Wiadomości z Bytomia

[FOTO] Barbórkowe uroczystości w Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu

  • Dodano: 2022-12-01 06:30, aktualizacja: 2022-11-30 19:25

Tegoroczne uroczystości barbórkowe w Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu zbiegły się ze 115. rocznicą ratownictwa górniczego na ziemiach polskich. W kończącym się 2022 roku ratownicy z CSRG brali udział w wielu akcjach, podczas których ratowali życie i zdrowie pracowników kopalni między innymi w KWK Pniówek i KWK Borynia-Zofiówka.

Podziękowania za ich trudną i niebezpieczną pracę złożyli podczas wtorkowego (29 listopada) spotkania w CSRG prezydent Bytomia Mariusz Wołosz oraz przedstawiciele rządu, samorządu a także parlamentarzyści.

Podziękowania, odznaczenia i nadania stopni górniczych

Podczas wtorkowej uroczystości, jej uczestnicy podkreślali nie tylko poświęcenie ratowników górniczych, którzy nieśli pomoc górnikom w KWK Borynia-Zofiówka oraz KWK Pniówek, ale również ich zaangażowanie zawsze tam, gdzie potrzebna jest pomoc doświadczonych ratowników. W czasie akademii barbórkowej wręczone zostały odznaczenia państwowe, resortowe oraz te przyznawane przez Centralną Stację Ratownictwa Górniczego. Nadano również stopnie górnicze. Odbyła się też ceremonia wręczenia szpady górniczej.

Wtorkowe uroczystości w CSRG w Bytomiu przy ul. Chorzowskiej były okazją również do rozmów na temat pracy ratowników górniczych. Prezes CSRG w Bytomiu Piotr Buchwald przypomniał, że obecnie w Polsce zarejestrowanych jest 4100 ratowników, którzy są skupieni wokół Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego, Okręgowych Stacji Ratownictwa Górniczego i kopalnianych stacji, podkreślając jak ważny w ich pracy odgrywa system szkolenia.

W spotkaniu z ratownikami górniczymi wzięli udział m.in. Piotr Pyzik - wiceminister aktywów państwowych, Robert Magdziarz - wicewojewoda śląski, parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele spółek górniczych i okołogórniczych, uczelni, instytucji państwowych i branżowych.

Ratownictwo górnicze w Bytomiu z ponad wiekową tradycją

Początki ratownictwa górniczego w Bytomiu przypadają na początek XX wieku. W 1906 roku podczas obrad zarządu VI sekcji Brackiego Stowarzyszenia Zawodowego, podjęto decyzję o budowie Górnośląskiej Głównej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu. Dwa lata później, w 1908 roku mimo wciąż trwających prac budowlanych, stacja w Bytomiu rozpoczęła działalność, a jej celem było udzielanie pomocy zakładom górniczym w przypadku awarii oraz niesienie ratunku poszkodowanym górnikom.

Stacja Ratownictwa Górniczego pozostała po podziale Śląska wraz z Bytomiem w granicach Niemiec, jednak niosła pomoc w całym okręgu górnośląskim. W latach dwudziestych XX wieku bytomska stacja zmieniła nazwę na Górnośląską Główną Stację Ratownictwa Górniczego i Sztolnię Doświadczalną w Bytomiu, zaś w 1929 roku w stacji utworzono stałe górnicze pogotowie ratownicze.

Istotne zmiany w bytomskiej stacji zaszły dopiero po II wojnie światowej, gdy Górny Śląsk, a wraz z nim Bytom znalazł się w granicach Polski. W 1947 roku nastąpiło przekształcenie stacji w Okręgową Stację Ratownictwa Górniczego, powierzając jej rolę koordynatora działań ratowniczych. Już rok później w 1948 roku powołano przedsiębiorstwo - Stację Ratownictwa Górniczego Przemysłu Węglowego w Bytomiu z okręgowymi oddziałami w Bytomiu, Sosnowcu i Wałbrzychu.

Najistotniejsze zmiany w działalności ratownictwa górniczego wprowadzono jednak w 1958 roku. Wówczas Stację Ratownictwa Górniczego Przemysłu Węglowego w Bytomiu przekształcono w Centralną Stację Ratownictwa Górniczego, która zaczęła nadzorować i kontrolować ratownictwo we wszystkich zakładach górniczych.

W 1974 roku po czterech latach budowy oddano nowoczesny budynek Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego, który znajduje się przy ul. Chorzowskiej 25, zaś w 2005 roku Centralna Stacja Ratownictwa Górniczego została przekształcona w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa o szczególnym znaczeniu dla gospodarki.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również