Wiadomości z Bytomia

Dwie wybitne artystki oddały hołd Wisławie Szymborskiej

  • Dodano: 2024-03-11 10:45

W Bytomskim Centrum Kultury dwa uzupełniające się wydarzenia zapewniły gościom sporo emocji. Wystawione zostały fotografie oficjalne jak i mniej oficjalne Wisławy Szymborskiej, których autorką jest jej bliska znajoma Joanna Helander, z kolei jedna z najwybitniejszych polskich wokalistek jazzowych Aga Zaryan zaprezentowała osobiste interpretacje wierszy poetki.

Wystawa fotografii Wisławy Szymborskiej: Przejmujący portret noblistki

Na wystawę SZYMBORSKA składała się seria zdjęć m. in. w mieszkaniu noblistki, powstałe głównie w latach 80-tych i 90-tych XX wieku, a także zdjęcia z ceremonii odebrania Nagrody Nobla w Sztokholmie. Poetka słynęła z tego, że nie lubiła być fotografowana, niemniej dzięki bliskiej znajomości z Joanną Helander, udało się im wspólnie stworzyć portrety. A co najważniejsze Szymborska przedstawiona jest naturalna, nie upozowana, z humorem i wielkim dystansem do świata.

Zdjęcia wykonała fotografka urodzona w Rudzie Śląskiej, zamieszkała na stałe w Szwecji. Oprócz robienia zdjęć jest też reżyserką filmów dokumentalnych, pisarką oraz tłumaczką. To znana dokumentalistka życia codziennego w PRL-u oraz autorka filmowych i fotograficznych portretów przedstawicieli polskiej i szwedzkiej kultury. W 1983 roku otrzymała prestiżową szwedzką nagrodę Fotografa Roku.

Wystawę zdjęć w Bytomskim Centrum Kultury można oglądać do 20 kwietnia 2024 roku.

Dwie wybitne artystki oddały hołd Wisławie Szymborskiej / fot. UM Bytom

Komentarze (1)    dodaj »

  • Lord

    Szymborska bardzo lubiała socjalizm, o Leninie napisała wiersz gdzie nazwała go Adamem nowego człowieczeństwa. Głupota tej pani nie zasługuje na żadne wspomnienia.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również