Bytom może się poszczycić ogromną ilością zaangażowanych mieszkańców i organizacji oddanych lokalnej społeczności i miastu. 10 listopada bezpośrednio przed koncertem „NIEPODLEGŁA” w wykonaniu uczniów Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. L. Różyckiego w Bytomiu władze miasta wręczyły najaktywniejszym Medale Miasta Bytomia 2022.
„Medal Miasta Bytomia” przyznaje prezydent na wniosek kapituły osobom lub instytucjom za szczególne osiągnięcia dla miasta w 5 dziedzinach: gospodarczej, naukowej, kulturalnej, społecznej i sportowej. W tym roku Prezydent Bytomia Mariusz Wołosz oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Michał Staniszewski wręczyli 6 medali.
Medal Miasta Bytomia w dziedzinie sportowej otrzymał ANDRZEJ FILIPEK
Bytomski sportowiec, trener, działacz i sędzia bokserski, propagator boksu i wychowawca pokoleń młodych bytomskich sportowców. W latach: 2000-2016 wiceprezes Polskiego Związku Bokserskiego, a do roku 2020 pełnił obowiązki Prezesa Śląskiego Związku Bokserskiego. Ceniony sędzia bokserski krajowych i międzynarodowych zawodów, mistrzostw i turniejów. Za swoje zasługi dla naszego kraju na niwie sportowej, został uhonorowany licznymi odznaczeniami państwowymi oraz branżowymi.
Medalem Miasta Bytomia w dziedzinie naukowej wyróżniony został bp JAN KOPIEC
Związany z Bytomiem, z dzielnicami Szombierki oraz Bobrek gdzie mieszkał i uczęszczał do szkoły. Ksiądz, historyk, doktor habilitowany, profesor nauk teologicznych, w 1993 r. otrzymał sakrę biskupią. Przez 20 lat pracownik naukowy Uniwersytetu Opolskiego. Autor ponad 560 artykułów, 15 prac zwartych oraz ponad 260 tekstów popularnonaukowych i publikacji, w tym 10 książek, m.in.: wydawanych w Rzymie „Acta Nuntiaturae Poloniae”. Jest członkiem Konferencji Episkopatu Polski oraz watykańskiej Sekcji Nauk Historycznych Komisji Nauki i Wiary. W roku 2022 obchodzi 50-lecie święceń kapłańskich, 30-lecie sakry biskupiej, a w grudniu 75. urodziny.
Medal Miasta Bytomia w dziedzinie kulturalnej został przyznany BOGDANOWI KUROWSKIEMU
Nagrodzony od 1984 r. jest solistą Opery Śląskiej, wyróżnia się maestrią wokalną, na scenach teatralnych i estradach wystąpił ponad 2600 razy w 200 premierach i 95 tytułach spektakli. Kompozytor „Requiem” poświęconego Sławomirowi Książkowi, którego prawykonanie odbyło się w 2016 r. w Bytomiu. Autor kolęd, pieśni solowych i chóralnych; opracowań, aranżacji pieśni i arii oraz opery buffo „La Serva Padrona” z własnym przekładem libretta. Posiada w swoim dorobku repertuar oratoryjny, koncertowy i kameralny; występował we wszystkich niemal krajach europejskich, a także w Japonii i Korei. Nieustająco zachwyca melomanów swoim głosem i tworzonymi kreacjami. Artysta niezawodny, obdarzonym imponującą pamięcią muzyczną i sceniczną charyzmą. Często jego wyjątkowej barwy głos można usłyszeć w rodzimej parafii Świętej Trójcy w Bytomiu.
Medal Miasta Bytomia w dziedzinie społecznej otrzymał MIROSŁAW SYNOWIEC
Starszy brygadier, inżynier, doświadczony funkcjonariusz straży pożarnej. W latach 2017-2020 Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Bytomiu. Obecnie Zastępca Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej. Dowodził szeregiem skomplikowanych i niebezpiecznych akcji ratowniczo-gaśniczych. Pozyskiwał środki finansowe, przeznaczane na doposażenie sprzętowe jednostki w Bytomiu, był odpowiedzialny za budowę strażnicy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej przy ul. Łużyckiej. Jego ogromny nakład pracy związany z bezpośrednim nadzorem nad inwestycją budowlaną i jej rozwiązaniami teleinformatycznymi oraz dobra współpraca z wykonawcami i urzędami pozwoliły na oddanie nowego budynku do użytkowania z dużym wyprzedzeniem czasowym.
Medal Miasta Bytomia w dziedzinie społecznej otrzymała SPÓŁDZIELNIA MIESZKANIOWA „MIECHOWICE”
Działa od ponad 30 lat, w jej zasobach znajduje się ponad 5 tys. lokali mieszkalnych, które zamieszkuje 10 tys. mieszkańców Bytomia. Laureatka wielu nagród i wyróżnień. Spółdzielnia osiąga wymierne efekty ekologiczne m.in.: zmniejszenie zapotrzebowania i zużycia na ogrzewanie i wentylację, poprawa w zakresie ochrony powierzchni ziemi i gospodarki odpadami, zmniejszenie redukcji emisji oraz ryzyka przedostania się pyłu azbestowego do atmosfery. Spółdzielnia angażuje w wiele inicjatyw jak: rozwijanie aktywności fizycznej dzieci i młodzieży poprzez współpracę z Klubem Sportowym Silesia Miechowice, Towarzystwem Tenisa Stołowego Polonia Bytom, wspieranie działalności Miechowickiej Grupy Biegowej. Stale rozbudowuje infrastrukturę drogową, parkingową, rekreacyjną oraz promuje idee samorządu branżowego i gospodarczego.
Medalem Miasta Bytomia w dziedzinie społecznej wyróżniony został ZESPÓŁ SZKÓŁ TECHNICZNYCH w Bytomiu
Największa szkoła techniczna w Bytomiu, jedna z najstarszych, rozpoznawana w regionie jako lider programów europejskich. Łączy kształcenie w zawodach tradycyjnych takich jak technik ekonomista czy geodeta z kształceniem w zawodach związanych z nowoczesnymi technologiami — informatyk, mechatronik, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Jedna z najchętniej wybieranych szkół średnich w naszym mieście. Dysponuje bardzo dobrym, wysokiej jakości wyposażeniem pracowni i nowoczesną bazą dydaktyczną. Znakomicie sprofilowane kształcenie sprawia, że absolwenci bez trudu odnajdują się na rynku pracy. Uczniowie wszystkich kierunków mają możliwość udziału w stażach zagranicznych. ZST osiąga również znakomite wyniki we współzawodnictwie sportowym oraz przywiązuje ogromną wagę do egzaminów zewnętrznych, których zdawalność - zarówno matury, jak i egzaminów zawodowych jest bardzo wysoka. Wyniki nauczania znajdują swoje odzwierciedlenie w rankingu szkół tygodnika „Perspektywy”.
Po ceremonii wręczenia Medali Miasta Bytomia nadszedł czas na część artystyczną. Młodzi artyści zaprezentowali m.in. Poloneza i Walca do muzyki Stanisława Moniuszki, a także tradycyjne oberki, kujawiaki, mazury czy też krakowiaki.