Na przejeździe kolejowym w Bytomiu odbyły się ćwiczenia służb ratunkowych. Scenariusz zakładał zderzenie mikrobusa z pociągiem. W akcji brały udział wszystkie służby.
Ćwiczenia służb ratunkowych w Bytomiu
W czwartek, 6 czerwca 2025 r., w Bytomiu odbyły się zakrojone na szeroką skalę ćwiczenia dowódczo-sztabowe służb ratunkowych. Scenariusz zakładał groźny wypadek – zderzenie mikrobusa z pociągiem pospiesznym na niestrzeżonym przejeździe kolejowym przy ul. Zabrzańskiej 3. Choć całe zdarzenie było symulacją, jego przebieg był niezwykle realistyczny.
Ćwiczenia miały na celu przetestowanie skuteczności działań oraz koordynacji pomiędzy Policją, Państwową Strażą Pożarną, Strażą Ochrony Kolei i innymi jednostkami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo w Bytomiu.
Realistyczny scenariusz: mikrobusem prosto pod pociąg
Według scenariusza mikrobus przewożący pasażerów wjechał na tory tuż przed nadjeżdżający pociąg. W wyniku zderzenia doszło do wykolejenia jednego z wagonów oraz zerwania trakcji kolejowej. Część pasażerów odniosła obrażenia – zarówno w pojeździe, jak i w pociągu.
Na miejsce jako pierwsze przybyły patrole Policji oraz zastępy Straży Pożarnej z Bytomia. Funkcjonariusze natychmiast przystąpili do zabezpieczenia miejsca zdarzenia, rozpoznania zagrożeń wtórnych (m.in. możliwość wycieku paliwa czy pożaru) oraz do ewakuacji osób poszkodowanych.
Ratownicy w akcji: ewakuacja, pomoc, zabezpieczenie torowiska
Strażacy z Bytomia przeprowadzili działania techniczne, polegające na wydobyciu osób zakleszczonych we wraku mikrobusa i wagonie. Udzielono także pierwszej pomocy na miejscu. Policja z kolei zajęła się dokumentacją wypadku, organizacją objazdów oraz zarządzaniem ruchem w okolicy ul. Zabrzańskiej.
Do zabezpieczenia torowiska włączyła się także Straż Ochrony Kolei. W czasie trwania działań ratunkowych, w jednym z wagonów zauważono pozostawiony bagaż o nieznanym pochodzeniu. Na miejsce wezwano funkcjonariusza z uprawnieniami pirotechnicznymi, który sprawdził zawartość pakunku przy zachowaniu najwyższych środków ostrożności.
Poszukiwania poszkodowanej i działania z użyciem drona
Po zakończeniu akcji ratowniczej okazało się, że jedna z pasażerek – młoda kobieta w szoku powypadkowym – oddaliła się z miejsca zdarzenia. Policja rozpoczęła akcję poszukiwawczą. Do działań zaangażowano psa tropiącego ze Straży Ochrony Kolei oraz policyjnego drona.
Dzięki współpracy zespołów kobieta została szybko zlokalizowana w pobliżu torowiska i przekazana ratownikom medycznym.
Bytom ćwiczy gotowość – współpraca służb pod lupą
Ćwiczenia zakończyły się analizą przebiegu zdarzeń oraz oceną współpracy między służbami. Przekazano miejsce wypadku odpowiednim służbom kolejowym, a kierownictwo ćwiczeń omówiło wnioski i możliwości dalszego doskonalenia procedur.
Tego typu akcje są niezbędne, by w sytuacji realnego zagrożenia służby w Bytomiu były gotowe działać skutecznie i z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa.
Widziałeś te ćwiczenia w swoim rejonie? Masz zdjęcia lub chcesz podzielić się opinią? Napisz komentarz pod artykułem i koniecznie zajrzyj do innych aktualności na mojbytom.pl – zawsze na bieżąco z tym, co dzieje się w Bytomiu!