Wiadomości z Bytomia

Ekipy zieleniarskie zadbały o drzewa na bytomskim Rynku

  • Dodano: 2021-08-03 10:15

We wtorek na Rynku służby odpowiedzialne za pielęgnację zieleni wykonały profilaktyczne opryski klonów.

Karmazynowy Król

Wiosną poprzedniego roku na Rynku zostały posadzone klony zwyczajne odmiany Crimson King (Karmazynowy Król). Jesienią drzewa zostały zaatakowane przez mączniak prawdziwy, najczęściej spotykaną chorobę grzybową na terenach zieleni, której zapobiega się poprzez opryski profilaktyczne jeszcze przed pojawieniem się objawów. Jedną z przyczyn choroby jest zmieniający się klimat i związane z tym duże wahania temperatur.

Posypane mąką

Objawy mączniaka prawdziwego są charakterystyczne, gdyż rośliny wyglądają jakby zostały posypane mąką. Grzyby pasożytują na liściach i pędach, tworząc skupisko strzępek grzybni i zarodników. Dla ludzi i zwierząt są niegroźne, ale dla zaatakowanych roślin uciążliwe - powodują zamieranie i opadanie liści ozdobnych drzew. Zgodnie ze sztuką ogrodniczą, opryski powinny być wykonywane wtedy, kiedy liście są jeszcze na drzewach i nie zaczynają opadać.

Zielona chemia

We wtorek na bytomskim Rynku służby odpowiedzialne za pielęgnację zieleni wykonały profilaktyczne opryski klonów, zatrzymujące rozwój choroby. Została zastosowano tak zwana „zielona chemia”. Skład użytego preparatu opiera się na roztworze wodnym naturalnych wielocukrów. Preparat mechanicznie oblepia niewidoczne strzępki grzybni, które mogą już znajdować się na liściach. Zapobiega to dalszemu rozwojowi patogenu. W rezultacie zakażenie się nie rozprzestrzenia i nie atakuje pozostałych roślin, znajdujących się w pobliżu.

Komentarze (1)    dodaj »

  • sznita s tustym

    oma ze takom flaszkom za wjela niy zrobisz ale dziynki za dobro intencyjo!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również