Wiadomości z Bytomia

Hokejowa reprezentacja Polski w Bytomiu zagra ostatni mecz przed Mistrzostwami Świata

  • Dodano: 2023-03-30 07:00, aktualizacja: 2023-03-29 20:10

Już na przełomie kwietnia i maja przekonamy się czy tej wiosny reprezentacja Polski zapisze się na najpiękniejszych kartach historii rodzimego hokeja i po 22 latach wróci do grona najlepszych drużyn globu.

Przed Mistrzostwami Świata Dywizji IA w Nottingham (29 kwietnia-5 maja), Biało-Czerwonych czeka szereg sprawdzianów z mocnymi rywalami. Ostatnim testem będzie starcie w Bytomiu, 21 kwietnia z Węgrami. Bilety na spotkanie są już w sprzedaży w serwisie KupBilet.pl.

W środę, 29 marca na Lodowisku im. Braci Nikodemowiczów odbyła się konferencja prasowa dotycząca przygotowań Kadry Narodowej oraz Mistrzostw Świata. W konferencji prasowej udział wzięli Adam Fras - wiceprezes PZHL, zastępca prezydenta Bytomia, Leszek Laszkiewicz - team leader reprezentancji, Robert Kalaber - selekcjoner Kadry Narodowej i Paweł Zygmunt - napastnik Biało-Czerwonych.

Hokejowa reprezentacja Polski w Bytomiu zagra ostatni mecz przed MŚ

Dla Biało-Czerwonych IIHF Mistrzostwa Świata w Hokeju na Lodzie Dywizji IA to jeden z najważniejszych turniejów ostatnich dekad. Drużyna prowadzona przez Roberta Kalabera po 22 latach ma szansę na awans do Elity. Szansa jest duża, bo wszyscy rywale są w zasięgu Biało-Czerwonych, a awans zyska nie jedna, a dwie najlepsze reprezentacje.

Ostatni sprawdzian w Bytomiu

Przed Mistrzostwami Świata drużyna zagra mecze kontrolne w Rydze z Łotwą (6-7 kwietnia), w Mariborze ze Słowenią (13-14 kwietnia) oraz 20 i 21 kwietnia w Polsce z Węgrami.

W czwartek, 20 kwietnia o godz. 18:30 Biało-Czerwoni zmierzą się z Madziarami na Stadionie Zimowym w Tychach, a w piątek, 21 kwietnia o godz. 20:15 na Lodowisku im. Braci Nikodemowiczów w Bytomiu. Oba mecze, podobnie jak spotkania Polaków w Nottingham, pokaże TVP Sport.

Jesteśmy mocni i zmotywowani. To ogromna szansa dla naszej dyscypliny, więc bądźmy razem w Tychach, Bytomiu i Nottingham - apelują trener i zawodnicy.

Mocni przeciwnicy

- Zakontraktowaliśmy silnych przeciwników przed Mistrzostwami Świata, bo reprezentacja zagra z trzema drużynami z Elity. Na dodatek ostatnie dwa spotkania odbędą się w kraju. Nasi kibice będą mieli okazję zobaczyć na żywo kawał dobrego hokeja oraz pożegnać Biało-Czerwonych przed wyjazdem do Anglii - zaznacza Adam Fras, wiceprezes Polskiego Związku Hokeja na Lodzie i zastępca prezydenta Bytomia.

Wejściówki na mecze Polska - Węgry są do kupienia w serwisie KupBilet.pl. Bilet na jeden mecz kosztuje 25 zł (normalny) i 15 zł (ulgowy).

Szansa na sukces

W Nottingham w walce o awans do Elity drużynę czekają spotkania z Litwą, Wielką Brytanią, Włochami, Koreą Południową i Rumunią.

- W poprzednim roku wygraliśmy Mistrzostwa Świata Dywizji IB w Tychach i na zapleczu Elity jesteśmy beniaminkiem. Wielka Brytania i Włochy jeszcze w maju poprzedniego roku grały z takimi potęgami jak Czechy i Kanada, czyli mają doświadczenie wyniesione ze starć z mocarzami. Otwiera się jednak przed nami szansa, bo awans uzyskają dwie drużyny. Będziemy ostro walczyć w każdym meczu - zapewnia selekcjoner  Robert Kalaber.

Śladami rywala z Wysp

- Chcielibyśmy podążyć drogą Wielkiej Brytanii, bo pięć lat temu najpierw awansowali na zaplecze Elity, a w kolejnym sezonie od razu do grona najlepszych hokejowych drużyn świata. W Nottingham spodziewamy się dużego wsparcia ze strony polskich kibiców. Słyszałem, że wielu fanów wybiera się na mecze. Poza tym w Anglii mieszka mnóstwo naszych rodaków - dodaje Paweł Zygmunt, napastnik reprezentacji.

Ponad dwie dekady czekania

Ostatni raz Polacy awansowali do Elity w 2001 roku. Ważnym graczem tamtej drużyny był Leszek Laszkiewicz, obecny team leader reprezentacji. W zespole grali też Mariusz Czerkawski i Krzysztof Oliwa.

- Tamten awans uzyskaliśmy w Grenoble, wyprzedzając m.in. Francuzów i Duńczyków. Późniejsze występy w Elicie były spełnieniem marzeń, bo mieliśmy możliwość rywalizacji z wybitnymi hokeistami, a organizacja i otoczka mistrzostw robiła wrażenie. Bardzo chciałbym, aby nowe pokolenie również tego doświadczyło - mówi Leszek Laszkiewicz.

Partnerem Głównym Reprezentacji Polski w Hokeju na Lodzie jest Orlen. Partnerami Reprezentacji są Petralana i Toyota Czajka. Miasta - Gospodarze meczów z Węgrami to Tychy i Bytom.

Miasto wielkich hokejowych wydarzeń

Na Lodowisku im. Braci Nikodemowiczów regularnie odbywają się ważne hokejowe wydarzenia. W 2021 roku w październiku reprezentacja Polski kobiet wygrała turniej prekwalifikacyjny do Zimowych Igrzysk Olimpijskich, w grudniu Kadra Narodowa Seniorów zajęła 2. miejsce w mocno obsadzonym turnieju EIHC Christmas Cup.

Pod koniec 2021 roku na Lodowisku im. Braci Nikodemowiczów rywalizowały najlepsze drużyny w kraju w Pucharze Polski. Trofeum wywalczyła Comarch Cracovia. W grudniu 2022 roku w Bytomiu zostały zorganizowane Mistrzostwa Świata Juniorów U20 Dywizji IB. Również w grudniu 2022 roku lodowisko wizytował Luc Tardif, prezydent Międzynarodowej Federacji Hokeja na Lodzie (IIHF) oraz Petr Briza, pierwszy wiceprezydent IIHF.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również