Wiadomości z Bytomia

Hokejowa reprezentacja Polski w Bytomiu zagra ostatni mecz przed Mistrzostwami Świata

  • Dodano: 2023-03-30 07:00, aktualizacja: 2023-03-29 20:10

Już na przełomie kwietnia i maja przekonamy się czy tej wiosny reprezentacja Polski zapisze się na najpiękniejszych kartach historii rodzimego hokeja i po 22 latach wróci do grona najlepszych drużyn globu.

Przed Mistrzostwami Świata Dywizji IA w Nottingham (29 kwietnia-5 maja), Biało-Czerwonych czeka szereg sprawdzianów z mocnymi rywalami. Ostatnim testem będzie starcie w Bytomiu, 21 kwietnia z Węgrami. Bilety na spotkanie są już w sprzedaży w serwisie KupBilet.pl.

W środę, 29 marca na Lodowisku im. Braci Nikodemowiczów odbyła się konferencja prasowa dotycząca przygotowań Kadry Narodowej oraz Mistrzostw Świata. W konferencji prasowej udział wzięli Adam Fras - wiceprezes PZHL, zastępca prezydenta Bytomia, Leszek Laszkiewicz - team leader reprezentancji, Robert Kalaber - selekcjoner Kadry Narodowej i Paweł Zygmunt - napastnik Biało-Czerwonych.

Hokejowa reprezentacja Polski w Bytomiu zagra ostatni mecz przed MŚ

Dla Biało-Czerwonych IIHF Mistrzostwa Świata w Hokeju na Lodzie Dywizji IA to jeden z najważniejszych turniejów ostatnich dekad. Drużyna prowadzona przez Roberta Kalabera po 22 latach ma szansę na awans do Elity. Szansa jest duża, bo wszyscy rywale są w zasięgu Biało-Czerwonych, a awans zyska nie jedna, a dwie najlepsze reprezentacje.

Ostatni sprawdzian w Bytomiu

Przed Mistrzostwami Świata drużyna zagra mecze kontrolne w Rydze z Łotwą (6-7 kwietnia), w Mariborze ze Słowenią (13-14 kwietnia) oraz 20 i 21 kwietnia w Polsce z Węgrami.

W czwartek, 20 kwietnia o godz. 18:30 Biało-Czerwoni zmierzą się z Madziarami na Stadionie Zimowym w Tychach, a w piątek, 21 kwietnia o godz. 20:15 na Lodowisku im. Braci Nikodemowiczów w Bytomiu. Oba mecze, podobnie jak spotkania Polaków w Nottingham, pokaże TVP Sport.

Jesteśmy mocni i zmotywowani. To ogromna szansa dla naszej dyscypliny, więc bądźmy razem w Tychach, Bytomiu i Nottingham - apelują trener i zawodnicy.

Mocni przeciwnicy

- Zakontraktowaliśmy silnych przeciwników przed Mistrzostwami Świata, bo reprezentacja zagra z trzema drużynami z Elity. Na dodatek ostatnie dwa spotkania odbędą się w kraju. Nasi kibice będą mieli okazję zobaczyć na żywo kawał dobrego hokeja oraz pożegnać Biało-Czerwonych przed wyjazdem do Anglii - zaznacza Adam Fras, wiceprezes Polskiego Związku Hokeja na Lodzie i zastępca prezydenta Bytomia.

Wejściówki na mecze Polska - Węgry są do kupienia w serwisie KupBilet.pl. Bilet na jeden mecz kosztuje 25 zł (normalny) i 15 zł (ulgowy).

Szansa na sukces

W Nottingham w walce o awans do Elity drużynę czekają spotkania z Litwą, Wielką Brytanią, Włochami, Koreą Południową i Rumunią.

- W poprzednim roku wygraliśmy Mistrzostwa Świata Dywizji IB w Tychach i na zapleczu Elity jesteśmy beniaminkiem. Wielka Brytania i Włochy jeszcze w maju poprzedniego roku grały z takimi potęgami jak Czechy i Kanada, czyli mają doświadczenie wyniesione ze starć z mocarzami. Otwiera się jednak przed nami szansa, bo awans uzyskają dwie drużyny. Będziemy ostro walczyć w każdym meczu - zapewnia selekcjoner  Robert Kalaber.

Śladami rywala z Wysp

- Chcielibyśmy podążyć drogą Wielkiej Brytanii, bo pięć lat temu najpierw awansowali na zaplecze Elity, a w kolejnym sezonie od razu do grona najlepszych hokejowych drużyn świata. W Nottingham spodziewamy się dużego wsparcia ze strony polskich kibiców. Słyszałem, że wielu fanów wybiera się na mecze. Poza tym w Anglii mieszka mnóstwo naszych rodaków - dodaje Paweł Zygmunt, napastnik reprezentacji.

Ponad dwie dekady czekania

Ostatni raz Polacy awansowali do Elity w 2001 roku. Ważnym graczem tamtej drużyny był Leszek Laszkiewicz, obecny team leader reprezentacji. W zespole grali też Mariusz Czerkawski i Krzysztof Oliwa.

- Tamten awans uzyskaliśmy w Grenoble, wyprzedzając m.in. Francuzów i Duńczyków. Późniejsze występy w Elicie były spełnieniem marzeń, bo mieliśmy możliwość rywalizacji z wybitnymi hokeistami, a organizacja i otoczka mistrzostw robiła wrażenie. Bardzo chciałbym, aby nowe pokolenie również tego doświadczyło - mówi Leszek Laszkiewicz.

Partnerem Głównym Reprezentacji Polski w Hokeju na Lodzie jest Orlen. Partnerami Reprezentacji są Petralana i Toyota Czajka. Miasta - Gospodarze meczów z Węgrami to Tychy i Bytom.

Miasto wielkich hokejowych wydarzeń

Na Lodowisku im. Braci Nikodemowiczów regularnie odbywają się ważne hokejowe wydarzenia. W 2021 roku w październiku reprezentacja Polski kobiet wygrała turniej prekwalifikacyjny do Zimowych Igrzysk Olimpijskich, w grudniu Kadra Narodowa Seniorów zajęła 2. miejsce w mocno obsadzonym turnieju EIHC Christmas Cup.

Pod koniec 2021 roku na Lodowisku im. Braci Nikodemowiczów rywalizowały najlepsze drużyny w kraju w Pucharze Polski. Trofeum wywalczyła Comarch Cracovia. W grudniu 2022 roku w Bytomiu zostały zorganizowane Mistrzostwa Świata Juniorów U20 Dywizji IB. Również w grudniu 2022 roku lodowisko wizytował Luc Tardif, prezydent Międzynarodowej Federacji Hokeja na Lodzie (IIHF) oraz Petr Briza, pierwszy wiceprezydent IIHF.

Google NewsSubskrybuj mojBytom.pl z Google News

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również