Wiadomości z Bytomia

[FOTO] Medale Miasta Bytomia 2022 rozdane

  • Dodano: 2022-11-14 11:15

Bytom może się poszczycić ogromną ilością zaangażowanych mieszkańców i organizacji oddanych lokalnej społeczności i miastu. 10 listopada bezpośrednio przed koncertem „NIEPODLEGŁA” w wykonaniu uczniów Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. L. Różyckiego w Bytomiu władze miasta wręczyły najaktywniejszym Medale Miasta Bytomia 2022.

Medal Miasta Bytomia” przyznaje prezydent na wniosek kapituły osobom lub instytucjom za szczególne osiągnięcia dla miasta w 5 dziedzinach: gospodarczej, naukowej, kulturalnej, społecznej i sportowej. W tym roku Prezydent Bytomia Mariusz Wołosz oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Michał Staniszewski wręczyli 6 medali.

Medal Miasta Bytomia w dziedzinie sportowej otrzymał ANDRZEJ FILIPEK

Bytomski sportowiec, trener, działacz i sędzia bokserski, propagator boksu i wychowawca pokoleń młodych bytomskich sportowców. W latach: 2000-2016 wiceprezes Polskiego Związku Bokserskiego, a do roku 2020 pełnił obowiązki Prezesa Śląskiego Związku Bokserskiego. Ceniony sędzia bokserski krajowych i międzynarodowych zawodów, mistrzostw i turniejów. Za swoje zasługi dla naszego kraju na niwie sportowej, został uhonorowany licznymi odznaczeniami państwowymi oraz branżowymi.

Medalem Miasta Bytomia w dziedzinie naukowej wyróżniony został bp JAN KOPIEC

Związany z Bytomiem, z dzielnicami Szombierki oraz Bobrek gdzie mieszkał i uczęszczał do szkoły. Ksiądz, historyk, doktor habilitowany, profesor nauk teologicznych, w 1993 r. otrzymał sakrę biskupią. Przez 20 lat pracownik naukowy Uniwersytetu Opolskiego. Autor ponad 560 artykułów, 15 prac zwartych oraz ponad 260 tekstów popularnonaukowych i publikacji, w tym 10 książek, m.in.: wydawanych w Rzymie „Acta Nuntiaturae Poloniae”. Jest członkiem Konferencji Episkopatu Polski oraz watykańskiej Sekcji Nauk Historycznych Komisji Nauki i Wiary. W roku 2022 obchodzi 50-lecie święceń kapłańskich, 30-lecie sakry biskupiej, a w grudniu 75. urodziny.

Medal Miasta Bytomia w dziedzinie kulturalnej został przyznany BOGDANOWI KUROWSKIEMU

Nagrodzony od 1984 r. jest solistą Opery Śląskiej, wyróżnia się maestrią wokalną, na scenach teatralnych i estradach wystąpił ponad 2600 razy w 200 premierach i 95 tytułach spektakli. Kompozytor „Requiem” poświęconego Sławomirowi Książkowi, którego prawykonanie odbyło się w 2016 r. w Bytomiu. Autor kolęd, pieśni solowych i chóralnych; opracowań, aranżacji pieśni i arii oraz opery buffo „La Serva Padrona” z własnym przekładem libretta. Posiada w swoim dorobku repertuar oratoryjny, koncertowy i kameralny; występował we wszystkich niemal krajach europejskich, a także w Japonii i Korei. Nieustająco zachwyca melomanów swoim głosem i tworzonymi kreacjami. Artysta niezawodny, obdarzonym imponującą pamięcią muzyczną i sceniczną charyzmą. Często jego wyjątkowej barwy głos można usłyszeć w rodzimej parafii Świętej Trójcy w Bytomiu.

Medal Miasta Bytomia w dziedzinie społecznej otrzymał MIROSŁAW SYNOWIEC

Starszy brygadier, inżynier, doświadczony funkcjonariusz straży pożarnej. W latach 2017-2020 Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Bytomiu. Obecnie Zastępca Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej. Dowodził szeregiem skomplikowanych i niebezpiecznych akcji ratowniczo-gaśniczych. Pozyskiwał środki finansowe, przeznaczane na doposażenie sprzętowe jednostki w Bytomiu, był odpowiedzialny za budowę strażnicy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej przy ul. Łużyckiej. Jego ogromny nakład pracy związany z bezpośrednim nadzorem nad inwestycją budowlaną i jej rozwiązaniami teleinformatycznymi oraz dobra współpraca z wykonawcami i urzędami pozwoliły na oddanie nowego budynku do użytkowania z dużym wyprzedzeniem czasowym.

Medal Miasta Bytomia w dziedzinie społecznej otrzymała SPÓŁDZIELNIA MIESZKANIOWA „MIECHOWICE”

Działa od ponad 30 lat, w jej zasobach znajduje się ponad 5 tys. lokali mieszkalnych, które zamieszkuje 10 tys. mieszkańców Bytomia. Laureatka wielu nagród i wyróżnień. Spółdzielnia osiąga wymierne efekty ekologiczne m.in.: zmniejszenie zapotrzebowania i zużycia na ogrzewanie i wentylację, poprawa w zakresie ochrony powierzchni ziemi i gospodarki odpadami, zmniejszenie redukcji emisji oraz ryzyka przedostania się pyłu azbestowego do atmosfery. Spółdzielnia angażuje w wiele inicjatyw jak: rozwijanie aktywności fizycznej dzieci i młodzieży poprzez współpracę z Klubem Sportowym Silesia Miechowice, Towarzystwem Tenisa Stołowego Polonia Bytom, wspieranie działalności Miechowickiej Grupy Biegowej. Stale rozbudowuje infrastrukturę drogową, parkingową, rekreacyjną oraz promuje idee samorządu branżowego i gospodarczego.

Medalem Miasta Bytomia w dziedzinie społecznej wyróżniony został ZESPÓŁ SZKÓŁ TECHNICZNYCH w Bytomiu

Największa szkoła techniczna w Bytomiu, jedna z najstarszych, rozpoznawana w regionie jako lider programów europejskich. Łączy kształcenie w zawodach tradycyjnych takich jak technik ekonomista czy geodeta z kształceniem w zawodach związanych z nowoczesnymi technologiami — informatyk, mechatronik, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Jedna z najchętniej wybieranych szkół średnich w naszym mieście. Dysponuje bardzo dobrym, wysokiej jakości wyposażeniem pracowni i nowoczesną bazą dydaktyczną. Znakomicie sprofilowane kształcenie sprawia, że absolwenci bez trudu odnajdują się na rynku pracy. Uczniowie wszystkich kierunków mają możliwość udziału w stażach zagranicznych. ZST osiąga również znakomite wyniki we współzawodnictwie sportowym oraz przywiązuje ogromną wagę do egzaminów zewnętrznych, których zdawalność - zarówno matury, jak i egzaminów zawodowych jest bardzo wysoka. Wyniki nauczania znajdują swoje odzwierciedlenie w rankingu szkół tygodnika „Perspektywy”.

Po ceremonii wręczenia Medali Miasta Bytomia nadszedł czas na część artystyczną. Młodzi artyści zaprezentowali m.in. Poloneza i Walca do muzyki Stanisława Moniuszki, a także tradycyjne oberki, kujawiaki, mazury czy też krakowiaki.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również