Wiadomości z Bytomia

Do końca roku zmodernizowane zostaną kolejne przystanki komunikacji miejskiej

  • Dodano: 2021-10-19 06:15, aktualizacja: 2021-10-18 20:17

W ramach modernizacji infrastruktury przystankowej w naszym mieście, przebudowane zostaną dwa ważne przystanki autobusowe, a jeden zbudowany od podstaw.

Miejski Zarząd Dróg i Mostów w Bytomiu podpisał już umowę na realizację tej inwestycji wartą ponad 863 tys. zł, a jej wykonawcą będzie wyłoniona w drodze zamówienia publicznego firma ZRD Tyskie Drogi Sp. z o.o. Warto dodać, że modernizacja kolejnych przystanków autobusowych w mieście jest możliwa dzięki pozyskaniu przez miasto środków z Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii w ramach „Programu działań na rzecz ograniczenia niskiej emisji w roku 2021” w kwocie 552 837 zł.

- To ważne, że jeszcze w tym roku zrealizujemy kolejną ważną inwestycję związaną z infrastrukturą przystankową, na którą nasze miasto pozyskało środki z GZM - mówi Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia. - Planujemy przebudowę zatoki autobusowej przy ul. Wrocławskiej w rejonie Urzędu Miejskiego, a także przystanku „Pętla Górniki” w rejonie ulicy Gajowej. Z kolei przy ul. Żołnierskiej - Jagodnik w Bytomiu-Górnikach, powstanie nowa zatoka autobusowa. Zaplanowaliśmy tu budowę peronu, chodnika oraz wiaty przystankowej - podkreśla wiceprezydent Michał Bieda.

Przebudowa przystanków w Górnikach i Śródmieściu

Przystanek Bytom - Wrocławska w rejonie Urzędu Miejskiego to jeden z najważniejszych przystanków w naszym mieście, z którego podróżują mieszkańcy w stronę dzielnic Bytomia - Karbia, Miechowic, Bobrka oraz Górnik, ale również do takich miejscowości, jak: Gliwice, Zabrze, Tarnowskie Góry, Pyskowice, Ruda Śląska, Wieszowa czy Repty Śląskie.

W ramach planowanej inwestycji powstanie nawierzchnia zatoki z kostki kamiennej, przebudowany zostanie chodnik na przystanku wraz z zabudową nawierzchni z kostki tzw. integracyjnej oraz pasami prowadzącymi dla osób niewidomych. Ponadto przestawiona zostanie wiata przystankowa oraz powstanie nowe oświetlenie.

Z kolei na przystanku Górniki Pętla przy ul. Gajowej w Bytomiu-Górnikach powstanie chodnik z kostki betonowej wraz z nawierzchnią tzw. „integracyjną”, peron przystankowy wraz z wiatą, oświetlenie uliczne, jak również dokonana zostanie korekta zjazdu z ul. Żołnierskiej.

Przebudowa przystanku Górniki-Pętla to niejedyna inwestycja w tej dzielnicy związana z infrastrukturą przystankową. Kolejną jest budowa zatoki autobusowej przy skrzyżowaniu ul. Żołnierskiej i Jagodnik. Tam zaplanowano budowę zatoki autobusowej, wiaty przystankowej, doświetlenie przejścia dla pieszych, budowę chodnika i peronu przystankowego wraz z nawierzchnią tzw. integracyjną oraz przebudowę odwodnienia.

Przypomnijmy, że wybrany w drodze zamówienia publicznego wykonawca będzie miał czas do końca 2021 roku na realizację całej inwestycji. Na przełomie 2020 i 2021 zostały przebudowane już przystanki autobusowe przy ul. Chrobrego i Bławatkowej oraz peron tramwajowy przy ul. Świętochłowickiej. Powstał też nowy przystanek autobusowy przy ul. Wrocławskiej w rejonie supermarketu Aldi, który zastąpił zlikwidowany przystanek znajdujący się w pobliżu budynku „Bytom Square”.

Komentarze (1)    dodaj »

  • Jack

    Jeszcze jakby na przystankach były biletomaty to byłoby świetnie. Bo z tym jest w Bytomiu duży problem. U kierowcy kupić nie można, kioski RUCHU zlikwidowane. Jak żyć???

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również