Wiadomości z Bytomia

Historia plakatem pisana - II odsłona wystawy

  • Dodano: 2020-09-14 13:15

Z okazji 110-lecia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, muzealnicy przygotowali wyjątkową wystawę „Historia plakatem pisana”. W najbliższy czwartek, 17 września rozpocznie się druga odsłona wystawy, podczas której zostaną zaprezentowane plakaty z lat 70., 80. i 90. XX wieku.

Wystawa jubileuszowa jest pretekstem do przypomnienia najważniejszych w historii Muzeum Górnośląskiego ekspozycji. Trwałym ich śladem są plakaty i afisze z wystaw. Stanowią one niejako kronikę dziejów bytomskiego muzeum.

Celem ekspozycji jest ukazanie różnorodności wystaw od 1945 roku, a także stylistyki plakatów. Są one przejawem aktualnych trendów w sztukach plastycznych oraz wyrazem kondycji muzeum w danych latach. Wiele z nich to małe dzieła sztuki graficznej. Znaleźć można na nich nazwiska znanych i cenionych artystów plastyków, takich jak: Tadeusz Grabowski, Józef Mroszczak, Zenon Moskwa czy też Ewa Butrymowa.

Wystawa podzielona jest na trzy części. Pierwsza z nich objęła plakaty od końca lat 40-tych, przez lat 50 i 60- te, druga z lat 70- tych, 80-tych i 90-tych XX wieku /początek 17 września/, ostatnie zaś zaprezentowane zostaną plakaty współczesne /początek 26 listopada/.

Warto dodać, że główny gmach obecnego Muzeum (przedwojenne Górnośląskie Muzeum Krajowe) przy dzisiejszym placu Sobieskiego (wtedy Moltkeplatz) został oddany do celów muzealnych w 1932 roku. Podobnie jak współcześnie, ekspozycja zaskakiwała widzów swą różnorodnością. Zgodnie z przedwojenną sztuką muzealniczą, w obrębie stałej wystawy etnograficzno - historycznej wprowadzono podział na tzw. kręgi życia, czyli środowiska kulturowe. Osobno zaprezentowano najważniejsze aspekty związane z górnośląskim mieszczańskim, chłopskim środowiskiem życia oraz kręgiem życia robotnika przemysłowego. W Muzeum pokazywane były ponadto następujące wystawy: archeologiczna, prezentująca pradzieje Górnego Śląska w porządku chronologicznym, oraz przyrodnicza, ukazująca bogactwo flory i fauny, ze szczególnie cenną kolekcją ornitologiczną.

W 2020 roku przypada 110. rocznica utworzenia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.