Wiadomości z Bytomia

E-rekrutacja do przedszkola

  • Dodano: 2018-02-15 08:15, aktualizacja: 2018-02-14 11:49

Ważna informacja dla rodziców. 5 marca rusza elektroniczna rekrutacja do przedszkoli. W tym roku w 41 miejskich przedszkolach na dzieci czeka ponad 4,5 tysiąca miejsc.

W pierwszej kolejności miejsca te będą zarezerwowane dla dzieci kontynuujących wychowanie przedszkolne w danej placówce. Pozostałe będą czekać na maluchy zgłoszone w elektronicznej rekrutacji.

Obecnie jesteśmy na etapie przyjmowania deklaracji o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego. Rodzicie mają na to czas do 21 lutego. Po tym terminie będziemy w stanie określić ilość wolnych miejsc w bytomskich przedszkolach – mówi Aldona Kopczyńska, Naczelnik Wydziału Edukacji UM.

Przypomnijmy, że w związku ze nowelizowaną w 2016 r. ustawą o systemie oświaty zmieniły się zasady, tryb oraz kryteria rekrutacji. Dla rodziców najistotniejsze wydają się te zapisy, które od września 2016 r. gwarantują miejsca w przedszkolu wszystkim cztero i pięciolatkom, a od września 2017 r. prawo do miejsca w przedszkolu mają też trzylatki.

Podobnie, jak w poprzednich latach, gmina Bytom podejmuje kroki, by zapewnić miejsca w przedszkolu wszystkim 6-latkom realizujących roczne obowiązkowe przygotowanie przedszkolne oraz pięcio, cztero i 3-latkom chcącym skorzystać ze swojego ustawowego prawa do miejsca w przedszkolu.

Warto dodać, że od kilku lat w Bytomiu obowiązują zapisy elektroniczne: trzeba zalogować się do systemu, a następnie wypełnić wniosek. Zapisując dziecko, rodzice mają prawo wskazać nie więcej niż trzy przedszkola. Elektroniczny serwis rekrutacyjny dla rodziców funkcjonować będzie od poniedziałku, 5 marca. Wnioski będzie można składać w przedszkolach w godzinach funkcjonowania placówki od 5 do 16 marca w rekrutacji podstawowej oraz od 14 do 21 maja w rekrutacji uzupełniającej.

Jeżeli rodzic nie ma możliwości skorzystania z komputera z dostępem do internetu lub ma wątpliwości, jak obsłużyć tę aplikację, może udać się do tego przedszkola, które wybrał jako pierwsze. Tam pracownicy pomogą mu wypełnić wniosek. O tym, które dzieci zostały przyjęte do danego przedszkola, wiadomo będzie 23 kwietnia – mówi Aldona Kopczyńska.

W przedszkolach obowiązuje rządowy program „Przedszkole za złotówkę”, który zakłada, że co najmniej 5-godzinny pobyt dziecka jest bezpłatny, a za każdą następną godzinę rodzice uiszczają opłatę w wysokości 1 zł. Warto też wspomnieć, że w ramach projektu poprawy infrastruktury przedszkoli oraz tworzenie nowych miejsc przedszkolnych zrealizowanego w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Subregionu Centralnego Województwa Śląskiego, w 2017 r. w Bytomiu przybyło 120 miejsc w przedszkolach, w tym również dla dzieci niepełnosprawnych.

O szczegółach dotyczących rekrutacji do przedszkoli, będziemy informować na bieżąco.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również