Wiadomości z Bytomia

E-rekrutacja do przedszkola

  • Dodano: 2018-02-15 08:15, aktualizacja: 2018-02-14 11:49

Ważna informacja dla rodziców. 5 marca rusza elektroniczna rekrutacja do przedszkoli. W tym roku w 41 miejskich przedszkolach na dzieci czeka ponad 4,5 tysiąca miejsc.

W pierwszej kolejności miejsca te będą zarezerwowane dla dzieci kontynuujących wychowanie przedszkolne w danej placówce. Pozostałe będą czekać na maluchy zgłoszone w elektronicznej rekrutacji.

Obecnie jesteśmy na etapie przyjmowania deklaracji o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego. Rodzicie mają na to czas do 21 lutego. Po tym terminie będziemy w stanie określić ilość wolnych miejsc w bytomskich przedszkolach – mówi Aldona Kopczyńska, Naczelnik Wydziału Edukacji UM.

Przypomnijmy, że w związku ze nowelizowaną w 2016 r. ustawą o systemie oświaty zmieniły się zasady, tryb oraz kryteria rekrutacji. Dla rodziców najistotniejsze wydają się te zapisy, które od września 2016 r. gwarantują miejsca w przedszkolu wszystkim cztero i pięciolatkom, a od września 2017 r. prawo do miejsca w przedszkolu mają też trzylatki.

Podobnie, jak w poprzednich latach, gmina Bytom podejmuje kroki, by zapewnić miejsca w przedszkolu wszystkim 6-latkom realizujących roczne obowiązkowe przygotowanie przedszkolne oraz pięcio, cztero i 3-latkom chcącym skorzystać ze swojego ustawowego prawa do miejsca w przedszkolu.

Warto dodać, że od kilku lat w Bytomiu obowiązują zapisy elektroniczne: trzeba zalogować się do systemu, a następnie wypełnić wniosek. Zapisując dziecko, rodzice mają prawo wskazać nie więcej niż trzy przedszkola. Elektroniczny serwis rekrutacyjny dla rodziców funkcjonować będzie od poniedziałku, 5 marca. Wnioski będzie można składać w przedszkolach w godzinach funkcjonowania placówki od 5 do 16 marca w rekrutacji podstawowej oraz od 14 do 21 maja w rekrutacji uzupełniającej.

Jeżeli rodzic nie ma możliwości skorzystania z komputera z dostępem do internetu lub ma wątpliwości, jak obsłużyć tę aplikację, może udać się do tego przedszkola, które wybrał jako pierwsze. Tam pracownicy pomogą mu wypełnić wniosek. O tym, które dzieci zostały przyjęte do danego przedszkola, wiadomo będzie 23 kwietnia – mówi Aldona Kopczyńska.

W przedszkolach obowiązuje rządowy program „Przedszkole za złotówkę”, który zakłada, że co najmniej 5-godzinny pobyt dziecka jest bezpłatny, a za każdą następną godzinę rodzice uiszczają opłatę w wysokości 1 zł. Warto też wspomnieć, że w ramach projektu poprawy infrastruktury przedszkoli oraz tworzenie nowych miejsc przedszkolnych zrealizowanego w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Subregionu Centralnego Województwa Śląskiego, w 2017 r. w Bytomiu przybyło 120 miejsc w przedszkolach, w tym również dla dzieci niepełnosprawnych.

O szczegółach dotyczących rekrutacji do przedszkoli, będziemy informować na bieżąco.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.