Wiadomości z Bytomia

Gratka dla miłośników historii i militariów

  • Dodano: 2020-09-11 11:45

W niedzielne popołudnie, 13 września zapraszamy po raz kolejny do podziemnego przeciwlotniczego schronu w Bytomiu – Miechowicach. Na turystów czekają nowe wystawy poświęcone między innymi II wojnie światowej i historii Miechowic.

Schron w Miechowicach dla pasjonatów historii i militariów to jedna z największych atrakcji w regionie. Dzięki pasjonatom historii ze Stowarzyszenia Pro Fortalicium, w podziemnym obiekcie stale zmieniają się wystawy poświęcone zarówno wydarzeniom związanym z wkroczeniem Armii Czerwonej do Miechowic, historii II wojny światowej czy Miechowic, których dzieje możemy zobaczyć na znajdujących się w schronie fotografiach. Nowe wystawy, które będzie można zobaczyć w najbliższą niedzielę, 13 września przygotowali Andrzej Habraszka, Maciej Bartków, Roland Skubała, Peter Adler czy Sebastian Markiell.

Przeciwlotniczy schron w Bytomiu – Miechowicach liczy około 100 metrów długości, jednak na razie udostępniony zwiedzającym jest 50-metrowy odcinek. Schron prawdopodobnie powstał w latach II wojny światowej, między 1942 a 1944 roku i mógł pomieścić około 250 osób. Dość ciekawa jest jego budowa. Dolna część schronu zbudowana jest z betonowych bloków, a częściowo z cegły. Górna z żelbetonowych bloków w kształcie łuku. Do dzisiaj zachowały się także oryginalne wywietrzniki, dzięki którym do wnętrza schronu dopływało świeże powietrze.

W podziemnym obiekcie, dzięki staraniom członków Stowarzyszenia Pro Fortalicium, powstała Izba Pamięci, która poświęcona jest styczniowi 1945 roku. Zaprezentowane zostały w niej zdjęcia i multimedialna prezentacja upamiętniające wydarzenia ze stycznia 1945 roku. Wówczas na terenie Miechowic wkraczający żołnierze Armii Czerwonej dopuścili się morderstw, rabunków, gwałtów. Wśród zamordowanych był ksiądz Jan Frenzel, który został uprowadzony z jednego z domów przy obecnej ul. Styczyńskiego i po wielogodzinnych torturach zamordowany w sąsiednich Stolarzowicach.

Warto również dodać, że ProFort Centrum zyskało kolejny obiekt, który można już oglądać na terenie ProFort Centrum. To schron LS-Splitterschutzzelle (Einmannbunker). Nowy obiekt z terenu Kopalni Węgla Kamiennego „Wujek” w Katowicach trafił do Bytomia-Miechowic po trzech latach starań członków Stowarzyszenia Pro Fortalicium.

Z uwagi na zaistniałą sytuację liczba jednorazowo zwiedzających schron zostaje zmniejszona do 12 osób. Z uwagi na brak możliwości dystansowania, osoby zwiedzające przed wejściem do schronu muszą mieć założone rękawiczki lub zdezynfekować ręce środkiem wirusobójczym, a także muszą mieć założone maseczki. Przerwa pomiędzy grupami – około 10 minut – przeznaczona będzie na wietrzenie schronu oraz dezynfekcję uchwytów, poręczy itp. miejsc dotykanych przez zwiedzających.

Wstęp wolny. Zapraszamy do ProFort Centrum i podziemnego schronu przy ul. Stolarzowickiej w Bytomiu-Miechowicach od 12.00 do 18.00.

Gratka dla miłośników historii i militariów

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.