Wiadomości z Bytomia

Historyczna wystawa Polonii Bytom

  • Dodano: 2011-05-06 13:15

Przez prawie pół wieku leżały w archiwach, a o ich istnieniu wiedzieli nieliczni. Fotografie przedstawiające zdobycie przez Polonię Bytom Pucharu Ameryki w 1965 roku - bo o nich mowa - można oglądać od wczoraj w Agorze Bytom.

Wystawa, która z początkiem maja zawitała do galerii Agory, jest niezwykła.

- Po raz pierwszy będzie można obejrzeć na niej unikatowe zdjęcia, które do tej pory leżały w archiwum jednego z kolekcjonerów i nigdy nie były prezentowane publicznie – mówi Katarzyna Skalska z Agory Bytom.

Zdjęcia prezentowane na wystawie zostały przygotowane z oryginalnych, szeroko klatkowych negatywów. Są wyjątkowe, tak jak zatrzymane na nich historyczne chwile.  Najpierw kilka obrazów z warszawskiego Hotelu Bristol, skąd drużyna udała się klubowym autokarem do Bytomia. Do tego kilka zdjęć z podróży i postoju. I jeszcze bardziej wzruszające ujęcia, np. spotkanie Jana Liberdy z synami.

Dla Bytomia powrót drużyny, która właśnie wywalczyła w finale z Duklą Praga Puchar Ameryki, był dniem niezwykłym. Tłumy kibiców zgromadzone na placu Thaelmanna (obecnie placu J. Sobieskiego) przywitały zespół gromkimi okrzykami i brawami. Był czas na przemówienia, podziękowania i przede wszystkim prezentację trofeum. Te chwile przetrwały dzięki fotografom. Dziś można do nich wrócić lub dopiero je poznać.

– To kawałek pięknej historii nie tylko drużyny, ale i całego miasta. Jesteśmy dumni, że właśnie u nas zdjęcia zostaną zaprezentowane po raz pierwszy – mówi Katarzyna Skalska.

Unikatowe fotografie to gratka nie tylko dla miłośników bytomskiej Polonii, ale i fanów piłki nożnej w ogóle. Wśród materiałów z meczów uwiecznione są takie postaci jak Tadeusz Feliński (ówczesny prezes Polonii Bytom) czy Ryszard Koncewicz (legendarny trener, działacz i selekcjoner).

Agora Bytom nie po raz pierwszy gości u siebie piłkarskie gwiazdy. Wcześniej właśnie w galerii zaprezentowano nowy skład drużyny przed występami w Ekstraklasie, na agorowym profilu na Facebooku można też wylicytować koszulkę drużyny z podpisami zawodników.

Wystawę można zwiedzać w galerii Agory Bytom na poziomie + 3 od 5 do 31 maja 2011 r.  Wstęp wolny.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.