Wiadomości z Bytomia

Elektryczne wózki widłowe - jak zadbać o nie jesienią i zimą?

  • Dodano: 2021-10-15 14:45, aktualizacja: 2021-10-18 12:39

Wózki widłowe o napędzie elektrycznym ze względu na ich uniwersalność, wykorzystuje się w zróżnicowanych warunkach. Gdy jest to niezbędne - urządzenia tego typu stanowią podstawę wymagających prac magazynowych. Jednocześnie, w przypadku konieczności wykonywania zadań na zewnątrz - wózki widłowe elektryczne są wykorzystywane równie często i chętnie. Warto jednak wtedy zadbać o ich odpowiednią konserwację - szczególnie jesienią i zimą.

Kto odpowiada za konserwację wózków widłowych?

Pierwszą osobą mającą styczność z wózkiem widłowym i mogącą zwrócić uwagę na jego stan czy ewentualne nieprawidłowości jest oczywiście operator wózka widłowego. To on powinien wykonać codziennie przed i po pracy szybki przegląd, mający na celu sprawdzenie, czy w wózku widłowym nie pojawiły się wycieki, uszkodzenia mechaniczne lub innego typu awarie. Gdy do nich dojdzie - następną osobą w łańcuchu jest konserwator.

Konserwator wózków widłowych (jak sama nazwa wskazuje) jest tym pracownikiem, który w największej mierze odpowiada za:

  • zapewnienie odpowiedniego stanu technicznego wózkowi widłowemu,
  • działania profilaktyczne i ochronne,
  • a także wymiana oraz uzupełnienie płynów.

Do obowiązków konserwatora wózków widłowych należy również usuwanie usterek. O ile pozwala na to zdobyta wiedza oraz posiadane narzędzia.

kto-odpowiada-za-konserwacje-wozkow-widlowych

A gdy konieczne są bardziej zaawansowane działania - urządzenie trafia do serwisu wózków widłowych, gdzie zapewnioną ma najwyższej jakości konserwację, wymianę części czy renowację. Wszystko pod okiem ekspertów, tak aby - czy to elektryczne wózki widłowe, czy spalinowe - pozostawały w idealnym stanie technicznym.

Praca na wózkach elektrycznych w sezonie jesiennym i zimowym

Operowanie wózkami widłowymi elektrycznymi szczególnie w sezonie jesiennym i zimowym niesie za sobą spore ryzyko awarii czy uszkodzeń sprzętu wynikających z panującej na zewnątrz nieprzychylnej aury.

O czym należy pamiętać, gdy elektryczne wózki widłowe kieruje się do pracy na zewnątrz jesienią oraz zimą:

  • Każdy wózek elektryczny powinien zostać wyposażony w zabudowaną kabinę, która ochroni operatora przed deszczem czy opadami śniegu. Dodatkowo kabina może być wyposażona w ogrzewanie, które zapewni komfort pracy szczególnie zimą.
  • Wózki widłowe elektryczne po całodziennej pracy na zewnątrz powinny mieć zaplanowane miejsce postojowe wewnątrz budynku. Przestrzeń ta powinna być osłonięta od wiatru czy deszczu, sucha i powinna tam panować umiarkowana temperatura.
  • Podobnie w przypadku miejsca wyznaczonego do ładowania akumulatorów elektrycznych wózków - koniecznie musi ono znajdować się w suchym pomieszczeniu, gdzie panują odpowiednie warunki.
  • W przypadku wózków widłowych elektrycznych pracujących na zewnątrz budynków w czasie mrozów, ważne jest aby nie dopuścić do całkowitego rozładowania baterii.
    Pojazdy pracujące w zimie na śniegu lub oblodzonych powierzchniach powinny także zostać wyposażone w łańcuchy (na opony pneumatyczne) lub kolce (na opony superelastyczne). Należy przy tym pamiętać, iż każdorazowo jeśli wózek widłowy elektryczny będzie wjeżdżał do magazynu lub budynku łańcuchy muszą został zdemontowane i ponownie założone przed kolejnym wyjazdem.

praca-na-wozkach-elektrycznych-w-sezonie-zimowym

O każdej porze roku bardzo istotne jest również sprawdzanie płynów w wózku i stanu nasmarowania elementów ruchomych. Co ważne - latem, gdy panują wyższe temperatury lepiej sprawdzają się smary o dużej gęstości, zimą zaś te o mniejszej gęstości. Więcej o sprawdzonych praktykach dowiesz się z artykułu "Konserwacja wózków widłowych - przeglądy, terminy, dobre rady".

O czym jeszcze pamiętać?

Standardowo, każdy właściciel wózków widłowych, powinien pamiętać o regularnych przeglądach pojazdów. Tego typu wymóg określony jest prawnie i ma na celu zminimalizowanie sytuacji, w których do wypadków dochodzi z winy stanu technicznego pojazdu.

Wózek widłowy elektryczny w ciągu roku powinien zostać poddawany kontrolom:

  • codzienne oględziny przed i po pracy wykonywane przez operatora,
  • co 30 dni przegląd okresowy,
  • oraz raz na rok badanie UDT.

Badania techniczne sprawności wózków widłowych wykonuje się także przed zarejestrowaniem pojazdu oraz po naprawie każdej większej usterki - tak aby potwierdzić jej usunięcie i sprawność urządzenia.

Elektryczne wózki widłowe - podsumowanie

elektryczne-wozki-widlowe-podsumowanie

Elektryczne wózki widłowe doskonale sprawdzają się podczas przewożenia ładunków zarówno w magazynach, jak i na zewnątrz budynków. Ich wydajność jest wysoka w każdych warunkach pogodowych, utrzymanie niedrogie a sterowanie pojazdami łatwe i intuicyjne.

Jesienią i zimą warto zwracać szczególną uwagę na zapewnienie właściwego stanu technicznego wózkom widłowym elektrycznym, tak aby mogły cieszyć się efektywnością i ekonomiczną pracą przez długie lata.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.