30 Kolej na bezpieczeństwo (warsztaty)
9:30-19:30 Rewizja lokomotywy (zejście do kanału rewizyjnego)
9:30-19:30 Stacja Bytom Karb wąskotorowy (zwiedzanie fabularyzowane)
10:00-18:00 Industrialny Plac Zabaw
10:00-18:00 Wizytacja? Naturalnie (rekonstrukcja historyczna)
10:00-18:00 Historyczne i aktualne maszyny oraz urządzenia do utrzymania torów (wystawa)


Bezpieczeństwo uczestników

Tegoroczne wydarzenie nastawione jest przede wszystkim na bezpieczeństwo uczestników. Dlatego też obiekty Szlaku Zabytków Techniki, biorące udział w Industriadzie, zastosują się do wszelkich obostrzeń, które aktualnie będą obowiązywały w danym mieście.

- Program może się jednak zmieniać – na bieżąco śledzimy wszystkie rozporządzenia, dotyczące sytuacji epidemiologicznej, a o zmianach informować będziemy w social mediach oraz w zakładce "Aktualności" na stronie internetowej. 25 i 26 września zostanie również uruchomiona specjalna infolinia. Numer 728 406 107 będzie dostępny w godzinach 9.00-21.00 - mówią organizatorzy.


Więcej informacji znajdziecie TUTAJ 
 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.